*ri"en q tn s Q(/ GROOT NINOVE Oproep voor de 18e Werelddag voor de Melaatsen \j Vijfenveertigste Jaargang Zaterdag 30 januari 1971 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 140 Fr. Prijs per nummer 3,50 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK Dat het er zal van komen betwijfelt niemand meer. Het algemeen belang vereist het, en de men taliteit van de bevolking draait er zich naar. Ook de mentaliteit van de in dienst zijnde burgemees ters, schepenen en gemeenteraadsleden. Iedereen geeft zich rekenschap dat het een verbetering zou zijn, en men zal niet meer zo zeer luisteren naar demagogische ophitsingen van burgemeesters en schepenen, die hun sjerp in gevaar zien. Ik heb de demagogische tribulaties nog meege leefd die de voorgenomen vorming van Groot Ge- raardsbergen destijds meebracht. Mensen van Over boelare en andere omliggende gemeenten werden opgehitst; ze zouden belastingen betalen om er on der te bezwijken, en ze zouden nooit ofte nooit de naam willen dragen van Geraardsbergenaar met zijn hoogmoed en zijn pretentie Er was zowaar bijna revolutie, zodat men de fusie heeft moeten verdagen. Bekeken van op een beetje afstand, nog maar van uit Ninove bv., heeft iedereen dat belachelijk en potsierlijk gevonden. Maar als er zich de politie kers van kleiner aLlooi gaan mee moeien, mag men zich aan alles verwachten. Wie herinnert er zich niet meer de verwoede kieskampanje van zes jaar geleden die door de Ninoofse liberalen gevoerd werd tegen de besturende coalitie en bijzonder te gen de C.V.P. en van de honderden miljoenen schuld waaronder onze goede stad niet anders kon dan failliet gaan. In die tijd was er ook al spraak van Groot Ninove. Welnu dan zei me eens een boerke van Poilare, en dan nog een katolieke, dat Pollare nimmer of nooit zou instemmen met een fusie met Ninove, om helpen de poef van Ninove te betalen. En de man wist niet eens dat de belas tingen van Pollare hoger liggen dan deze van Ni nove, en dat het voor zijn gemeente de red ding en oplossing zou betekenen. Wie zegt U dat de liberalen bv. datzelfde de magogisch stokpaardje niet opnieuw uit de stal zouden halen en er zouden mee schermen in de aangehechte gemeenten, in de hoop aldus al de kiezers van die gemeenten op te ruien tegen de CVP en de BSP van Ninove. In hun verbeelding kan daar een volstrekte meerderheid voor het grijpen liggen. Het is daarom hoogstdringend dat, zoals De Donderklok reeds heeft voorgesteld, er een co mité zou worden opgericht. De zaak is te belang - rijik om niet iedereen te verplichten er zijn ver antwoordelijkheid in te nemen. Dat vooreerst. Maar als de voorstellen en wensen niet komen van ter plaatse, dan zal plots de donderslag vallen van uit Brussel, van waaruit ze doorgaans niet veel begrip voor de plaatselijke toestanden aan de dag leggen, en besluiten nemen van in hun zetel. Dat bv. Outer zal gefusioneerd worden met Ninove ligt voor de hand. Maar moet dat héél Ou ter met de Lebeke en al Welk belang hebben de mensen van de Lebeke van bij Ninove te zijn of welk belang heeft Ninove om de Lebeke op zijn grondgebied te hebben Meerbeke Meerbeke gaat tot bijna aan de kerk van Neigem: het kasteel van Neigem staat op Meerbeke; voorbij Neigem ligt Prindaal en een gedeelte van de Woestijn op grondgebied Meer beke. Men zegt gemakkelijk Neigem ook bij Ni nove. Als ge dat doet, wat doet ge dan met Liefe- ringe, waarvan de fusie met Neigem samen met net gedeelte van Meerbeke dat rond Neigem ligt, zoals Prindaal, de Neep en de Woetijn zich op dringt Ninove mag toch ook geen mastodont wor den. Lieferinge alleen bij Denderwindeke voegen Eichem bij Ninove voegen is vanzelfsprekend. Wat gebeurt er dan met Appelterre Bij Vocide voegen hoort men zeggen. Maar Voorde ligt in een ander kanton, zelfs nu sedert 1 november jl. in een ander rechterlijk arrondissement. De wijk Muilem waar niet veel meer dan tien huizen staan, is verdeeld over Outer, Appelterre. Aspelare en zelfs een beetje