0\Ks9 e2-ïn d uwe Pk/)/ INFRASTRUCTUUR \j Vierenveertigste Jaargang Zaterdag 29 oogst 1970 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 120 fr. Prijs per nummer 3 fr. Met het verkeer op de weg gaat het slecht, zeer slecht. Om de dingen te zeggen zoals ze zijn, het wordt een katastroof. De brave man die 's morgens zijn vrouw en kinderen ikust om zich op de baan te wagen, doet er goed aan meteen zijn laatste wilsbeschikkingen te laten kennen, betrekkelijk het uur van zijn be grafenis, de kleur van de lijkkist, het aantal rouw brieven en zo meer, want het risico dat hij niet levend thuis komt van een kort reisje is groter dan dat wat de grote zeevaarders met hun zeil schepen liepen. De laatste gepubliceerde statistieken liegen er weer niet om. In ons landeken vallen ELKE dag gemiddeld VIER dodelijke ongelukken te betreu ren, de verminkten en licht gekwetsten niet mee gerekend, en zonder onze landgenoten te tellen die sneuvelden op alle 's Heren wegen van Oosten de tot Istanbul, Nice of Gibraltar. Wel zijn er de gekende oorzaken zoals over dreven snelheid, het onverantwoord voorbij steken, de kilometervreterij en noem maar op, maar als we de zaak eens dichterbij gaan bekijken komen andere, tot nadenken stemmende oorzaken op de voorgrond. vSla uw krant open en lees aandachtig. Min stens drie op de tien keer gebeuren dodelijke on gevallen laat in de nacht of in de vroege donkere morgenuren. Door oververmoeidheid Kan zijn. alhoewel wij er het onze van denken. Doden spre ken niet meer maar gevallen van glaasje-op-rijders komen veelwuldiger voor dan algemeen wordt ge dacht, terwijl de laatste tijd verschillende gevallen gemeld werden van ongevallen veroorzaakt door marihuana of andere bazar-rokende chauffeurs. Het in onze streek onlangs gebeurde ongeval, waarbij laat in de nacht, een op het linker rijvak laag-viiegende chauffeur een L - wagentje in stuikken ibeukte en de dood van vier personen veroorzaakte is wol typerend als geval. Zolang een dergelijke gek zijn eigen zelf en zijn kar kapot rijdt, tot daar, zelfmoord kan niet bestraft. Maar dat anderen, nl. de weduwen en wezen de gevolgen moeten dragen van deze zelfmoord-piloten, daar tegen moeten andere middelen gezocht. Het staat nu wel vast dat de anti-alcohol cam pagne bij autovoerders niet het resultaat bracht dat werd verwacht. Derhalve dient er in de toe komst onverbiddelijk te worden opgetreden tegen allen die positief in het zakje blazen. De wetge ving ter zake dient volledig te worden toegepast wie stomdronken achter het stuur zit mag voor ons part gerust een maand of langer in Oudenaar de gaan mediteren, dat kan hem alleen deugd doen. Weliswaar wordt door Rijkswacht of - Poiitie geklaagd over het te veel werk en de onmogelijke werktijd die een degelijke controle met zich brengt maar anderzijds is het ook waar dat beide korpsen met te veel administratieve beslommeringen ge kweld zitten, zodat aan de openbare veiligheid niet al de aandacht kan geschonken die ze verdient En in dit verband durven we gerust zeggen dat een aanzienlijk deel van het schrijf- en postbode- werk der politie door niet beëedigd, desnoods vrou welijk personeel kan worden verricht. Het door politieagenten uitdragen wan belastingsbiljetten of ander drukwerk is een voorbeeld van werk dat be slist aan de Post mag toevertrouwd, zodat de agen ten meer tijd krijgen om hun werkelijke taak nl. het behoud en de controle der openbare veiligheid te waarborgen. Méér aandacht moet ook besteed aan het toe passen der bestaande verkeersreglementen. Zwaar beiaden vrachtwagens en autobussen vliegen over de autobanen aan snelheden ver boven het toege- latene, terwijl anderzijds zelfde autobanen door toeristen als wandelweg aan 40 km per uur worden