d e Qr/ DE C.V.P.- LIJST Dure friet Demografische Evolutie voor het jaar 1969 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Vierenveertigste Jaargang Zaterdag 5 september 1970 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 120 fr. Prijs per nummer 3 fr. Amper zes weken scheiden ons nog van de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen en nimmer was het in onze vroede stede uiterlijk zo politiek- windstil. Innerlijk is het bij de liberalen en socialisten wel niet zo kalm gebleven en het samenstellen van de kandidatenlijst in deze beide partijen is beslist niet -van een -leien dakje gelopen. Gans anders verliep het in de afdeling van de Ninoofse Christelijke Volkspartij. Zonder een en kele moeilijkheid of betwisting werd een kandida tenlijst samengesteld die onze en zeser ook uwe goedkeuring zal wegdragen. Alle lagen van de be volking staan er op verenigd, de jeugd kreeg haar passende plaats en de dames werden beslist niet vergeten CVP-Ninove kan met een gerust gemoed de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen tegemoet zien. De verwezenlijkingen, waarin haar manda tarissen het leeuwenaandeel hadden, en die onze stad een gans nieuwe, moderne aanblik gaven, staan hier ruimschoots borg voor. Alle Ninovieters zullen dan ook hun vertrou wen schenken aan de CVP-lijst die wij op pagina 2 afdrukten. In het kader der industriële hervorming, go- volg van het weg kwijnen van voornamelijk de kulenontginning, werden door de opeenvolgende regeringen lofwaardige pogingen gedaan om nieu we industrieën te scheppen in de door deze crisis getroffen gebieden, zoals Limburg en de waal.-e mijnstreek. Een speciale inspanning werd gedaan om bui tenlanders aan te zetten hier te investeren en over het algemeen genomen mag deze politiek als ge lukt worden beschouwd, vermits de vrij gekomen arbeidskrachten tamelijk gemakkelijk werden her- aangepast en weder opgevangen. Bedrijven als Ford, G.M.C., Baver, Caterpilar en nog vele andere hebben op volledige medewer king van alle instanties kunnen rekenen en geno ten 'bovendien nog van zekere staatshulp onder vorm van leningen op lange termijn aan kleine in terest. In de meeste gevallen betrof het gereputeerde en kredietwaardige bedrijven die het in hen ge stelde vertrouwen niet hebben beschaamd, werk gelegenheid gaven aan tienduizenden en zich vol ledig aan onze toestanden hebben aangepast Maar dat er ook kapers op de kust zouden verschijnen kon eenieder, ook de kredietverlenende parastata- len als de N.M.K.N. en de Nationale Investerings Maatschappij, verwachten zodat de meeste waak zaamheid geboden was toen financiële acrobaten met fantastische plannen te voorschijn kwamen. Zo o.a. die Engelsen die in Luxemburg een eierleggerij wensten op te richten met een pro ductie van enkele miljoenen stuks per dag. Terecht werd gevreesd dat, niettegenstaande onze besendc nationale eetlust, dat eierbeslag nog al zwaar op de maag zou liggen en werd deze fantasie afgewe zen, mede onder protest van de bestaande uitoa- ters die nu al met overproductie geplaagd zitten. Anderen hadden méér geluk. Zo de promotors van de N.V. LIECO die in de walenpays met staats geld een fabriek oouwden waarin industriële hoe veelheden friet, chips.es en puree zouden getuori- ceerd worden. Wie die ging opeten heeft aan ho gerhand zich nooit iemand afgevraagd, was trou wens niet nodig vermits de fabriek na enkele maanden met verlies de poorten sloot bij gebrek aan... patatten Dat hadden de parastatale ex perts niet voorzien, want wie denkt er nu aan pa tatten als het over een lening van honderden mil joenen gaat. Alleen de vrouw aan de haard schijnt dat te weten. In afwachting wordt de ganse boel gelikwi- deerd, wordt