DE DENDERKLOK KUNSTGALERIJ VARIARTIS Tentoonstelling ven unieke kunstvoorwerpen Stad Ninove - AFBRAAKWERKEN OPHEFFING WEKELIJKSE RUSTDAG STAD NINOVE AANWERVING STENO-TYPISTE NIEUWE ATLETIEK CLUB Verleden zaterdag had in Variartis de opening plaats van de 5e tentoonstelling van plastische kunstwerken. De opkomst bij de receptie, waarop wij eens te meer de gewaardeerde aanwezigheid noteerden van Schepen De Jonghe, was geringer dan voorheen, wat dan misschien wel ten goede is gekomen aan de sfeer die ditmaal gezelliger en feestelijker was dan de vorige malen. Ook de aard van deze tentoonstelling zal hiertoe wel bijgedra gen hebben. Inderdaad het ging ditmaal om een groepstentoonstelling waarop verscheidene soorten kunstuitingen aan bod kwamen, o.m. schilderwerk, keramiek, smeed- en houtsnijwerk, etsen, monoty pes enz. Door de aard der zaak gaf dit de tentoon stellingszaal een pittiger en kleurrijker aanblik. Ook droeg de aangepaste inrichting der zaal tot dit effekt bij. Het traditioneel inleidend woord werd uitge sproken door de steeds op de kulturele bres staande figuur André Baro. Uit deze toespraak lichten wij volgende passage Ik meen dat het hier past even te herinneren aan de bestaansreden van «Variartis». Alles kan in één volzin uitgedrukt worden Variar tis heeft geen winstoogmerken en slechts één doel de Kunst en het culturele leven in Vlaanderen die nen in het algemeen en een kans bieden aan jonge en onbemiddelde kunstenaars in het bijzonder. In de praktijk wil dit zeggen dat het lokaal Variartis gratis ter beschikking staat van om het even wie een manifestatie wil inrichten met kulturele grond slag zoals b.v. tentoonstellingen, voordrachtavonden enz... Alleen de algemene onderhoudskosten zoals electriciteit en verlichting dienen vergoed wat van zelfsprekend is. In dit alles ligt de bijdrage van de mensen die Variartis opgericht hebben en in stand houden. U allen kunt op uw manier bijdragen om het opzet van Variartis, dat door zijn aard énig is in de stad, in de hand te werken om 't kulturele le ven van onze stad en streek bloeiend te maken. Het volstaat hiertoe Variartis regelmatig te bezoeken en uw kennissen erheen te richten. Voor U is een 'bezoek niet eens een opoffering, voor de mensen van Variartis is het echter een blijk van waardering en de beste der aanmoed'gingen. En vergeet vooral dit niet Variartis staat open voor uw raadgevin gen en suggesties Tot daar de heer Baro. En wij voegen er aan toe inderdaad, men kan het moei lijk beter uitdrukken. Een initiatief zoals Variartis verdient aangemoedigd en gesteund te worden door eenieder voor wie het begrip MENS zijn ware be tekenis heeft. En nu enkele woorden over de tentoonstelling als dusdanig, meer bepaald over de medewerkende kunstenaars waaronder ditmaal drie van onze stads genoten. De wetten der gastvrijheid indachtig ge ven we eerst de eer aan de vreemde gasten. Mej. Claudine Schoofs brengt ons drie fraaie pentekeningen groot formaat waarvan het naakt het onderwerp vormt. Het werk is zuiver figuratief en voor een zo jong element met verbazend zelfzekere hand uitgevoerd. Hoewel haar aanbrengst gering was kreeg Claudine ruimschoots haar deel van de belangstelling. Claudine Schoofs, geboren te Afsnee en woonachtig te Gent deed haar studies te Gent zelf en werkt ook thans nog onder leiding van de professoren Burssens, De Voghelaere en Vindevo- ghel en heeft reeds verscheidene geslaagde tentoon stellingen op haar