d e G/7 ^o\KSU u/aams en A K T U E E L- TJ ES... HOTEL PRISON Vijfenveertigste Jaargang Zaterdag 13 maart 1971 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Hl Prijs voor Jaarabonnement 140 Fr. Prijs per nummer 3,50 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK Er wordt in de wereld vals gespeeld, u de troeven zijn ongelijk verdeeld brood en arbeid, eigendom en beleid, waardering, kennis, kuituur en macht. (uit Broederlijk Delen 1971 Dat is de nagel op de 'kop..., de pijl in de roos..., de vinger op de wonde. 't Geldt voor de DERDE WERELD - Vietnam, Cambodja, Laos, Midden-Oosten, waar onder ?t mom van vrijheidsbehoud ener zijds en bevrijding anderzijds, de grote wereld- bonzen hun invloed en macht met de wapens uit vechten, op de rug der inheemse bevolking die in het volle oorlogsgeweld het gelag betaalt met bloed en tranen. - Zuid-Amerika, Afrika (och kom, praktisch het hele zuidelijk halfrond), waar gepriviligieerde machthebbers teren op de armoe, honger, ziekte en miserie van het overgrote deel der bevolking. •t Geldt ook voor de TWEEDE WERELD de kommunistische landen (Rusland, China, de landen achter 't ijzeren gordijn) waar de macht toebehoort aan een kleine kern de eenheids partij die staat en leger met ijzeren (en slaande) vuist in handen houdt, waar vrijheid van mening en doen verpletterd worden onder de zwaarbesla- 'gen laars van de diiktatuur. Waar ook aan hulp aan ontwikkelingsgebieden wordt gedaan onder vorm van zware leningen (met strenge voorwaar den van wederkerige vriendschap en wapen leveranties. (Rusland en Rood-China verhandelden de laatste jaren zo maar eventjes een slordige ze ven miljard dollar konventionnele wapens - hun leveranties aan de kommunistische bondgenoten niet meegerekend). Maar 't geldt in de eerste plaats voor de EERSTE WERELD de rijke landen - onze Westerse maatschappij waar materiële welvaart heerst, overdaad aan luxe en konfort, en waar vrijetijdsbesteding een pro bleem wordt... terwijl in de tweede wereld gehunkerd wordt naar een tikje vrijheid en zelfbeschikkings recht... terwijl de massa van de derde wereld in de diepste miserie gedompeld zit en het allernood zakelijkste ontbeert. De eerste wereld, waar men ziin geweten tracht te sussen door aan de derde wereld aal moezen te spenderen die geen oplossing brengen, waar men terzelfdertijd duchtig meewerkt aan de uitbuiting der ontwikkelingslanden door onrecht vaardige ekonomische transacties (om eigen wel vaart hoog te houden) en schandelijke wapenle veranties. Waar ingevolge de zucht naar steeds meer per soonlijke welvaart en konfort, de uitbuiting ook in eigen maatschappij en omgeving voortwoekert lage lonen, ontduiking van sociale verplichtingen, tewerkstelling van vreemdelingen en gepensioneer den tegen belachelijke vergoeding, onverantwoorde fortuinopbouw in 'bepaalde beroepen, misbruiken in de politiek, in organismen, administratie, instel lingen, bedrieglijke publiciteit,... en noem maar op... alles op de rug en ten nadele van de evenmens. Onrecht en uitbuiting in en van de derde, de tweede en de eerste wereld. Onrecht van de mens tegenover de mens. Uitbuiting van de mens door de mens. Hoe raar het met ons hele wereldje ock gesteld is, «het is tevens een groot lichtpunt dat steeds meer mensen - en vooral de jongere generaties - worden aangegrepen door het schreeuwende onrecht, en dat hce lar.ger hoe luider de wekroep klinkt cm hot huidige establishment (waar maar al te velen zich knusjes hebben ingenesteld) een duwtje te geven. Wie - die het hart op de rechte plaats draagt - kan zich hieraan ongelegen laten En toch zijn heel wat mensen nog wakker te schudden. Informatie is daarom de eerste en noodzakelijke stap. Informatie die degelijk is en objektief, want nog al te dikwijls wensen sommigen geen in formatie maar veeleer konfirmatie van eigen Toneel in het Sint-Aloysiuscollege, Ninove zondag 18 april zaterdag 24 april zondag 25 april 1971 Leraars voeren op Blijspel in drie bedrijven door J. Tanguy en G. Villaine. ideeën. Informatie die niets of niemand hoeft te ont zien, maar die alle aspekten van het prob.'eem belichten moet, wil ze objektief zijn. Zo komt dan wellicht ééns een mentaliteitsher vorming die elk rechtgeaard mens betracht. Zo komt wellicht ééns de Revolutie - niet die van bloed en tranen - maar de revolutie in de ideeën, die de uitbuiting verbant en de liefde van mens tot mens boven alles stelt. Wie met een wagen rijdt, weet bij voorbaat dat af en toe zijn koplampen eens getest moeten wor den om te zien of ze wel de goede richting hebben en de anderen niet verblinden. Wie akties voert om zogezegd te verhelpen aan bepaalde toestanden in de wereld of de maatsc hap pij, moet kunnen verdragen dat zijn initiatieven even op de korrel worden genomen om te zien wel ke precies zijn bedoelingen zijn. Een paar weken geleden noteerden wij in onze aktueeltjes dat nummer 1 van het tijdschrift, uitgegeven door de zgz. Ninoofse Derdewereld-BE- WEGING, op een paar lichte citaatjes na, wel posi- tief-leerrijk was. Kwssie van objektief te blijven. Tot onze spijt zien wij ons NU weer verplicht - ter goede informatie van onze lezers - enkele cita ten te publiceren uit het zopas ontvangen februari nummer van het tijdschrift Alle macht aan de arbeiders tijdschrift dat uitgegeven en ter hand gesteld wordt door de Nationale Derdewereld- BEWEGING, redaktdeadres Mechelsestraat 119 Leuven. Eerste artikel Verjaag de Amerikaanse aan vallers uit Laos, Cambodja en Vietnam (Tot daar neg 1) Tweede artikel Proletariërs aller landen, verdrukte volkeren en naties, verenigt U met als ondertitel Belangrijke tekst van do Chinese Kommunistische partij Even een paar citaten De marxistisch-leninis- tiese partij is de georganiseerde strijd-afdeling van de arbeidersklasse. Zonder een dergelijke partij kan de arbeidersklasse en het volk de revolutie niet doovroeren en de kapitalisten niet verslaan. Het is onze plicht in België aan de opbouw van de partij te werken. De Chinese kameraden drukken hun steun uit aan alle groepen die werkelijk het mar- xisme-leninisme verbinden met de strijd voor de arbeidersrevolutie. Een derde artikel betreft de B.T.W. Korte in houd a de vakbonden en de kapitalisten gaan hand in hand Voor de rest, onder titels als u strijd - overal strijd zogezegde informatie inzake sociale kon- flikten, alles van het allooi van volgende citaten a De arbeiders moeten zelf hun strijdkomitees vormen De arbeiders moeten klaar zijn voor alle vor men van gewelddadige strijd... (Lees verder op pagina 2) &kt)/

Denderklok | 1971 | | pagina 1