5/7 O! n 'QQiri 5 d we VMaar gaan naartoe? A K T U E E L- TJ ES... HOTEL PRISON Vijfenveertigste Jaargang Vrijdag 16 april 1971 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 140 Fr. Prijs per nummer 3,50 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK De nuchtere kopers, die de geruststellende ver klaringen der regering betrekkelijk de invloed van de 'B.T.W. op de prijzen met hebben geloofd, en zich 'vóór 1.1.71 hebben bevoorraad, hebben weer eens gelijk gekregen. Nauwelijks drie maanden na het invoeren van het nieuwe stelsel kan een alge mene achteruitgang, geschat op 30%, in elke tran che van de nationale bedrijvigheid worden vastge steld. Daarbij komt nog het feit dat op het Minis terie van Ekonomische Zaken ongeveer 1200 aan vragen om prijsverhoging liggen te wachten, ter wijl anderzijds de eisen tot loonsverhoging aan de dagorde staan. Gekneld in het bekende kringetje loons-verho- ging/opslag heeft de vice-premier Cools er niets beter op gevonden dan een wetsvoorstel in te die nen dat hem, in zake repressie van prijsverhogin gen, met werkelijke dictatoriale macht zou bekle den. Wel zouden, pro forma, syndikaten en werk gevers hun zegje hebben, maar de definitieve be slissing zou in handen van de Minister van Econo mische Zaken liggen. Als we weten dat gezegde minister een zuiver syndikaal product is en gelet op het feit dat straffen als tijdelijke of gehele slui ting voor prijsovertreders worden voorzien, mogen we ons verwachten aan de heropening van het kamp van Breendonk, onzaliger gedachtenis, waar binst de oorlog sluikslachters één jaar moesten brommen. Hopen we maar dat de Minister van de Middenstand haar genoeg op zijn waalse tanden zal hebben om stop te roepen, anders zijn de ge volgen voor de zelfstandigen niet te overzien. Er is echter iets anders dat ons meer veront rust, nl. de lichtzinnigheid waarmede dergelijke toestanden door onze politiekers worden aanvaard. Want dat de B.T.W. de hoofdoorzaak is in de hui dige stagnatie in alle bedrijven was voor iedereen vanzelfsprekend. De miljarden - wordt er niet ge sproken van 10/12 miljard per jaar? - die de Staat 'boven zijn gewone inkomsten zal binnenrijven, komen van ergens. Elk op zichzelf kan uitmaken wat nu méér dient betaald aan allerlei soorten ge bruiksartikelen hetzij kolen, mazoet, potten, pan nen, zakdoeken en noem zelf maar op. Om niet te spreken van de nieuwe tarieven in de bouwnij verheid, het auto en auto-herstellings bedrijf waar de vroegere taks vervangen werd door een B.T.W. die er niet om liegt. Een taks van 25% bij aankoop van een auto en 14% op reperatiekosten, bevorde ren geenszins de bedrijvigheid in deze tak van onze nationale nijverheid. De bouw van nieuwe wonin gen lijkt ons evenwel het meest bedreigd omdat de prijsverhoging hier het. hoogst komt te liggen. Hoe kan het ook anders In dit bedrijf komen voor een groot deel transportartikelen, honoraria, daguren en materialen in aanmerking, allemaal dingen die uiterst zwaar belast zijn zodat het voor de gewone man quasi onmogelijk wordt nog aan een eigen huis te deniken. Niemand maakt ons wijs dat experten van ons Ministerie van Financiën niet hebben berekend hoeveel de B.T.W. aan méér-ontvangsten de Staat zou opbrengen, dat cijfer zal op voorhand gekend geweest zijn. Aan de hand van deze gegevens was het tevens mogelijk, op 1% na, te berekenen welk het impact zou zijn op de kostprijzen in handel en nijverheid, bijzonder de export, zodat op voorhand maatregelen konden getroffen om via