h taams eZ-'in d uee ekb Zweven of Zwabberen 1 A K T U E E L- TJ ES.. Vijfenveertigste Jaargang Vrijdag 14 mei 1971 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 140 Fr. Prijs per nummer 3,50 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK Er is de laatste dagen heel wat beroering ge weest op de geldmarkt en de bries die van uit Ame rika woei, is nog niet ten einde. Er werden, inderdaad, de laatste week nogal veel miljarden dollars in Europa op de markt ge gooid met als gevolg het in waarde dalen van de dollar. In hoever deze verkopen berusten op eco nomische noden, t.t.z. op export van eurcpese pro ducten naar Amerika of eenvoudig een speculatieve ondergrond hebben, is zo maar niet te bepalen, maar de ingewijden gaan akkoord dat de massale verkoop van dollars hoofdzakelijk een speculatief karakter heeft. Wie ook maar enigszins de evolutie van de geld markt volgt zal wel niet verbaasd geweest zijn om deze plotselinge ommekeer in een toestand die on verstoorbaar bleek. Het was immers klaar dat, toen enkele tijd ge leden de Banque de France haar bezit in dollars deed omzetten in goud, in Europa enig argwaan was ontstaan. Toen later de Deutsche Bank met alle macht de koers van de dollar op de gestelde pariteit wenste te houden, was meteen het alarm g geven. Niet tot een ingrijpende daling van de dollar op de wereldmarkt, maar tot het aanpassen van deze munt aan haar werkelijke waarde. Wat wij wisten, wisten de grote banken en financiële instellingen nog veel 'beter zodat daar wel de no dige maatregelen zullen getroffen zijn om zonder kleerscheuren uit dit kleine avontuur te komen. Terwijl hier een beroering heerst als ;n een omgewoelde mierennest, zitten de Amerikanen zelf maar te kijken en te glimlachen als mensen die er heel gerust in zijn. En dat is begrijpelijk. Duur gekwoteerde dollars geven aanleiding tot export naar Amerika, maar dat houdt tevens in dat de Amerikanen zich aan onze eurooese prijzen die nen aan te passen, iets wat - gezien de zeer hoge levensstandaard in de States - een zeer ernstige concurrentie betekent en reeds meermalen aanlei ding gaf tot verhoging der tolrechten. Een daling van de dollar kan alleen tot gevolg hebben dat onze europese uitvoer naar Amerika minder ofwel niet meer lonend zal blijken zodat de amerikaanse verbruiker op zijn in eigen land gefabriceerde pro ducten zal aangewezen zijn. Dit zal in elk geval de kritieke toestand van de U.S.A.-economie op een beter peil brengen. Over de gevolgen van deze devaluatie op onze eigen markt kan oip dit ogenblik nog weinig ge zegd worden. Op het eerste gezicht moet de lichte prijsdaling van de dollar voor de Benelux en Duits land verteerbaar zijn zodat, naar onze mening, niet moet gevreesd voor uitbreiding van de slapte in sommige van onze industriële sectoren. Frankrijk en Italië echter, waar stakingen en bezettingen van fabrieken dagelijks brood zijn geworden, zullen het veel lastiger krijgen. Voor de rest kunnen we alleen maar glimla chen om de technocraten gelast rnet het stuiten van de stortvloed van dollars over onze gewesten. Nie mand schijnt de moed te hebben een kat een kat. en devaluatie muntontwaarding te noemen. Nu ge bleken is dat alle pogingen om vraag en aanbod in een vaste marge te dwingen - de fameuze fourchet- te - falikant zijn uitgevallen werd naar een andere oplossing gezocht. Achterlijke landen zoals Zwit serland en Oostenrijk hebben de stier bij de horens genomen en meteen de dollar respectievelijk met 7 en 5 gedevalueerd. Proper en rap afgewerkt en opgeruimd staat netjes. Voor onze Benelux en andere technocraten is deze klare oplossing waarschijnlijk niet weten schappelijk genoeg. In België doen ze zoals met. de duiven wachten. Onze noorder- en oosterburen hebben er, naast een vaste koers geldig voor later nog nader te omschrijven financiële operaties, een tweede vrije markt bij gemaakt. De naam zwarte markt, in dit geval de enige echte, schrikt de tech nocraten af en dus vonden ze maar iets anders los se, vrije of zwevende dollars. Het komt allemaal wel op hetzelfde neer. maar het is een kwestie van de aloude vergulde pil in een andere verpakking te steken. Zoals hierboven gezegd, in België werd - op het ogenblik dat we dit neerpennen - en naar aioud gebruik nog geen beslissing getroffen. Waarschijn lijk zitten ze in Brussel met een visademke te wach ten op wat onze zuiderburen zullen doen. In Parijs willen ze nl. terug naar de gouden standaard t.t.z. het systeem waarbij de waarde van 'n munt wordt bepaald door haar dekking in goud, evenwel met dien verstande dat de prijs van het goud zou moe ten gerevalueerd worden. Naar omhoog natuurlijk, wat eigenlijk een verkapte devaluatie van de munt zou betekenen. Onze brusselse technocraten en de toeren die ze uit hun mouw schudden kennende, zou het ons geen zier verwonderen een oplossing te zien die het midden houdt tussen zwevende dollars, officiële en losse Deutsche Marken en de franse Gouden Standaards. Een soort zwabbergeld als ge wilt N.V.D.R. - Dit artikel was al gesteld toen de beslissing van de regering ons bekend werd. We kregen weer eens gelijk. Toekomende week iets meer hierover. Rerum novarum cupidi... schreven de oude Romeinen, als ze het hadden over diegenen die hunkerden naar nieuwe dingen. Om maar te zeggen dat van oudsher, en ten allen tijde, er mensen zijn geweest die geen rust of voldoening vonden buiten de konstante hoop en verwachting van een geheel vernieuwde maat schappij, op volstrekt veranderde grondslagen. Of vernieuwing daarom steeds verbetering heeft meegebracht, dat is een ander paar mouwen, want men vergeet licht dat de mens zelf (die de vernieuwing toch moet doorvoeren) nu eenmaal niet veel verandert. Maar kom, al bij al is het die immer weerke rende Weltschmerz (zoals de Duitsers zeggen) die ten allen tijde de motor is geweest van de evo lutie in ons maatschappelijk leven. Een tiental jaren vóór de laatste wereldoorlog leefden heel wat luidruchtige verkondigers van een nieuwe wereldorde, maar ook een groot deel van rustiger denkende geesten, sociologen en economis ten, in de stellige overtuiging dat wij ons bevonden in een tijdsgewricht van ongehoorde of algehele structuurverandering der maatschappij. De dag van vandaag kan de wereld van het Westen geen genoegen meer nemen met de tegen woordige toestand van haar maatschappelijk bestel en haar beschaving. Velen zouden deze genezen willen zien van het verderf der mechanisering en technische verwor ding van het leven, van de cultuurverwildering en de natuurteleurgang. Velen zouden zo graag een ekonomische reconstructie zien waar rechtvaardig heid primeert boven persoonlijk (of collectief- eigenbelang. Dat vooral de jeugd door deze vernieuwings drang gegrepen is en resoluut de weg van de kon testatie kiest... kan in niet geringe mate de kansen verhogen op een werkelijke doorbraak. Als zij tenminste eens in het werkelijk leven beland niet ten prooi valt aan het Konfor- misme Konformisten zijn in de eerste plaats zij die, uit zelfbehoud, uit egoïsme, liever het hekken (Lees verder op pagina 2) *'s'en 7 Jo^sS

Denderklok | 1971 | | pagina 1