e2-in en rt En tellen maar... AKTUEEL TJES... Hernieuwing der Abonnementen Vijfenveertigste Jaargang Zaterdag 9 januari 1971 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 140 Fr. Prijs per nummer 3,50 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK Met een zin voor nauwkeurigheid, kenmerk van de braintrust van het Ministerie van Economi sche Zaken, werden op alle dappere Belgen drie kleurige telformulieren afgevuurd, zo eenvoudig en klaar opgesteld dat twee grote bladzijden mi croscopische druk noodzakelijk zijn die de toelich tingen verschaffen om, in eer en geweten, op het honderdtal vragen te antwoorden. Zo op het eerste zicht schijnt er letterlijk niets vergeten, zelfs niet of ge binnen- of buitenhuis uw bretellen of broekband moet losmaken, noch verwijzingen naar regeltje zoveel van vraag num mer zoveel. Maar bij nauwkeurig onderzoek stelt ge toch vast dat, niettegenstaande de buitensporige inspanningen der bevoegde diensten, toch nog tal rijke zaken en mogelijkheden over het hoofd wer den gezien. Zo lezen we dat in dit gezegend land niet min der dan dertien letters A tot M Tijdelijk Uit Hun Gezin Afwezige Personen bestaan, waaronder - zie K kloosterlingen die tijdelijk buiten hun moederklooster verblijven. Akkoord als het om Zusters gaat, maar wat met Paters en Broeders die in een Vaderhuis leven Tellen die niet mee of moeten ze van geslacht veranderen Daaromtrent staat, noch in de vragenlijst zelf noch in de toelich tingen iets vermeld. Nog een ander, zeer essentieel punt werd ver geten in de rubriek met welk vervoermiddel ge woonlijk de werkplaats wordt bereikt. Wel is er sprake van trein, tram, bus enz... maar andere middelen zoals de rolschaats, de ijsstoel, de paarde- koets, de motor- of zeilboot, de helikopter en dies meer werden eenvoudig vergeten. Het groot be lang van deze laatste inlichtingen, ten behoeve van het Ministerie van Verkeer, ontsnapt natuurlijk niemand, maar er is erger. In formulier C rubriek C, onderverdeling C, Fokkerij Voor Eigen Verbruik dient vermeld of het gezin er, voor eigen gebruik, bijenkorven, melk koeien op nahoudt. Afgezien van het feit dat bijen korven niet kunnen gefokt en voor eigen verbruik niet kunnen dienen, blijft de vraag wie zo stom zal zijn er een melkkoe op na te houden om ze te slachten voor eigen gebruik. Als het nog een jonge stier was, ja dan. Verder is pluimvee een nog al vage om schrijving. Voor duivenmelkers is ze zelfs beledi gend, want die zullen het maar zuur vinden hun (Lees verder op pagina 2). Een paar weken terug zagen we de jaarwisse ling nog vóór ons, als een mijlpaal de zo veelste waarachter als het ware het nieuwe ons lokte. En weer zijn die roesdagen om (mensen, hoe snel vliegt de tijd en weer zitten we, net als tevoren, tot over onz'oren in de gewone sleur van alledag. Een weer treft ons al het prangende aktu- eel dat zich rondom ons afspeelt. Traditiegetrouw hebben alle groten der aarde net als Jantje en Miéke hun Nieuwjaars brief afgedreund. Opvallend in hun boodschappen een uitge sproken (gemeend?) verlangen naar vrede, rust en verstandhouding onder de mensen. Niet te verwonderen, want dat zijn nu precies de waarden die de dag van vandaag een ferme deuk hebben gekregen. Is er inderdaad ooit een tijd geweest die meer uitpuilt en ettert aan geweld, dwang en machts misbruik, dan de onze Ter gelegenheid van de jaarwisseling bleef de wanstaltige Berlijnse muur potdicht gesloten en mochten familieleden mekaar niet eens een bezoek je brengen. Duitsland, een der meest ontwikkelde landen ter wereld. Maar dwars erdoor 1346 kilometer grens van mijnenvelden, prikkeldraad, grachten, 1600 wacht torens, uitkijkposten en bunkers met 50.000 solda ten. Dwarsdoor akkers, huizen, families Hoe is zoiets mogelijk Tussen 1945 en 1961 (datum van de opbouw van de muur) vluchtten 3.6 miljoen mensen van Oost naar West. De meeste waren produktieve ar beidskrachten. De helft jongeren beneden de 25 jaar. Tussen 1954 en 1961 vijfduizend artsen, zeven tienduizend leerkrachten en evenveel ingenieurs en technici. Om ekonomisch niet dood te bloeden de bru taliteit en de onmenselijkheid van de betonnen muur. Vrijheidsberoving, machtsmisbruik, geweld. In elk geval beschamend. BurgosLeningrad... Tussen beide ligt wel een verschil in Burgos ging het zoals het heten wil om de berechting van de moord op een politieofficier; in Leningrad om een feit dat op zichzelf niet strafbaar is uit wijking. In Burgos werd in het openbaar gevonnist: in Leningrad achter gesloten deuren. In Spanje werden genademaatregelen uitge vaardigd door Franco en rijst een greintje hoop op verdere liberalisering van. het regime: in Rusland daarentegen wijst niets erop dat de genademaat regel een keerpunt zou betekenen in het regime, nieuwe processen worden in uitzicht gesteld. Maar dit hebben de twee gemeen het zijn beide politieke processen geworden met aan klachten die op losse schroeven stonden, met fol teringen en met totaal onvoldoende-gewaarborgde verdediging. Beide machtsmisbruik en geweld tegen be paalde gemeenschappen. Maar moeten wijzelf zo ver terug naar 't ver leden om te weten dat folteringen, politieke von nissen en machtsmisbruik niet steeds het mono polie zijn van totalitaire staten Is het tegenwoordig ook bij ons niet een beetje in te spreken over geweld en revolutie als enig (bloedig) middel naar een heilig (utopisch9) doel de maatschappij op te bouwen volgens rechtvaar dige normen. Kijk hoe argwanend we ook woorden en daden van Uncle Sam tegenover mekaar afwegen dan houden we het toch liever bij deze ideeër: uit de kerstboodschap van een Nixon Laat ons opzijzetten wat ons verdeelt en herontdekken wat ons verenigt bezorgdheid voor elkaar, liefde voor vrijheid en rechtvaardig heid, trots op onze verscheidenheid: en laat ons hopen dat onze kinderen uiteindelijk kunnen krij gen waar wij allen zozeer en zolang al naar ver langen een generatie van vrede. In deze hoop... Het innen van het abonnementsgeld 1971 voor ons weekblad loopt bijna ten einde. Wij danken allen die hun abonnement her nieuwden en heten onze nieuwe abonnenten van harte welkom in onze grote lezersschaar. Nog enkele trouwe lezers werden niet thuis gevonden toen de kwitantie werd aangeboden. Wij nodigen hen uit het bedrag van 140 frank te storten of over te schrijven op postrekening n' 4786.85 van Paul Luysterman, Ninove, of voormeld bedrag te willen betalen op het redactieadres. Hartelijk dank vooraf.

Denderklok | 1971 | | pagina 1