h Hst 6/7 ^taams \Hs3 d we e^b/ Qtf AKTU EEL- TJ ES... Vijfenveertigste Jaargang Zaterdag 27 februari 1971 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 140 Fr. Prijs per nummer 3,50 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK Onze schepen voor de jeugd is in zijn pen ge- .klommen (zie De Denderklok van verleden week) naar aanleiding van onze bedenkingen over de ste delijke jeugdraad. Hij mag 'het ons niet kwalijk nemen, maar zijn pennevruchten hebben ons niet veel wijzer ge maakt. Waar het hem gaat over samenstelling en ver tegenwoordiging in de jeugdraad, zegt Mr de sche pen tout court dat een andere samenstelling praktisch niet mogelijk en niet gangbaar is. Voor ons niet gelaten, want in de grond is dat zaak van de jeugdraad zelf en de afgevaardigden. Intussen blijven wij met onze onbeantwoorde bedenkingen zitten en vragen wij ons- met een tikje bezorgdheid af 1. of de jeugdraad, zoals hij thans is gevormd, wel de echte weerspiegeling is van de samenstel ling onzer Ninoofse jeugd. 2. of het geen rush wordt naar subsidies door ieder die zich zelf als jeugd afgevaardigde aandient? 3. of tenslotte het nuttige wenk dat door een jeugdraad kan verricht worden, door dit alles niet zal afgeremd worden Wat 'betreft de Derde Wereld Beweging, legt onze schepen een verwondering wekkende volhar ding aan de dag en herhaalt - zonder enige argu mentatie - «de D.W.B. is een jeugdbeweging en is typisch Ninoofs, vermits ze niet nationaal georganiseerd zijn Intussen lezen wij letterlijk in het eerste num mer van het tijdschrift, uitgegeven door de Ninoof se D.W.B.op bladzijde 3 D.W.B. staat open voor iedereen en hef is zeker geer 1 veging voor jon geren alleen en op bladzijde De Nationale D.W.B. ontstond in september 196.9 Wie moeten wij nu geloven onze schepene of de jongens van de D.W.B. Spijtigst van al vinden wij dat de pen van Mr de schepen op zeker moment alle verdere dienst heeft geweigerd. Met geen woord rept hij immers over de auten- tieke citaten welke wij aanhaalden uit autentieke geschriften van de D.W.B., waarin telkens sprake van wan revolutie, één partij, één organisatie, gewapende strijd, volksleger, bevrijding, enz. enz. Te deliikaat Te gewaagd In elk geval onze vraagtekens blijven bestaan, en onze - en veler - ongerustheid is geen sikkepit afgenomen. Een heel wat sympabieker realktie kregen wij van 'n ander lezer die ons volgend citaat bezorgde Ik wens dat de wereld aandachtiger luistert naar de ongerustheid van de jongeren. Dit is een wens van Oe Thant. (zonder zetdui- veltje dit keer). (ingestuurd door Lea Merckx als reaktie op de in houd van vorige Aktueeltjes speciaal in ver band met de derde wereld beweging). Een eerlijke bekentenis ONS ligt de jeugd bizonder nauw aan het hart. De aandachtige lezer heeft dat trouwens reeds lang in het snuitje 1 Kwam niet in meer dan de helft onzer Aktueeltjes het jeugdprobleem aan bod'.' waar het hart van vol is,...) En telkens vertolkten wij de gewettigde onge rustheid van de jongeren in onze huidige maat schappij Als klinkend bewijs hiervan, een paar citaatjes uit onze eigen aktueeltjes De jeugd wil meer zijn dan radertjes in het reusachtig productieproces en het konsumptie- apparaat; ze wil zichzelf een nieuwe wereld uit- bouwen, vrij van korruptie en misbruiken, esta- iblishment en komedie... (Donderklok van 12 december 70) Verwondert het U dat het nadenkend deel der jeugd weigert dergelijke maatschappij zo- maar te aanvaarden en er tegen in opstand komt (Denderklok van 26 december 70) Kontesteren, zegt de jeugd, en wanneer ze daarmee haar wil betuigt