°/Qatns 0\HöU d we BRAVO, BERTRAND' A K T U E E L- TJ ES... Zalige JCoogdag Vijfenveertigste Jaargang Vrijdag 13 augustus 1971 AAN AL ONZE LEZERS EN LEZERESSEN bs Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 140 Fr. Prijs per nummer 3,50 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK De beperking der snelheid voor auto's tot 90 km./u. op het grootste gedeelte van ons wegennet heeft, enkele weken geleden, heel wat kritiek ge bracht aan het adres van de bevoegde minister kritiek en protest niet alleen in zeer ernstige dag bladen maar ook, tot onze grote verwondering, in het weekblad van een overbekend toering organis me dat, zonder meer, maar eenvoudig de intrekking van de genomen maatregel eiste. Minder voorbarig dan anderen en alvorens een oordeel te vellen hebben we, als ervaren automobi list - om 'het bescheiden te zeggen - zelf eens willen uitkienen in hoever de gewraakte beperking enige invloed op het normaal verloop van het verkeer kon hebben. Zeggen we maar alvast dat dit pei- soonLijk onderzoek ons de overtuiging bracht dat niets, maar dan ook niets, de gewraakte snelheids beperking het verkeer in de war zou doen lopen zoals door sommigen werd gevreesd. We zouden zelfs zeggen integendeel. En we leggen dat even uit. Om te beginnen is er de snelheid zelf. Reke ning houdende met de toegelaten speling van 10% en het verschil tussen de - uit commerciële redenen geforceerde - snelheidswijzers op het dashboard enerzijds, en de chrono-snelheid der officiële me ters anderzijds, zeggen we gerust dat, op enkele stroken na, de werkelijke snelheid van 90 chrono door weinigen wordt beoefend. Tenzij door enkele cowboys, maar die horen niet op onze banen, wel in de Ear West. Op onze gewone wegen de toege laten snelheid regelmatig bijhouden blijft nog al tijd, zo voor de voerders zelf als voor de anderen, doodsgevaarlijk. Méér nog. Uit navragen gedaan bij andere, ook zeer ervaren automobilisten, blijkt dat in het gewoon verkeer over het algemeen on der de toegelaten snelheid van 90 chrono wordt gebleven dit wegens de toestand van sommige we gen en het te grote risico dat moet genomen. Zelfs op de wegen met vier rijstroken en onbeperkte snelheid zijn de 90 km chrono niet regelmatig te houden, omdat de trajecten te kort zijn en onder broken worden door verkeerslichten of afgeremd door gemeentelijke snelheidsbeperkingen. Alles bij alles is de genomen maatregel goed te noemen en zeggen we Bravo, Minister Bertrand. Wat ook niet wil zeggen dat alles weer perfect is want er is een maar, zelfs meer dan één. Voor vracht-wagens o.v Elk dergelijk voertuig draagt, goed zichtbaar acnteiaan, een plaat die zij', toegelaten maximum snelheid aanwijst En kontrc- leer zelf maar eens met welk brio dit voorschrift overtreden wordt. Persoonlijk hebben we regelma tig vastgesteld dat zeer zware wagens, totaal ge wicht rond en om de 30 Ton er gezwind tussen de 90 tot 100 van door gingen. Autocars en toering cars hebben we, op een vierstrokige weg, snelheidskoers zien houden die, bij het minste falen van voerder of mekaniek, tot rampzalige gevolgen kunnen lei den. Als eerste maatregel tot meer veiligheid moet gezorgd dat deze zwaargewichten zich tot de hun toegelaten snelheid beperken en zo niet dienen voor dit soort vervoer gereserveerde wegen of om leidingen te worden ingelegd. In onze buurlanden zijn ze hierin een heel eind op ons voor. Ook aan de willekeur der gemeentebesturen dient een einde gesteld. Het mag niet dat, veelal uit reden van kleine dorpspolitiek, het verkeer op grote verkeersaders tot 60 Km. wordt terugge bracht. In dit verband wijzen we er op dat een wetgeving bepaald dat in