het activa op maximum 60 miljoen geschat tegenover een schuld van 250 miljoen plus interesten door LIECO verschuldigd aan de NMKN wegens een onder staatsgarantie toegestane lening. Het verscnil, zijnde een slordige 200 miljoen, zullen wij en gij bijpassen onder vorm van duur dere frieten, chipkes of puree. Zout of pickles wor den overbodig, ze zullen zó al zuur genoeg smaken. En nu duikt er weer een schandaal op. Twee Duitsers, de Gebrüder Israël - ja, ja - geholpen door een of ander onguur Brussels element, kregen van de NMKN en onder staatsgarantie een lening los van 242 miljoen voor hun maatschappij SEFI te Hautrage, onder belofte ter plaats een fabriek te bouwen voor het fabriceren van kunstmatige textiel vezels. Alsof we die niet al te veel hebben. Een der voorwaarden was dat zij zelf, de Gebr. Is- raël, 100 miljoen in de zaak zouden steken, wat ze natuurlijk beloofden maar niet deden. De 242 mil joen hebben ze dan maar opgestreken met als ge volg dat de fabriek niet afgewerkt geraakt, de on dernemer naar 35 miljoen zit te wachten en de leverancier van machines voor 25 miljoen bij de neus werd genomen. Naar die 242 miljoen kan de NMKN fluiten want de zaak zit in handen van het Parket dat alvast de afgevaardigde-beheerder, een zekere Cuvelier, achter silot en grendel heeft gezet. De rest kunnen we raden. De ondernemer en de 'leveranciers zullen de Staat wel verantwoorde lijk stellen en hun goede geld opeisen. Met recht ten andere, want wie zou geen vertrouwen stellen in een firma die van staatswege een krediet krijgt van 242 miljoen. Ook deze rekening zullen we op onze ibëlastingsbrief terug vinden. En even tussen haakjes dit werden deze kre dieten niet al te gemakkelijk verleend omdat net ging om een nieuwe industrie voor de Vv alen Als compensatie voor investeringen in Vlaanderen'.' Mogen we hier dan doen opmerken dat juist de Walen de grootste fiasco's opliepen, terwijl m het vlaamse landsgedeelte alle zaken, kleine uitzonde ringen niet te na gesproken, het er goed afbrengen. En dan nog iets waar we vroeger reeds de aan dacht op vestigden. Voor buitenlanders die hier met de gekste voorstellen binnen vallen gaan alle officiële deuren en brandkasten open. Zo maar... omdat ze Mac. Intish, Jeroboam. Schweissfüss of Ben Tjoektjoek heten en 'beloven zo- en zoveel mensen te werk te stellen in de fabricatie van spe ciaal poeder voor het kweken van super-duivejon gen. Maar als de gewone Janssens of Peeters van bij ons, die zijn bedrijf door en door kent, er alle knepen van weg heeft, rechtschapen en betrouw baar is, er aan denkt zijn bedrijf uit te breiden en hiervoor staatshulp vraagt, dan loopt die zich dood op een muur van wantrouwen en onver schilligheid. Als we er aan denken dat met die 500 miljoen verknoeid aan de waalse pretentie, tientallen jonge, gezonde 'bedrijven van bij ons tot groter vlucht konden gebracht en duizenden werknemers in eigen streek werk konden vinden, dan schiet de mosterd ons toch in de neus. U ook zeker Iedereen weet dat er voorheen in ons land steeds twee gemeenschappen bestonden die qua aantal ongeveer evenredig verdeeld waren. Sinds de laatste wereldoorlog heeft zich hierin een evolutie voltrokken die de balans scherp in het voordeel van de Vlamingen doet overhellen. Dergelijke tendenzen kunnen in de toekomst verregaande gevolgen hebben. Laat ons voor 1969 de juiste toestand met cij fers uitdrukken. In de eerste plaats de Waalse provincies Geboorten Overl. Inwoners Henegouwen 19.194 18.896 1.331.810 Luxemburg 3.321 2.868 219.369 Namen 5.655 5.238 383.618 Luik 13.590 14.848 1.016.131 Arrond. Nijvel 2.844 3.109 232.736 Totaal 44.604 44.959 3.183.666 (Lees verder op pagina 2).

Denderklok | 1970 | | pagina 1