a e z\n Qam s ■■B A K T U E E L- TJ ES... Een Eeuw/feest IN ONS NINOVE! J Vijfenveertigste Jaargang Zaterdag 20 maart 1971 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 140 Fr. Prijs per nummer 3,50 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK Stel U even voor dat een fruit Kramer zijn ap peltjes aan de man zou trachten te brengen op een allesbehalve kieskeurige manier bovenaan een laag mooie, bollige, roodglimmende vruchten; eron der de rimpelige, wormstekige eksemplaren. En ge zoudt dat weten... Zeg nu eens eerlijk zoudt ge uw medemen sen die om het kraam staan te drummen, niet even met de elleboog aanstcten en hen ervan verwitti gen pas op, kijk toe wat men u wil aansme ren Of zoudt ge hen doodeenvoudig laten stikken, met in uw achterhoofd de weinig fraaie gedachte ze moeten het maar weten.... ieder voor zijn eigen ik-je Nog nooit - bij mensengeheugenis - is in onze Westerse wereld de welstand zo algemeen en zo groot geweest als de dag van vandaag. En nog nooit was er - hoe tegenstrijdig dat ook schijnen mag - zoveel geklaag, zoveel ontevre denheid, zoveel ge-eis, zoveel kontestatie. Hoe komt dat toch Ge zoudt na een tikje ironisch kunnen worden en zeggen teveel vrije tijd om te pie keren en te chicaneren (zoals men destijds van onze dorpsschoolmeester wel eens dierf beweren), of hoe meer men heeft, hoe meer men wil of nog geen zorgen meer om de gewone dagelijkse behoeften, dus we moeten er nieuwe maken En daar is wel allemaal iets van aan. Maar 't paardje ligt ook elders gebonden... Welvaart en vooruitgang hebben er tevens voor gezorgd dat informatie en kennis niet meer het monopolie zijn van hen die sociaal of ekono- misch op het eerste rijtje staan. Vandaag de dag is het zo dat iedereen weet en iedereen mon dig is geworden. En meteen zijn velen gaan zien en beseffen dat - hoe hocg de materiële welstand ook ziin mag - de troeven nog altijd ongelijk verdeeld blijven qua broed, arbeid, eigendom, waardering, kennis, kui tuur; dat er in de wereld nog altijd vals gespeeld wordt (zoals Broederlijk Herverdelen het zo goed typeert), en dat onze westerse welvaart wel eens gegrondvest zou kunnen gaan op uitbuiting zowel van de mens hier als van de mens in de zgn. ontwikkelingslanden, de derde wereld. Dat het vooral de jongeren ziin die daarom het huidige establishment kontesteren en weigeren met dergelijke valse troeven in de hand nog verder te spelen, pleit zeker in hun voordeel en kan J licht een garantie worden voor de toekomst. Dat al d'ie problemen van onze huidige maat schappij pardaf op tafel gesmeten worden honger. ontmenselijking, onmenselijkheid, ellende, verdruk king, uitbuiting, en noem maar op... Niks ertegen... Integendeel, graag steken we zelfs een handje toe, omdat we van oordeel zijn dat nog heel wat gewetens moeten wakker geschud worden, en om dat we het reuze spijtig zouden vinden moest het allemaal slechts bij holle woordenkramerij blijven. Elke degelijke informatie (voor ons part moet niets of niemand worden ontzien) juichen we dus oprecht en uitbundig toe. We zien graag dat inlichtingen gegeven worden, en bezïnnings-gesprekken en teach- in's over Angola, Vietnam, de Joden achter het ijzeren gordijn, de uitbuiting in de derde wereld en hier, de verwarring in de welvaartmaatschappij, het vreemdelingenprobleem, en alles en nog wat. Maar we vinden het verduiveld oneerlijk wan neer de informatie met objektief is, wanneer ze verdraaid wordt naar op voorhand ingenomen stellingen. En het doet ons walgen wanneer al die pro blemen en al die menselijke ellende misbruikt zou den worden als middel om een heel ander deel te bereiken. In dat verband eventjes klare wijn schenken... Wanneer een zgn. derdewereidBEW EGING informatie wil geven dan is daar niks op tegen 1 Maar wanneer haar informatie niet objektief is maar eenzijdig gericht om eigen ideologische stel lingen te verdedigen, dan vinden we dat oneerlijk. Het weekblad Kerk en Leven ziet het als volgt De informatie van de derdewereldBEWE- GING staat steeds in het teken van een reeds gevormde houding, bv. Angola is geen feit dat ze onbevooroordeeld benaderen, maar een argu- ment voor een ingenomen stelling. Vandaar zeer eenzijdige informatie, begeleid door zeer eenzijdige interpretatie... En dat is, geloven wij, de nagel op de kop. (Lees verder op pagina 2). Inderdaad... ons College viert tijdens 1971-1972 zijn honderdste schooljaar. Koortsachtig wordt er reeds vergaderd en gewerkt door directie, leraars en oudercomité. Het wordt stellig wat Wat er zoal op het programma staat zal worden aangekondigd cp het gepaste tijdstip. Maar DIT staat, buiten kijf het wordt een jaar in echte eeuwfeeststijl waarbij gans onze stad en de ganse streek zal betrokken worden. Immers... allen vieren we het honderd-jaar-jeugd-zijn Het eeuwjaar wordt ingezet op zondag 17 ok tober 1971 te 11 uur met een geconcelebreerde eucharistieviering. Deze viering wordt door de Vlaamse T.V. rechtstreeks uitgezonden. Voor deze gelegenheid componeerde onze zo sympatieke stads genoot dhr. Jos. Mertens een nieuw Nederlands erdinarium. Het wordt dan in première uitgevoerd. In de loep van het eeuwfeestjaar is nog voor zien een academische zitting met banke.. een groot sport feest, een toneel in eeuwfeestslij] een culturele avond /net het Sint-Aioysiusknapen koor, dat zijn tienjarig oestaan viert tijdens het zelfde schooljaar. Een verlengd S:nt-Aloysiusfeest 1972 zal de bekroning en de afsluiting vormen van dat eeuwjaar Langs deze weg doen we ook een oproep aan alle sympathisanten en oud-leerlingen cm ons foto's of enig ander document, dat interessant kan zijn voor de geschiedenis van ons college, te bezorgen of in bruikleen te geven. Wij zullen er dankbaar gebruik van maken en bij voorbaat hartelijk dank

Denderklok | 1971 | | pagina 1