bebouwde kommen niet hoger dan 60 mag gereden, alleen dient nader be paald wat onder bebouwde kom wordt verstaan of kan aangenomen worden. Verder stellen we vast dat de noodzakelijke samenwerking tussen aan el kaar palende gemeenten niet bestaat zodat we soms tot de meest zinloze bewijzering komen. Mogen we, als bewijs, een klein voorbeeld ge ven uit eigen streek. Op de weg Oudenaarde-Brus sel, grondgebied Outer, staat er ter hoogte van het café Gust D'Herde een snelheidsbeperking tot 60 km. Honderd meter verder, richting Ninove nieuwe plaat snelheidsbeperking afgeschaft. Bij het bin nen komen van Ninove zelf kunt ge dus zo laag vliegen als ge wilt, in alle richtingen. Voor wie de ogen open houdt is het duidelijk dat de huidige bewijzering onzer wegen totaal mank loopt en dat het hoog tijd wordt klare maat regelen te treffen, geldig voor gans het rijk, en waaraan niet door de gemeenten zou mogen ge tornd worden. We gaan een stap verder en vragen dat de ganse wetgeving en reglementering ter zake van a tot z zou worden herzien, niet alleen in eigen land, maar op europees vlak, met overal dezelfde verkeerstekens en aanduidingen die geen twijfel over hun betekenis laten bestaan. Zo lang dit niet gebeurd blijft het, bijzonder in de zomer, nog al tijd een groot risico zich op internationale banen te begeven. Dat de autovoerders zelf niet altijd voorbeelden zijn van goed gedrag, weten we ook wel. Maar komt dat nu juist niet uit het feit dat de bewijzering duister en vuil en heel gesteld om te lijden geworden is Toen, enkele jaren geleden, de simba's in onze kolonie - zaliger gedachtenis - op hun manier de boel op stelten zetten hebben wij vanuit ons be schaafde Westen schokschouderend gereageerd met een enigszins vergoelijkend och kom, wat kun je anders verwachten van die primitieve stammen In de afgelopen week zijn we ons - eerlijk ge zegd - een paar keer gaan afvragen of het kuituur- harnas waarmee wij Westersen ons zo graag tooien bij sommigen onder ons niet uit een broos laagje vernis bestaat, waarin, o zó gemakkelijk, barsten ontstaan zodra de passies gaan meespreken. En waar breken de passies gemakkelijker los dan in de politiek In een onzer randgemeenten verliepen de her verkiezingen in een zeer gespannen sfeer. Tot daar nog... Maar dat de overwinnende partij - of een deel van haar volgelingen althans - het middenin de feestroes nodig acht de lijsttrekker van de ver liezende partij vrij ernstig toe te takelen... dat gaat werkelijk ons petje te boven. Onwillekeurig denken we dan terug aan de met pijl en boog oprukkende simba's. In onze eigen stede is men ook nog eens aan het roeren gegaan. Onbekende middenstanders (en als ge dat niet gelooft...) gaven een pamflet uit tegen de schepen van Middenstand omdat er in Ninove een G.B. komt. Alsof een schepen - laat staan het hele stads bestuur samen - daar ook maar een iota kan aan veranderen. Waarom meteen niet gaan beweren dat het de schepen van Middenstand is die de B.T.W. heeft uitgevonden om de Ninoofse Middenstanders te pesten Och kom, de politiek (en van welk allooi ligt er vingerdik op. 25 lege handelshuizen in de Ninoofse centrumstraten bloklettert het pam flet, en drukt warempel de foto's af van die 25 leeg staande handelshuizen. Stuk voor stuk moet ge die foto's nu eens goed bekijken, en dan ontdekt ge handelshuizen die reeds ettelijke jaren leegstaan, huizen die gesloten zijn omdat de bewoners overleden, winkels die door de sinds jaren op pensioen gegane eigenaars tot partikuiliere woningen werden omgevormd, han delshuizen waar in geen jaren een ernstige zaak (Lees verder op pagina 2) eï-in e^6/

Denderklok | 1971 | | pagina 1