Nederhasselt. Moet daar niet eens een ander grens getrokken worden De wijken Roost en Flierendries liggen vlak achter Pollare, maar zijn grondgebied Denderwin deke. Gaan die bij Denderwindeke blijven, niette genstaande de inwoners van aldaar over Pollare moeten gaan om naar hun gemeentehuis te gaan Dat Okegem zal gefusioneerd worden bij Ni nove spreekt van zelf. Daardoor zal het ook van zelf spreken dat de Bakergem bij Ninove blijit, in plaats van naar Denderleeuw te verhuizen, zoals er spraak is van geweest. Maar de Ene Op 200 meter van de kerk van Iddergem en 5 km van Ni nove. Is het van belang voor Ninove dat die men sen Ninovieters blijven Zou de baan die Ninove schikt aan te leggen van aan het Kapelleke recht naar Iddergem, niet bijna uitsluitend in het belang van Iddergem zijn Dat zijn allemaal problemen waar een schap pelijke oplossing zou moeten voor gevonden wor den; en die naar mijn oordeel slechts kan gevonden worden door plaatselijke besprekingen. Zoniet gaat er in Brussel plots een pen net rek gegeven worden, tot misnoegen van iedereen. Tot hiertoe zit iedereen, elke gemeente, en daarin alle politieke mandatarissen, de kat uit de boom te ikijken; of liever, om met de uitdrukking van de heer De Riemaecker voort te doen, van ach ter de gordijn van hun venster te kijken naar wat er op 9traat gaat gebeuren. Niemand schijnt de eerste te willen zijn om enige verantwoordelijkheid op te nemen. Daarom is het goed dat de heer De Riemaecker de kwestie openlijk heeft aangesneden. Vooruit, aan het werk Want na het vastleg gen van de nieuwe grenzen, zullen nog wat andere problemen aan de deur komen kijken. K. Van den Berghe, oud-gedeputeerde. Op 31 januari 1971, wordt de 18e Werelddag voor de Melaatsen gehouden. Reeds achttien jaar Hoe vlug loopt de tijd sinds mijn eerste oproep. En nochtans lijkt deze strijd enorm lang... Lang voor de zieken - al te talrijk helaas - d:e nog wachten op verzorging, opbeuring en genezing. Lang voor de geneesheren en verpleegsters die soms hun entoesiasme voelen verzwakken voor een balans die niet in verhouding is met hun moed en hun toewijding. Een medisch korps dat dreigt ten onder te gaan aan al die nieuwe zieken die hef woud uitbraakt; als een pijnlijke vloed, op hun ver zorgingswegen. Zieken die inbeuken op de muren van de al te schamele dispensaria. De hoogste medische instanties hadden de uit roeiing der lepra voorspeld voor 1975. Nu weten wij dat dit niet haalbaar is. En waarom Terwijl enkelen zich inzetten om verzorging, troost en genezing te brengen, voeren miljoenen anderen oorlog. Hoe wilt U dat wij de ziekte verdrijven waai de mens verdreven wordt. De bewapeningsbegroting, ons meegedeeld dooi de UNESCO, zal in de komende tien jaar de vier duizend miljard dollar overschrijden. Hoe kunnen wij dan de nodige 2 dollar vinden om een mense lijk wezen te bevrijden van een der meest ver schrikkelijke ziekten Geef elk een bombardementsvliegtuig, schreef ik aan de twee groten der aarde en wij kunnen alle melaatsen ter wereld verzorgen Dat was in 1954. Zestien jaar geleden en nog wacht ik op antwoord... Reeds twee jaar geieden verwittigde ik U en nu herhaal ik Dat de wereld die zich ordeloos en stuurloos geworpen heeft op een ondoordachte demografische politiek, in het jaar 2000 zou kunnen geconfron teerd worden met de plaag van 20 miljoen melaat sen in plaats van met een definitieve overwinning- van deze ziekte Hiervan moeten wij ons rekenschap geven en de moed opbrengen dit te verkondigen ook al ver storen wij hierdoor de gemoedsrust van hen die zelfgenoegzaam de wereld gade slaan. Trek de alarmklok opdat ge later niet de doods klok hoeft te luiden. Dit moet de eerste opzet wor den van onze 18e Werelddag voor de Melaatsen. Er werden al heel wat winstpunten geboekt in de strijd tegen de vooroordelen ten aanzien van de melaatse. Maar de strijd .tegen de melaatsheid is nog niet ten einde. (Lees verder op pagina 2). K^ind

Denderklok | 1971 | | pagina 1