aktief. Mevrouw Juliette Geeraerts uit Hasselt leverde de grootste bijdrage in keramiek. De efl'ekten van haar werk zijn vooral ontstaan aan haar levendig koloriet en de variatie in de vormgeving alhoewel deze soms wel enigszins op een zekere nonchalance wijst. Juliette studeerde aan de akademie van Has selt en stelde vooral tentoon in het Limburgse. Haar werk verraadt de romantiek en de weemoed eigen aan haar generatie. De Crop Caesar uit Gent. Studeerde aan het Kon. Atheneum en aan de akademie te Gent en verleende zijn medewerking aan verscheidene ten toonstellingen in het Gentse. Exposeerde afzonder lijk vanaf 1966. Zelden verried een werk zo uitge sproken de persoonlijkheid van zijn schepper. Eer lijkheid, idealisme, eenvoud. César De Crop behoort tot het type van mensen die nooit kunnen ontko men aan het ingeboren talent. Zijn werk is spontaan fris en natuurlijk zoals alles wat aan de natuur ontspruit. Om deze reden ook veelzijdig zoals zijn eigen wezen zelf. Daarom ook is zijn werk niet ge makkelijk tot een groep onder te brengen en blijft het overwegend persoonlijk. Een kunstenaar die we graag te Ninove zullen terugzien. Schepens Herman, geboren en woonachtig te Gent, 25 jaar oud. Het type van de zelfzekere, aan komende kunstenaar, bewust van zijn technische vaardigheid. Zijn bijdrage op deze tentoonstelling omvat monotypes en etsen, alle feilloos uitgevoerd; zoals dit veelal het geval is voor moderne kunst wordt dit werk niet altijd door de doorsnee-toe schouwer begrepen of gewaardeerd. Wat voort vloeit uit het feit dat de verscheidene generaties steeds op een verschillende golflengte ingesteld zijn en aanvoelen. Daaraan ontstaat trouwens ook het feit dat veel kunstenaars slechts na hun dood op erkenning mogen rekenen. De Wolf Adhémar van Erembodegem van de klasse en de school van vorig kunstenaar. Hem vooral interesseren de schakeringen en de materies wat ten overvloede uit het tentoongestelde werK naar voor treedt. In zijn monotypes komen de ver schillende grijswaarden, aan bod. Zijn werk is niet abstrakt hoewel dit op het eerste zicht wel enigs^ zins zo lijkt. Hij zoekt zijn inspiratie in de wereld van de minoscopie wat het vorige verklaart. Zijn oeuvre verraadt een grote dynamiek. Op de ten toonstelling vertegenwoordigd met zes werken. Anneke Lambert uit Ninove. Haar faam ais keramiste heeft zich zeer snel en ver verspreid wat soms doet vergeten dat ook het beeldhouwen en het schilderen haar ligt. Haar werk ondergaat sterk de invloed van de hedendaagse stromingen in de kunst. De vormgeving is nog onder te brengen on der het figuratieve maar staat soms toch op de grens van het abstrakte. Op deze tentoonstelling zijn haar bas-reliëfs haar meest representatieve werken. Zij laat in haar werk de materie een grote rol spelen en heeft een voorliefde voor de hele gam ma aardkleuren (vooral geelbruin, oker en sienna). Anneke Lambert is van nu af aan reeds een vaste waarde in de kunstenaarswereld en voor onze Ni- noofse gemeenschap een figuur die de faam der stad verspreid. Laure Fels, geboren te Hasselt maar sinds ja ren in Ninove ingeburgerd. Eveneens een zeer jong element wiens kunstcarrière door onkans werd be lemmerd. Uit haar werk spreekt een ingeboren kunstgevoel en tekenvaardigheid. Zij bepaalde zich tot nogtoe tot het konterfeiten van schilderijen waarvan er een zestal op de huidige tentoonstel ling te bewonderen zijn. Zij studeerde aan de aka demie van Hasselt