k Hst 6n o o \fcsQ qZ^ d we shb/ WORDEN ZE WAKKER 1.. A K T U E E L- T J ES.. Vijfenveertigste Jaargang Zaterdag 13 februari 1971 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 140 Fr. Prijs per nummer 3,50 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK De eis van de Regering tot het storten van een garantie voor de B.T.W. verloopt niet zonder pro test zoals de uitvinders van dit bedenkelijk procédé hadden verwacht. Ge moet inderdaad maar durven om de tegen de grote ondernemingen nu al hard vechtende middenstanders en kleme bedrijven, co- ven alle andere lasten en in-te-vullen-papieren, nog een soort belasting cp het kapitaal af te persen. Want het komt daar op neer en er zijn geen an dere woorden voor. Hebben ze misschien in het Ministerie gere kend op het trucje van de Telefoon die op dergelij ke manier, dus ook via een waarborg, ettelijke mil jarden bedrijfskapitaal binnen krijgt zonder één cent interest te betalen, dan zijn ze ditmaal mis. Want kunnen de grote bazen rekenen, wij kun nen het ook. Zo weten we dat een kapitaal, hoe ■klein oc»k, uitgezet aan 6'i samengestelde interest, zichzelf na 13 jaar verdubbelt of. omgekeerd, na 13 jaar zichzelf aan niet betaalde rente heeft opge vreten. En dan spreken we nog niet van de ver kapte devaluatie die via prijsstijgingen de waarde van «het geld langzaam maar zeker vermindert. Als kort en klaar voorbeeld kan gelden dat, wie een 20 tot 30 jaar geleden aan de Telefoon een garantie stortte van, laat ons zeggen 500 fr. veel voor een tijd met daguren van 5 fr. per uur nu hetzelfde briefken terugkrijgt. Hetzelfde spelleken wil de Regering nu weer spelen, ook en weeral eens op de rug van de middenstand. Er wordt im mers, voor het ganse land, een totaal garantie ver wacht van circa 13 miljard waarvoor geen rente wordt betaald. M.a.w. vader Staat krijgt 13 mil jard klinkende munt binnen, onder vorm van een verplichte lening, en steekt inmiddels de interesten - hetzij het ronde sommeken van 780 miljoen per jaar - in zijn zak. Nu hebben de ministers goed te vertellen dat het allemaal maar voorlopig is, we kennen dat. Denk maar aan die voorlopige fr. op de ben zine, de voorlopige krisistaks en andere voor lopige plezierigheden méér, die later wel afgeschaft maar onder een andere naam dan toch maar defi nitief werden. Gelukkig schijnt de middenstand niet meer zo gemakkelijk bij de neus te nemen, wat trouwens blijkt uit het algemeen protest dat is opgerezen. Daarbij vallen ons toch enkele markante dingen op. Hoe is het mogelijk dat een wet. waarin de wolveniijzers zo zichtbaar waren, zonder protest zowel door de Minister van de Middenstand als door de parlementariërs werd goedgekeurd. Is dat werkelijk onopgemerkt voorbij gegaan En wat moeten we denken van de middenstandsvertegen woordigers in Kamer en Senaat wiens eerste plicht het was deze wet nauwkeurig te onderzoeken. Als de Minister van de idenstand niet toevallig de Waal Hanin was g wc est maar een Vlaming, dan had het er in de Walen al meer gestoven, zo erg dat Premier Eyskens tot een hervorming van zijn regering zou hebben besloten. Het zijn trouwens de Walen die weer eens het goede voorbeeld hebben gegeven. Als het er op aankomt hun centen te verdedigen trekken ze sa men aan één zeel, schuiven alle politieke en filo sofische beschouwingen opzij en deinzen voor geen middelen achteruit. Kijk maar naar de sluitingen van alle magazijnen in Luik, Charleroi, Bergen. Doornik enz... Als direct gevolg daaraan is de regering dade lijk bereid tot praten en wees gerust, de W alen zullen daar cok 't hoge woord voeren en hun eisen zullen wel de voorrang krijgen op alle andere. Op dat punt hebben we van onze zuiderburen wel net c-en en ander te leren. Ze zien het anders dan wij. groter, niet zo kleinburgerlijk als onze handelaren en kleine