k /%ISt £/7 Q. o. m s d uwe shf)/ Tjie„,p, tjip, tjïp BLIJVENDE SCHOOLFEEST t \j Vierenveertigste Jaargang Zaterdag 23 mei 1970 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG ZATERDAG 23 ME! 1970 ZONDAG 24 MEI 1970 0\^ Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.83 Prijs vcor Jaarabonnement 1'20 fr. Prijs per nummer 3 fr. Het met veel tam-tam door de liberalen aan gekondigde kongres over Levende Democratie is, zoals we hadden verwacht, afgelopen op een show met geüniformeerde fanfares, majorettekens en feestelijke optocht door de straten van Diest dei gevestigde blauwe vedetten Vanaudenhove, Des- camps. De Clercq en Van Der Poorten. Afgezien van de wierookvaten die deze vedet ten op mekaars reukorgaan kapot klopten, is er in Diest niets verteld dat levend, democratisch of zelfs nieuw zou zijn. Het is, zoals gewoonlijk bij blauwe kongressen, gebleven bij algemeenheden en niets zeggende volzinnen met hier en daar een zeer voor zichtige toespeling op het eigenlijke doel. Uit wat we er over vernamen blijkt duidelijk dat de liberalen, na een vergeefs zoeken naar ster ke uitbreiding bij de reehtsen, nu een zwaai naar links maken om te trachten daar wat stemmekens weg te 'kapen. CVP-stemmen natuurlijs, in navol ging tot de poging van BSP-voorzitter Collard die met zijn oproep tot de progressisten ook hoopt zijn eigen, aan bloedarmoede lijdende partij, nieuw le ven in te blazen.. Voor de liberalen zowel als voor de socialisten vruchteloos, naar onze mening, want het meeste slechte vet is uit do CVP al lang weggesneden en het beetje dat er nog overschoot heeft ook kleur bekend. Monsieur Persoons, enig vertegenwoordiger der brusselse PSC, is mot pak en zak verhuisd naai het Front democratique des francophones, terwijl Ma gnoe, een ander waals PSC-er, samen met Col lard. op de 1-mei-viering te Ciney het woord voer de. Op te merken valt dat zowel in Diest als in Ciney geen woord, maar dan geen woord, werd gepraat over wat de hoofdzaak is en blijft, nl. de communautaire betrekkingen tussen de beide taal groepen. Wel werd in beide gevallen de nadruk gelegd op het nationale, d.i. het unitaire van de oproep tot samenwerking, maar niemand dierf het aan een kat een kat te noemen terwijl iedereen, de be trokkenen incluis, goed beseffen dat buiten een gezond federalisme geen andere oplossing meer mogelijk is. Mogen we hier terloops opmerken dat alleen bij de CVP de splitsing is doorgedreven, zodat beide groepen onafhankelijk tegenover mekaar staan, terwijl de socialisten stelselmatig de oprich ting van een Vlaamse sectie in Brussel weigeren. Hetzelfde geldt ook voor de liberalen, die zich in alle bochten kronkelen en er alle spitsvondig heden bij sleuren om de onenigheid, die er in de blauwe rangen bestaat, zo goed mogelijk te ver doezelen. Het Liberaal Vlaams Verbond kan hier over meespreken. g Opvallend is ook nog dat al deze voetst-oten en knipoogjes uitgaan van Walen of iamingen m a ia Vanaudenhove, terwijl 'blauwe en rode brus- selaars voorzichtig de kat uit de boom sijken om te zien op welke manier er voor hen uit deze toe stand het meeste profijt is te halen. Want om de profijten gaat het, laat ons d idi- cmtrent geen illusies koesteren, profijten die, he*, verleden bewijst zulks ten overvloede, ten laste der Vlamingen vallen. Het is niet de minste verdienste van de CVP dit feit op tijd en stond ingezien en er naar ge handeld te hebben door de splitsing in de e gen partij te eisen en te bekomen. Misschien zien som migen dit nog niet in, maar uiteindelijk zal blijken dat deze oplossing de enige mogelijke was. Intussen wachten we om te zien of de lokstem van blauwen en roden veel CVP-kuikentjes naar hun ersatz-voer zal brengen. Naief zijn ze wel. maar... niet gek alle verhoudingen in acht genomen, de Amerikanen meer kosten dan de Russen. Hier is het natuurlijk moeilijker om een juiste balans op te maken. De blijvende spanning tussen Oost en West heeft terug als gevolg dat er meer dan driehonderd duizend soldaten in Europa vertoeven nieuwe speldeprik voor de amemkaanse e kon cm ie. Het uiteindelijk resultaat is dat de USA zelf haar eigen betalingsbalans niet in evenwicht krijgt. In werkelijkheid zal hierin wel een kentering ko men en ait ten koste van ons. Overal in West-Europa bouwen de Amerikanen fabrieken zonder dat zijzelf iets investeren. Bij het vestigen van een nieuwe industrie komt de staat voor ongeveer 50M tussen de kosten. Voor het ove rige gedeelte worden er dan leningen aangegaan, zelfs aan zeer dure voorwaarden, want uiteindelijk loopt men toch geen enkel risico. Is de zaak ren derend, dan gaan de winsten naar de USA. Op deze manier betalen wij meer dan onze normale bijdrage in de konfiikten die overal op flakkeren. Misschien zou onze regering er wel goed aan doen nog méér de nationale initiatieven aan te wakkeren. Aan de oorlog in Zuid-Oost Azië somt geen einde, in hei. Midden-Oosten blijft de spanning toe nemen. Een strijd in de achtergrond tussen de twee grootmachten. Enkele tijd geleden publiceerden de Amerika nen een rapport volgens hetwelk Rusland en Chi na per jaar 50 miljard frank hulp verlenen aan Noord-Vietnam. Maar dit is tenslotte toch nog al tijd achtmaal minder dan hetgeen zij moeten uit geven aan deze oorlog. Wanneer er troepen terug getrokken worden gaat dit uiteindelijcc gepaaid met een bijkomende financiële inspanning. Mis schien slechts speldeprikken voor de Amerikanen, waarschijnlijk, maar speldeprikken die dan toch afmatten. En dezelfde zienswijze kunnen wij ook volgen voorliet Midden-Oosten. De prestatie van de Joden, die in een woestijnstreek een moderne staat op bouwen is op zichzelf een lovenswaardige pres tatie. Daartegenover blijven de Arabische landen arm. Het jaar voor de zes-daagse oorlog had Israël de merkwaardige uitslag geboekt zijn betalings balans voor 70'in evenwicht te brengen. Het evenwicht werd bereikt door middel van giften, ongeveer 450 miljard frank. Die zullen ook wel uit de Verenigde Staten komen. Wanneer de Russen voor een paar miljard frank oorlogsmaterieel le veren aan de Arabieren, gewoonlijk mits gedeelte lijke vergoeding, dan wordt daar overal over ge schreven. Tenslotte zal het ruimtevaartprogramma, INSTITUUT HH. HARTEN - NINOVE 16 uur Bar Orkest Vermoesen. Zanger Van Lierde. !6u30 Volksspelen. 17 uur Restaurant - Milkbar Animatie Annemie en haar hamondorgel. 12u30 Restaurant - Milkbar doorlopend. 15 uur Bar Orkest Paul Beeckman. 15u30 Gezinssport. 17 uur Restaurant - Milkbar Animatie Annemie en haar hamondorgel. Amerikaanse tombola, visvangst, grote tombo la, kinderspelen, sneltombola, volksspelen i T

Denderklok | 1970 | | pagina 1