k rist <2/1 0W^S uiQams efl e2-in d uce VERNIEUWING LEUVEN TE OTTIGNIES Drieënveertigste Jaargang Zaterdag 1 februari 1969 e^/ Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 110 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Dat het met de C.V.P. de laatste jaren niet ai te goed ging was lang geen geheim. De uitslag der laatste verkiezingen was trou wens daar om te bewijzen dat de belangstelling voor deze politieke partij aan het luwen was, zon der dat schijnbaar enige inspanning werd gedaan tegen dit defaitisme op te roeien. Ingewijden wisten echter dat verschillende stu diecentra aan vernieuwings-programma's werkten de publicatie met nieuwsgierigheid werd tegemoet gezien. Was het wachten lang, dan werd ons geduld toch beloond, want zowel het Houben-plan als dit der C.V.P.-jongeren brengt heel wat nieuwigheden die bewijzen dat de oude paden werden verlaten en resoluut de weg naar totale vernieuwing werd ingeslagen. Het is onmogelijk in dit beperkt artikel al de gedane voorstellen te ontleden noch er een samen vatting van te geven. Wij zullen ons daarom beper ken tot kommentaar over enkele voorgestelde wij zigingen die het politiek beeld van dit land gron dig kunnen wijzigen, al moet op voorhand gezegd dat het zeer moeilijk zal vallen de verworven po sities der ouderen te verzoenen met de eisen dei- jongeren. Het Houben-plan voorziet o.m. een legislatuur- regering, d.i. een regering die, in normale omstan digheden, vier jaar aan het bewind zou blijven omdat de noodzakelijkheid tot het behoud van een meerderheid in het Parlement, aan andere en meer moderne toestanden wordt aangepast. Het heeft trouwens geen zin een regerings ploeg over kleinigheden te doen struikelen als er kans bestaat deze kleine meningsverschillen hetzij weg te werken, hetzij aan te passen aan de eisen der meerderheid. Verder kan geen enkel mens enig ernstig werk presteren als niet de zekerheid be staat over voldoende tijd te beschikken een voor opgestelde taak te beëindigen. Een dergelijke on zekerheid leidt tot improvisatie en nood- of zwans oplossingen, waarvan we stilaan meer dan genoeg krijgen. Akkoord dus met dit voorstel, zoals we ak koord gaan met het voorstel het aantal ministers tot 15 te beperken. Waar we niet akkoord gaan is met het voorstel tot benoemen van staats-secretarissen waarvan het aantal niet wordt beperkt zodat al te gemakkelijk in het tegenwoordige euvel, d.i. een veel te grote regeringsploeg kunnen vervallen. We beschikken voor het ogenblik toch ook over een beperkt kern kabinet, wat de politiekers er toch niet van weer hield liefst 29 portefeuilles open te delen. Als het dan toch gaat om te beperken van het aantal ministers, kan een kabinet gevormd worden door 15 ministers die kunnen geholpen worden door secretarissen, te lichten uit het bestaand ad ministratief hoger personeel. Deze oplossing zou het voordeel hebben beroep te doen op personeel dat werkelijk op de hoogte is van zijn taak en daarbij nog een niet geringe besparing der staats uitgaven als gevolg hebben. Een punt waar we uit volle borst bravo roepen is wel daar waar het gaat over de kumuls en de ouderdomsgrens. Het gaat niet op te zien dat enerzijds de leeftijdsgrens voor de gewone man wordt behouden, terwijl de politiekers zelf aan deze regel uitzondering maken en zich op hoge ouderdom nog vetbetaalde posten naar het hoofd gooien. Wat niet goed is voor de ene kan of mag het ook niet zijn voor de andere. Een dik pensioen opstrijken en daarbij nog ministeriële of andere hoge functies bekleden is een zaak die de gewone man tegen de borst stuit, even goed trouwens als kumuls van ministeriële met parlementaire of ge meentelijke functies. Het oude spreekwoord van twaalf stielen en dertien ongelukken blijft hier ook geldig. Van deze regel zou ook niet mogen afgeweken om één of andere partij-politieker te behouden zo als, helaas, nu al te veel gebeurd. Ook de C.V.P.