verminderin gen op andere belastingen de nadelige invloed op het bedrijfsleven te niet konden worden gedaan. Of om het duidelijk te zeggen, de 12 a 13 mil jard die de Staat méér gaat ontvangen dienden via andere wegen de belastingbetalers teruggeschonken Het gewone staatsbudget kwam hiermede niet in het gedrang vermits, wat aan de ene zijde binnen kwam, aan de andere zijde buiten ging. Dat was gezonde staatshuishoudkunde geweest, of doodge woon huishoudkunde zoals elke vrouw aan de haard die zou hebben toegepast. Onze vroede poli tiekers denken er anders over. Wel wetende dat er uit een citroen toch altijd nog iets te halen is en desnoods nog andere taksen kunnen gelegd, vagen ze hun broek aan alle wetten van goed geleide ekonomie. Hun enige zorg bestaat erin de nieuwe miljarden zo rap mogelijk te besteden aan werken en subsidies die hen bij hun kiezers op een goed blaadje moeten brengen. We gaan zelfs verder en zeggen, zonder tegenspraak te vrezen, dat de mil jarden op voorhand al verdeeld waren en het bud get van 1971 er reeds rekening mee hield. Tot waar deze lichtzinnigheid in de uitgaven ons zal brengen is voorlopig nog niet vast te stel len. Een politiek van met 't trommelke gewonnen en met 't fluitje verteerd heeft geen enkel land ooit verder gebracht dan tot een katastroof. En geloof ons vrij, voor zo ver de huidige ekonomische ver slapping nog langer duurt, komen er harde tijden. En hier zit dan weer het kwaad. Niemand in de regering of de ministeries durft in te grijpen, uit schrik voor de kiezer. De zorgen worden altijd maar uitgesteld, met de gedachte dat de volgende rege ring maar moet opknappen wat de vorige verkor ven heeft. Moedig is het niet, maar het is zo. Hoe een dubbeltje toch rollen kan We weten niet of dit typisch Nederlands ge zegde zijns gelijken heeft in andere talen of we relddelen. In alle geval zijn toepassing heeft het all round the World Want kijk, men moet nu precies geen specia list zijn in buitenlandse aangelegenheden, om de enorme komedie te doorzien die soms gespeeld wordt op internationaal vlak. "t Kommunistisch China van kameraad Mao blijft hierin allerminst ten achter, ja is zelfs bezig het toppunt van hypocrisie en machiavellisme op zijn naam te schrijven. Zelfbeschikkingsrecht voor alle kleine vol ken is zowat dé leuze, dé dooddoener waarmee Mao - en zijn trouwe volgelingen - hun interventies en hun achterbakse steun aan alle revolutionaire bewegingen (waar ook ter wereld) goedpraten. Hoe dikwijls werd - in verband met Vietnam - de leuze niet geskandeerd Zelfbeschikkings recht voor het Vietnamese volk En kijk, wat zien wij nu gebeuren in Pakis tan De verdrukte armoedige bevolking van Oost- Pakistan, uitgebuit door ihet rijke en machtige West-Pakistan, komt in opstand en vecht voor zijn zelfbeschikkingsrecht En kameraad Mao, hoe reageert hij Hij steekt de vermanende wijsvinger op tegen al wie Oost-Pakistan zou durven ter hulp snellen... En intussen worden duizenden en duizenden van de door de natuurramp reeds uitgedunde be volking, die snakten naar zelfbeschikkingsrecht, uitgemoord met de hulp van de grote Mao. Hoe een dubbeltje toch rollen kan Nu herinneren wij ons plots (ge zult gaan ho ren ter welke gelegenheid) een briefke na- (Lees verder op pagina 2) Toneel in het Sint-Aloysiuscollege, Ninove zondag 18 april vrijdag 23 april zaterdag 24 april zondag 25 april 1971 telkens te 19.30 u. Leraars voeren op Blijspel in drie bedrijven door J. Tanguy en G. Villaine. erin ehb/

Denderklok | 1971 | | pagina 1