\XJ e En nog eens Cools.. HOTEL PRISON 1,1 m Vijfenveertigste Jaargang Vrijdag 23 april 1971 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 140 Fr. Prijs per nummer 3,50 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK llllllll II li II llWllllllll Hl Aansluitend bij ons artikel van vorige week blijkt het wel dat de poging van Vice-Premier Cools om, via een wet, dictatoriale macht in han den te krijgen tot het bestrijden van niet-gewet- tigde prijsverhogingen, op hevig verzet is ge stuit. Niet in de rode pers, natuurlijk, wel in andere groeperingen zowel boven als onder de taalgrens. Dat niet gerechtvaardigde prijsverhogingen on verbiddelijk dienen beteugeld spreekt van zelf, maar aan één enkel man de macht toekennen om op eigen band te beslissen wat wél en wat niet geoorloofd is en kan in geen enkele demokratie goedgekeurd. Trouwens, en niettegenstaande al zijn verklaringen, zal de Minister van Economische Za ken het grootste deel van deze taak aan zijn on dergeschikten moeten toevertrouwen wat van zelf sprekend aanleiding kan geven tot willekeur. De poging van de Vice-Premier, om voor de franstalige R.T.B. zijn standpunt te verdedigen, was niettegenstaande veel goedgezindheid al fali- 'kant uitgevallen. Er werd er hem op gewezen dat het op zijn minst niet elegant was te beweren dat sommige ministers op de hoogde waren van zijn voorstel. Dat kan, maar dan zullen het wel minis ters geweest zijn die hun richtlijnen bij het natio naal bureau van de B.S.P. gaan zoeken. De ande ren wisten namelijk van niets. In een tweede debat, nu voor de vlaamse B.R.T, heeft zelfde minister gepoogd ook zijn vlaamse landgenoten van de zuiverheid van zijn inzicht te overtuigen, krabbelde daarbij achteruit maar werd toch door de andere ernstig op de korrel genomen. Als meest ernstig en bekwaam tegenspeler kreeg Cools het aan de stok met de heer Margot, van de KristeLijke Middenstand, die er - met reden - op wees dat de werkelijke vermeerdering van produktiekosten, voortspruitende uit wettelijk er kende verhogingen van lonen en kosten, in elk ge val in aanmerking moeten komen voor de bepaling van de produktieprdjs. Deze gezonde mening staat radikaal tegenover het plan Cools om de prijzen eenvoudig te blokeren. Verder, altijd volgens de heer Margot, kan of mag niemand de macht krij gen om op eigen houtje prijzen vast te stellen en sankties te treffen zonder de tussenkomst van de rechtbank. Dat zou ons terug brengen tot de zo beruchte Administratieve Rechtbanken van de laatste oorlog. Een strengere veroordeling van het plan Cools is niet te vinden. En rekening houdende met de invloed van de Middenstand in de politieke kringen zal met deze mening ernstig dienen reke ning gehouden. Voor ons part kwam de kranigste opmerking toch van de heer Vereecke van de Kristelijke Syn- dikaten die het plan Cools overdreven vond. Om een vlieg dood te slaan is er geen stoomhamer no dig, zei de heer Vereecke, en hij heeft nog gelijk ook. Alleen de heer Debunne, woordvoerder van het rode A.B.V.V., verheugde zich in het voorstel van zijn partijgenoot omwille van het feit dat hiermede klaar zou gezien worden in winsten en ondernemin gen. Zonder het klaar te zeggen heeft kameraad Debunne hier verraden waarom het eigenlijk gaat een zoveelste poging om alle vrije ondernemingen de nek om te wringen en te vervangen door staats controle. Het is ten andere een veeg teken van deze tijd dat vertegenwoordigers van onverantwoordelijke verenigingen als syndikaten, het recht opeisen de boeken en rekeningen te controleren van alle vrije ondernemingen. De dag dat de heer Debunne open kaart zal spelen met de rekeningen van zijn syn- dikaat is nog ver af. Verder is het betekenisvol dat de rode technici van elke gelegenheid, hoe klein ook, gebruik trach ten te maken om hun eigen kollektovistisch pro gramma er door te drijven, te trachten alles en nog wat onder staatscontrole te stellen om zodoen de gemakkelijk tot nationalisering te kunnen over gaan. Niet tot heil en welzijn van de arbeiders, al leen om de mogelijkheid om, via deze nationalisa ties, hun eigen mannen in machtsposities te bren gen en zodoende, onder de schijn van demokratie, ons land te zegenen met een regime a la Tito of Ulbricht. Dat dit opzet altijd voor ogen wordt gehouden komt tot uiting in de mateloze honger naar benoe mingen door de roden aan de dag gelegd. Vroeger werd beweerd dat de liberalen meesters waren in het bezorgen van vetbetaalde posten, maar dit meesterschap werd met brio door de socialisten overgenomen. Hoe het verder met het plan Cools zal aflopen weten we nog niet. De Kabinetsraad van deze week waar Cools zijn voorstel zal moeten verdedigen, zal enige klaarheid brengen. Wel zal Premier Eys- kens al de moeite van de wereld hebben om deze nieuwe rode pretentie in te dijken. Lukken zal het hopenlijk toch wel, de man heeft immers al voor heter vuur gestaan. Alles zal evenwel afhangen van de houding van de C.V.P. want Cools kan op de onvoorwaardelijke steun zijner partijgenoten re kenen Het zelfde kan niet gezegd voor de Premier die geplaagd zit met een Waalse fractie die al te gemakkelijk de socio's naholt. De P.S.C.-er Hanin, Minister van de Midden stand, zou er goed aan doen in deze kwestie een uitgesproken contra-standpunt in te nemen. Om goed te maken wat hij totnogtoe door zijn overdre ven toegevendheid bij de Middenstand heeft ver korven. Op de vlaamse C.V.P.-mandatarissen wordt ook nog gerekend om dat projekt Cools eenvoudig te brengen waar het hoort in de scheurmand Toneel in het Sint-Aloysiuscollege, Ninove vrijdag 23 april zaterdag 24 april zondag 25 april 1971 telkens te 19.30 u. Leraars voeren op Blijspel in drie bedrijven door J. Tanguy en G. Villaine. d e^n 'Qams efl

Denderklok | 1971 | | pagina 1