Even vergelijken. Knapenkoor, Ninove Sint-Aloysius- Vijfenveertigste Jaargang Zaterdag 23 januari 1971 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 140 Fr. Prijs per nummer 3,50 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK nmMMmHnBMmi Hoelang duurde ons basisonderwijs vroeger en hoelang duurt het nu... Wanneer naar het secundair en wanneer naar het hoger onderwijs zelf een juiste indeling te maken van zijn tijd Als men daarenboven als student veel geld op zak heeft moet ook de nodige tijd worden gevonden om dit te verteren. Hoeveel procent onzer studen ten zijn daartoe in staat op zo'n jeugdige leeftijd Zoveel tijd... om zelf nuttig te verdelen over studie en ontspanning l Dat ook bleek niet de juiste formule, want de naam zevende leerjaar verloren jaar) moest ook dn het vrij onderwijs verdwijnen. De ideale oplossing was dus het huid.:g systeem nl. slechts zes leerjaren in het lager onderwijs. Die zes leer jaren worden normaal begonnen op zesjarige, soms ook reeds op vijfjarige leeftijd. De stap naar het secundair onderwijs is dus normaal met twee soms met drie jaar vervroegd. Als we nu weten dat er momenteel ongeveer 250 halve kllasdagen per schooljaar zijn, hoeven we slechts te rekenen en we stellen vast dat de 3.150 halve dagen van vroeger nu teruggebracht zijn tot ongeveer 2.100 halve dagen. Het Sint - Aloysiusknapen- koor wil zijn tienjarig be staan gedenken door hel uit geven van een reeks gram mofoonplaten en dit tijdens zijn 10de bestaansjaar 1971- 1972. Het eerste plaatje ver scheen in december jl. Het kent een echt succes We weten allemaal, dat wanneer de leerplicht van zes tot veertien jaar er kwam in 1914, deze acht jaren zeker bedoeld waren als vorming die uitsluitend in het lager onderwijs zou worden ge geven. Men richtte de lagere school dan ook in ver deeld over acht leerjaren. Na de tweede wereld oorlog kwam men reeds tot een basisonderwijs van zeven jaren, dit althans in de grote scholen. Wie momenteel dertig jaar is of ouder, weet heel goed dat er in de periode van de zeven leer jaren ongeveer 450 halve dagen klas werd gegeven per schooljaar. Even rekenen en we stellen vast dat iedereen zowat 3.150 halve dagen in het lager onderwijs vertoefde en dan pas de stap naar het secundair onderwijs kon wagen. Nadien kwam het geleidelijk verdwijnen van de fameuze vierdegraadsklassen (zevende leerja ren). Dit gebeurde eerst in het rijksonderwijs en 't was voor hen dan ook de grote eer te kunnen zeggen, dat de leerlingen aldaar een jaar vroeger klaargestoomd waren om secundair onderwijs te beginnen. In het vrij onderwijs ging men anders te wenk nl. men selecteerde in het vijfde leerjaar, m.a.w. de meerbegaafden gingen van het vijfde onmiddellijk over naar het zevende leerjaar, ter wijl de rest de normale weg volgde. In breuken uitgedrukt dus een vermindering van 1/3 van de klassetijd. Dit doet ons toch even nadenken dat de leer krachten van nu met zwaardere programma's dan vroeger het toch kunnen bolwerken in ongeveer 2 1/2 jaar minder dan hun voorgangers. Wat een fantastische prestatie zou U zeggen Iedereen zit op twaalf of elf jaar in het secundair onderwijs, waaruit natuurlijk volgt dat een steeds groeiend procent der leerlingen op achttien of zelfs t>p zeventien hoger onderwijs kan aanvangen. Helaas stellen we vast dat de mislukkingen van eerstejaarsstudenten aan de universiteit legio zijn. Men zoekt naar oorzaken en vindt er zo gemakke lijk; denken we maar aan wat we van ouders van zo'n studenten horen aanklagen, zo bv. de methode van werken aan de universiteit, het onvoldoende voorbereiden der studenten in het laatste jaar van de humaniora, het tegen-zieh hebben van één of ander professor. We weten het, nooit ligt de schuld 'bij de student. Welnu, ik denk dat de meest juiste oorzaak voor die mislukkingen u de leeftijd is waarop der gelijke studies worden aangevangen Is het 9oms niet moeilijk voor iemand van 17 a 18 jaar oud, die leeft in onze huidige welvaartstaat. Zou het soms niet beter zijn de betrachting u zo vlug mogelijk naar de universiteit even af te remmen en dit reeds in het lager onderwijs Maar ja, we weten het, we leven in een tijd zon der tijd want alles staat in functie van het zo hoogliggend en jachtig levensritme. Ik denk, geachte lezers, dat wij alien die het zo goed menen met onze toekomst de jeugd) daar toch even moeten over nadenken of niet soms? MELAATSENAKTIE Stcri uw bijdrage op prk. 4021.17 Kredietbank Ninove (Melaatsenaktie). Vermeld op het strookje Melaatsenaktie Ninove. Geinteresseerden zullen tijdens de komende dagen de gelegenheid krijgen zich het plaatje aan te schaffen. Steunt ook gij het Sint - Aloysiusknapenkoor bij het verspreiden van onze eigen liederenschat

Denderklok | 1971 | | pagina 1