-jongeren lieten zich horen. Het te Sint-Niklaas gehouden congres liegt er niet om. Met de onstuimigheid, de jeugd eigen, werden een aantal voorstellen gedaan en verklaringen af gelegd waarvan we wel enkele kunnen goedkeuren, andere echter met de nodige hoeveelheid zout die nen te nemen. Het kordaat splitsen der partij in een Vlaamse en een Waalse vleugel, elk met een eigen bestuur, is een absolute noodzakelijkheid geworden, terwijl daarentegen het beperken van een politieke car rière tot hoogstens acht jaar een dwaasheid mag geheten worden. Zowel in private als in openbare instellingen telt de ondervinding mee en niemand zal beweren dat een persoon die bv. op 30-jarige leeftijd zijn parlementair optreden doet, na 8 jaar, 38 jaar - in topvorm dus - volledig zou zijn uitge speeld. Het nadeel ervan zou zijn dat geen ernstig of bekwaam persoon zich nog voor een politieke carrière zou melden en de poort alleen zou open stellen voor ja-knikkers in dienst van bepaalde politieke groepen of syndikaten. Al met al zal de hogere C.V.P.-leiding er goed aan doen ook met de wensen der C.V.P.-jongeren rekening te houden. Dat het nu ernst wordt met de overheveling of ontdubbeling van de KUL over de taalgrens, om er een UCL te worden, blijkt uit de toebereidselen welke er van nu af voor gemaakt worden. Onze geminoriseerde Waalse broeders zullen er kunnen beschikken over een terrein van 800 Ha. waarvan 128 Ha. bestemd om bebouwd te worden en dat in de onmiddellijke nabijheid van de auto snelweg Brussel-Namen. Het staat van nu af vast dat het universitaire city wordt welke 25.000 studenten zal onderdak verschaffen 50.000 inwoners. De Akademische Overheid laat er geen gras over groeien en gelastte een Amerikaans raadgever, gespecialiseerd urba- nist in universitaire centra. Het wordt alvast een nicum in ons land, want het uitzicht bestaat een voetgangersstad te bouwen met nagenoeg het dubbele aan groene zones ten overstaan van de bebouwing. Alle verkeer zal ma ximum ondergronds gebeuren, terwijl de voetgan gers zullen kunnen beschikken over beschutte ver plaatsingsmogelijkheden, zodat er bij alle weers omstandigheden duchtig kan gewandeld en gewin keld worden. De realisatie van dit grandioos projekt voor ziet vijf etappen, veronderstelt natuurlijk dat de financiering de tred kan houden met de planning. Samengevat ziet het er uit als volgt Voor oktober 1972 inplanting' voor de groep Wetenschappen 2e en 3e cyclus en beginnen met een Centrale Bibliotheek. In oktober 1974 moet dit alles voltrokken zijn. In oktober 1975 beginnen met de inplanting van de le cyclus Wetenschappen en opening der Centrale Bibliotheek. In oktober 1976 inplanting van de faculteit Rechten, Psychologie en Opvoedkundige Weten schappen. In oktober 1977 inplanting van de faculteit Filosofie en Letteren, Godsdienstwetenschappen en Hoger Filosofisch Instituut. De burgemeester van Ottigmes, graaf de Mon- ceau de Bergendal, is natuurlijk in zijn nopjes, wat ons niet verwonderd. Het is een feit dat de inplanting van een der grootste universiteiten van Europa, zowel voor zijn gemeente als voor de streek en voor gans Wallonië, de ontwikkeling en de voorspoed in dit landsgedeelte zal meebrengen. En zeggen dat het zoveel moeite, herrie en politieke agitatie gekost heeft om dit alles aan het verstand te brengen van onze Waalse minderheid...

Denderklok | 1969 | | pagina 1