gebruikt. Nochtans bestaat er een wet die het mi nimum op dergelijke banen op 80 km per uur vast stelt. Ooit al gehoord dat iemand gepakt werd om trager te rijden. Wij niet. Als er co de grote verkeerswegen opstoppingen zijn moet ge nooit ver gaan zoeken twee zwaar-gewichten in een duel gewikkeld of een vader met pijp en bolhoed die rustig van de natuur wil genieten. Niet dat we die man dat pretje met gunnen, maar een snelweg blijft een snelweg en wie graag wandelt moet an dere, gezondere wegen zoeken. Van sommige gemeentebesturen in onze streek kan ooik niet gezegd dat ze goed weten wat ze doen. Zo bestaat er een grote verkeersader waar aan de ene zijde geen snelheidsbeperking bestaat, terwijl op de weg terug maximum 60 km per uur mag gebold. Of waar de ene zijde van de baan verlicht is, de andere niet. Of nog erger waar de snel heidsbeperking van 60 km per uur afgeschaft wordt «precies bij het binnen rijden der agglomeratie. Ziedaar enkele losse beschouwingen over ver keersproblemen. Er zijn er nog, en vele. Elk kan voor zichzélf eens goed rondkijken om nadien ver steld te staan en zich af te vragen waarom er... nog zo weinig ongelukken gebeuren. De streken van Ninove, Denderleeuw, Liede- kerke, het Payottenland vormen een zeer belang rijke reserve pendelaars voor de Brusselse agglo meratie. Degelijke verbindingen met autowegen zouden voor gevolg hebben dat bepaalde indus trieën zich veel gemakkelijker in dit gebied zou den kunnen vestigen. Het is trouwens ook het enige belangrijke ge deelte rond Brussel dat niet rechtstreeks met de hoofdstad verbonden wordt. En achter onze streek moet men ook nog Zot- tegem, Oudenaarde, Waregem, Kortrijk, Roeselare en gans de Westhoek zien. Een autosnelweg op deze as zou zeer nuttig zijn. Dat zekere invloeden uit Lessen het zo ver gekregen hebben dat er een autosnelweg komt van uit Brussel, die dan min of meer de taalgrens zal volgen, tot daar toe, maar dat men daar ook nog zou 'bekomen dat er een nieuwe verbinding komt Lessen-Oudenaarde en verder met het noorden, is toch wel wat overdreven. Een verbinding Brussel- Wresthoek ware méér aangewezen. Daarom ware het noodzakelijk dat alle parle mentsleden uit deze belangrijke gebieden een ge zamenlijke aktie op touw te zetten. Men zal misschien wel beweren dat men te Ninove nooit tevreden is, en inderdaad zullen we over korte tijd over een Steenweg naar Brussel beschikken volledig met vier rijstroken. En dat is absoluut zeer mooi en al heel wat. Maar indien er in deze richting geen aoutosnelwegen komen, dan zal men genoodzaakt zijn op alle kruispunten van deze mooie Brusselse steenweg verkeerslicht- signalen te plaatsen. Cp ongeveer 20 km afstand zijn er nu al vier. in Dilbeek is er al een vijfde installatie klaar en over korte tijd komt er nog een bij aan onze Sint-Theresiakerk. Later zullen er wel nog een paar noodzakelijk blijken op het grondgebied Meerbeke, onder meer aan de gewe zen tramstatie. Tevens zijn we ervan overtuigd dat er nog verkeerslichten zullen bijgeplaats wor den te Dilbeek en te Schepdaal. En al deze verkeersregelingen zijn méér dan noodwendig, maar hebben als gevolg dat men van een gemakkelijke en vlugge verbinding met Brus sel niet zal kunnen spreken. Daartegenover zien we dat een stadje zoals Lessen aangesloten wordt op twee nieuwe autosnel wegen en verder nog in Wallonië moeten we vast stellen dat er een autosnelweg Namen-Aarlen komt daar waar er reeds een rijweg met vier rijstroken bestaat, zonder een Lichtsignaal om de twee kilo meter. Rond deze weg van 150 km vindt men zeker niet meer inwoners dan rond Ninove-Liedekerke, op amper 20 km van Brussel. Hier blijft het altijd bij het oude gezegde twee maten en twee gewichten.

Denderklok | 1970 | | pagina 1