om de hedendaagse maatschappij op de kop te zetten en er iets van te maken waarin het goed is om leven... wie zou er dan niet samen met. haar en met ons meejui- chen leve de kontestatie (Denderclok van 23 januari 71) Ja ja, al zeggen we t zelf, Oe Thant zal icon- tent zijn over ons. Een ander schrijven ontvangen ook... Korte inhoud - in Aktueeltjes het zoveeiste staaltje van onbegrip tegenover bepaalde jongeren (derde we- reldbeweging). - Hoewel wij ze niet helemaal kunnen volgen, zijn wij overtuigd dat zij het beste deel onzer jeugd vertegenwoordigen dat zich nog oprecht wil engageren. - Is het bij gemis aan evangelische konse- kwenlie dat wij 'bepaalde gevolgtrekkingen voor onszelf niet durven trekken - Dit alles omdat we blijven geloven in de jonge mensen en in de bewoonbaarheid van deze wereld door rechtvaardigheid en liefde. Een brief naar ons hart Omdat het heel wat nauwer bij onze eigen me ning aanleunt dan de schrijvende lezer schijnt te bevroeden. Zegden wijzelf niet in onze Aktueeltjes van 23 januari jl. Wanneer het beste deel onzer jeugd weigert de maatschappij te aanvaarden zoals ze zich nu voordoet, wanneer zij misbruiken en misgvoem- gen van het huidige establishment in onze kon- sumptiemaafsehuppij aan de kaak stelt en het ten top gedreven materialisme bestrijdt, wanneer zij uitbuiting, bedrog en ontmenselijking wil op- doeken... en in onze Aktueeltjes van 12 december 70 Vandaar de dwarsheid en bewogenheid die de jeugd etaleert, en die op zichzelf lichtpunten zijn en positieve gegevens in deze verwarde tijd Het zou volgens ons verkeerd zijn de jon- geren in hun stuwing te dwarsbomen of hen met banbliksems te overladen. Beter kunnen wij hen een handje toesteken in hun poging om te be rei- ken wat zij - en tenslotte alle weldenkenden - alvast willen een wereld waarin de mens weer aan bod komt. Laat ons met hen het establishment overhoop gooien, niet door beroep te doen op geweld en bloedige revolutie, maar door kordate taal, eisen en hervormingen. Maar laat ons de jeugd tevens op haar hoede stellen tegen hen die van haar entoesaasme ge- bruik of misbruik trachten te maken vtx>r an- dere doeleinden Deze uittreksels (herlees maar eens rustig al ons proza) bepalen heel duidelijk onze houding in zake de huidige jeugdberoering. Is dat onbegrip tegenover de jongeren Nou zeg... Tenzij U het gaat zoeken in het feit dat wij, als ouderen (lelijk woord, dat we liever niet ge bruiken), de jeugd, na haar aangemoedigd te heb ben in haar mooie betrachtingen, tevens op haar hoede stellen tegen al wat op haat en geweld uit loopt. En verdorie... daar kunnen wij niet buiten Zoveel gemakkelijker en dankbaarder is het hetzij in alle talen te zwijgen en de boel te laten draaien, hetzij de jeugd steeds maav op alle punten in te volgen, haar jong en overmoedig entoesiasme altijd maar aan te porren, de dikwijls goedbedoelde maar soms gevaarlijke ideeën van sommige voor lopers klakkeloos te aanvaarden.. en zichzelf dan te sussen met de waanidee door de jeugd aanzien te worden als IN Maar kijk, wij zouden het eerder als misdadig van onze kant aanvoelen onze jeugd helemaal aan zichzelf over te laten, naar de kans te ontzeg gen haar frisnieuwe ideeën te toetsen aan de wer kelijkheid en de ervaring (waar moet zij die ha- den haar zonder verweer te laten overspoelen door slogans en ideeën die haar niets dan onheil en bittere vrucht kunnen brengen. Op vijfduizend jaar geschiedenis voerde cke mensheid veertienduizend oorlogen. Wij hebben de dagen gekend dat rode ideali.-- (Lees verder op pagina 2;. erin

Denderklok | 1971 | | pagina 1