en was gedurende drie jaar op atelier onder leiding van Jamot Peeters. Bellemans Maurice, op gebied der plastische .kunst een zuiver self-made man. Op de tentoon stelling aanwezig met verscheidene kunstvormen, schilderijen, houtsneden enz... Een criticus staat steeds een weinig verveeld wanneer hij zich moet uitspreken over een self-made man. Daarom geef ik er de voorkeur aan voor één keer het zwijgen te ibewaren en de bezoeker aan de tentoonstelling zelf te laten vergelijken en het werk van deze kun stenaar te beoordelen. Even voor we dit artikel aan de zetterij door gaven hadden we een gesprek met een der leden van Variartis. Wij kunnen hier dan ook nog een nieuwtje aan toevoegen. Was de openingsplecntig- heid slechts matig bijgewoond, de toeloop op de tentoonstelling was zondag en maandag des te gro ter. Ook de kooplust der bezoekers wijst eens te meer in de richting van een schitterend resultaat. Wat het bewijs levert van het begrip en het kultu- reel verantwoordelijkheidsgevoel onzer plaatselijke 'bevolking. De tentoonstelling blijft open tot 5 januari 1969 elke dag van 14 tot 19 uur. Prijs wordt gevraagd voor het afbreken van een twintigtal woningen. Het lastenboek betreffen de deze onderneming kan bekomen worden ten stadhuize, bureel openbare werken, waar eveneens bijkomende inlichtingen kunnen ingewonnen wor den, elke werkdag van 9 tot 12 uur. Inschrijvingen zijn onder aangetekende omslag, uiterlijk maandag 6 januari 1969, te richten aan de Heer Burgemeester van Ninove. Op de omslag is volgende vermelding aan te brengen Offerte afbraak gebouwen Opening der aanbiedingen, dinsdag 7 januari 1969, te 11 uur, op het stadhuis. De prijsaanbiedingen mogen eveneens worden afgegeven bij het openen van de omslagen. Bij beslissing van het Schepencollege van 10 december 1968, wordt de wet op de wekelijkse rust dag, voor het ganse grondgebied Ninove, opgeheven op de volgende dagen maandag 30 december 1968 woensdag 1 januari 196S. Een plaats van steno-typiste is vacant te Ni- nove. Voorwaarden kunnen bekomen worden op het stadssecretariaat. Kandidaturen zijn in te sturen bij aangetekend schrijven aan het College van Burgemeester en Schepenen, uiterlijk 15 januari 1969. Dames-Cross te Oudenaarde op 22 december Onze NAC-meisjes hebben een eervolle pres tatie geleverd in de cross te Oudenaarde. Allen ver dienen onze hartelijkste felicitaties. Bij ae scholieren waren er 16 deelnemers en behaalde Rita Lafourt de 2e plaats en eindigde Machteld Van Den Steen 9e. Bij de juniores-seniores waren er 15 deelnemers waarvan Pula Uyttendaele 6e werd en Lvdia Van Londersele 7e. 8e Grote Prijs van Ninove op zondag 19 januari Het NAC-bestuur dankt de handelaars van Ni nove en omstreken voor het goed onthaal dat haar vertegenwoordigers te beurt viel bij het ophalen der prijzen. Deze inteinationaie cross wordt beslist een ze kere triomf vermits er niet minder dan negen 9 Ereprijzen aan verbonden zijn, die allen onze op rechte dank waardig zijn Wasmachines Rapid-o-Matic, Ophasselt. Bieren Slaghmuylder, Ninove. Uurwerken Pontiac, Huis Nachtergaele. Oudstrij- dersplaats 22, Ninove. Meubelpaleis Decorex, Lavendelstraat 23, Ninove. Kleding Albert en Klakken Cap Albert Biezen- straat, Ninove. Drukkerij B.B.M. uit Londerzeel. Ninove Motor, Leopoldlaan, Ninove. Josy-Sport, sportuitrusting, Dilbeek. Meubelen De Coninck en Zonen, Brusselbaan 2, te Steenhuize-Wijnhuize. II II ti II

Denderklok | 1968 | | pagina 3