bedrijfslieden die nog altijd verward zit ten in kleinburgerlijke vooroordelen en een be krompen politieke dorpsgeest die elke werkelijke verstandhouding onmogelijk maakt. Daarom herhalen wij onze vraag worden on ze Vlaamse middenstanders eindelijk wakker Gaan ze eindelijk inzien dat alleen samenwerking hen van een langzame ekonomische do-od kan red den Sinds een paar jaren heeft onze goede stede (de oudste de stoutste oc<k een jeugdraad. Dat is nu eenmaal IN zó tenminste zal bij velen de eerste bedenking zijn. Nou ja, inderdaad. Maar kom, eerlijk gezegd, er zit ook wat meer in. De jeugd is immers de toekomst van onze maatschappij En kan dit gezegde misschien wat bomibast klinken, niettemin blijft het zo klaar ais onbezoedeld pompwater de jongeren van nu zijn de volwassenen van morgen. Bijgevolg is het niet meer dan normaal dat de openbare instanties - en zeker ook de gemeente - de nodige aandacht over hebben voor de jeugd. Meer zelfs, dat zij een bewust jeugdbeleid voeren (zich niet beperken tot een accidenteel helöen bij bepaalde initiatieven), en dat zij daartoe het no dige budget reserveren en in de mate van het mo gelijke en op verantwoorde wijze de nodige sub sidies verstrekken om jeugdbeleid en jeugdwer king te stimuleren. Maar ja, een oud spreekwoord zegt dat Liefde (en bezorgdheid) die van eén kant komt, meestal faliekant uitloopt. Het zou dus spijtig zijn, moesten de jeugdige mensen zich slechts in zoverre aan het gevai gaan interesseren als er voor eigen groep enig finan cieel of materieel voordeel uit te halen is. Wanneer daarentegen bij de jeugd de wil aan wezig is om zich vertrouwd te maken met de struc turen waarmee ze zelf, bewust of onbewust, wat te maken 'heeft; wanneer zij zich spontaan gaat interesseren voor de ruimere leefwereld: wanneer zij begrijpt dat zij een medeverantwoordelijkheid draagt om op gemeentelijk vlak een bewust jeugd beleid te helpen realiseren... dan krijgt een jeugdraad inderdaad zijn volle zin en betekenis En graag willen we aannemen dat dit in onze oudste en stoutste stede wel degelijk het ge val is. Daarom verheugt ons het initiatief van de ver antwoordelijken, om de bestaande stedelijke jeugd raad nieuw leven in te blazen (zoals tijdens de gemeenteraadszitting van 2 februari jl. werd ver klaard). Een paar bedenkingen moeten ons toch van net hart... (en van de lever...). Het is onbetwistbaar een goed ding de verte genwoordiging in de jeugdraad zo ruim mogelijk te zien zodat het geheel der Ninoofse jeugd aan bod kan komen. Wanneer men echter de lijst der vertegenwoor digde jeugdbewegingen even van naderbij gaat bekijken, dan komt wel spontaan de vraag op wat eigenlijk de norm is om als jeugdbeweging (en jeugd vertegenwoordiger) te worden beschouwd Of volstaat het soms dat twee man en een paardekop ergens een of andere benaming gaan bedenken en hun kandidatuur indienen, kwestie van erbij te zijn wanneer de koek verdeeld wordt Nee, we kunnen ons spijtig genoeg met van de indruk ontdoen dat over 't algemeen en mede door het toekennen van een gelijk aantal (twee) mandaten aan elk der zichzelf aanbiedenden (wie of wat of hoeveel ze ook vertegenwoordigen), de echte jeugdbewegingen die een indrukwek kende lijst van echt-georganiseerde leden kunnen voorleggen, buitengewoon poverkes bedeeld zijn wat het aantal mandaten betreft. We vragen ons zelfs af - tot bewijs van het tegendeel - of op die manier de vertegenwoordiging in de jeugdraad wel een democratische weerspiegeling is van de ware samenstelling onzer Ninoofse jeugd, wat toch zou moeten betracht worden, of niet Maar kom, met een beetje goede wil, gezond verstand en zegkracht van de echte jeugdvertegen- woordigers kan hieraan nog gedokterd worden. Dus nog geen reden om de alarmklok te luiden. (Lees verder op pagina 2). °lüams

Denderklok | 1971 | | pagina 1