BRUSSEL NIJPT ZEI A K T U E E L- TJ ES... Vijfenveertigste Jaargang Vrijdag 20 augustus 197] Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 140 Fr. Prijs per nummer 3,50 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK Dat de nieuwe grondwet, evenmin als de oude, volmaakt zou zijn was niet <te verwachten. Dat de toepassing ervan aanleiding zou en zal geven tot allerlei 'betwistingen was wél te verwachten, dat ligt in onze aard. Als dappersten onder de Galliërs en getrouw aan onze reputatie van meesters in het vinden van achterpoortjes om de strengheid of de zin der wet ten te ontwijken kunnen of mogen we aan deze aartsvaderlijke geplogenheden geen afbreuk doen. In zekere zin zijn we daarvoor ook te vinden. Maar wat er voor het ogenblik gebeurd is toch straffen tabak. De nieuwe grondwet voorziet o.m. in het op richten van kuituurraden voor beide landsgedeel ten, één voor Vlaanderen en ene voor Wallonië. In het kader van de algemene strekking tot decen tralisatie en het verschaffen van werk in eigen streek, was het vanzelfsprekend dat deze kuituur raden hun zetel ook in eigen streek zouden op richten. Wij menen te mogen zeggen dat de meeste parlementariërs, boven en onder de taalgrens, het ook zo opgevat hebben en in deze zin dan ook een positieve stem hebben uitgebracht. Dat was zonder de Brusselaars gerekend die, eenmaal de vrijheid van de père de familie in huis gehaald, nu trachten ook nog de zetel der kuituur raden in Brussel gevestigd te zien. Ze beseffen zeer goed dat, bij gebrek hieraan, voor hen niet alleen een bron van inkomsten verloren gaat, maar dat hun invloed op de boerkens uit de provincie stilaan maar zeker verloren gaat. Een uitvlucht was gauw gevonden. De nieuwe grondwet zegt immers niet waar de kuituurraden dienen opgericht, waarom dan niet in La Capitale Denk maar aan al het gemak dat dergelijke oplossing levert. Is er niet de mogelijkheid de ver gaderingen der kuituurraden te houden in Kamer en Senaat op dagen en uren dat deze beide orga nismen niet vergaderen. Zijn er niet de gemakke lijke verbindingen met de hoofdstad, bestaat er niet het nodige personeel met de nodige bureaux, een griffie, en noem de rest zelf maar op. Als doorslaand argument wordt er gewezen op het uitsparen der miljoenen die het bouwen of huren van vergaderzalen met bureaux en toebe- hoorten zouden eisen in geval van oprichting in de provincie. Dat alles kan uitgespaard door het gébruiken der parlementslokalen die, en dat zeg gen de Brusselaars niet, doodversleten zijn en... noodzakelijkerwijze in afzienbare tijd totaal die nen vernieuwd te worden. En wat dat uitsparen betreft... Een land d.at zich kan veroorloven de pree van zijn - te vele - parlementariërs van 500 op 600 duizend frank pe-r jaar te brengen, miljarden vergooit aan nutteloze werken als Ronquières, Route de Wallonië enz..., honderd miljoenen verknoeit in tot ondergang gedoemde zaken als Brasseries de Ghlin, patatfrit- fabrieken te Leuze, faliikante zaken als SEFI en nu onlangs nog miljoenen spendeerde om een sla bakkende Cristallerie de Val St. Lambert recht te houden, moet bij machte zijn enkele tientallen miljoenen te vinden om elke kultuurraad in eigen streek op te houden. Naar onze mening zit er nog meer achter en gaat het niet alleen om de lieve duiten. Brussel nijpt ze omdat, met het vertrek uit de hoofdstad -van een gedeelte der parlementaire werkzaamhe den, een begin tot decentralisatie wordt gemaakt dat uiteindelijk zal leiden tot het isoleren der hoofd stad. Dit zal gepaard gaan met een vermindering van de aanvoer van Vlaamse, gemakkelijk te ver- beulemansen werkkrachten, vermindering van kre dieten die alle dure fantasieën zoals metro en na tionale vliegpleinen onmogelijk maken, met alle nadelige gevolgen van dien. Ze weten in Brussel verdorie heel goed dat ze staan of vallen met de invoer van werkkrachten uit de provincie en ze rekenen altijd maar op tegemoetkomingen van ons. Dat wordt door ons al te gemakkelijk vergeten. Door de Walen niet. Die eisen kort en bondig hun kultuurraad in Namen, en ze zullen hun goesting krijgen, 'zoals altijd. Intussen zitten ze in Vlaan deren de kat uit de boom te kijken, er gebeurt niets tenzij dat in sommige vooraanstaande dagbladen een lans wordt gebroken ten voordele van Brussel. Zo gezegd om in Brussel de Vlaamse aanwezigheid te lbevestigen. Mogen we eens even glimlachen om zoveel nai- viteit. De onuitgesproken hoop van de franstalige Brusselaars is en blijft dat onze raad, eenmaal in de hoofdstad ondergebracht, de weg zal opgaan van al wat zich als Vlaams te Brussel vestigde, nl. met de tijd zal verwateren zoals alles vrat la ca pitale de laatste eeuw binnen slokte. Het enige kordate middel om Brussel te doen begrijpen dat zijn tijd voorgoed voorbij is, is onze kultuurraad op eigen bodem te vestigen. Ant werpen, Lieferinge, Gent of Zoetenaaie om 't even. maar ergens op een plaats sterk genoeg om te ont snappen aan de druk van een hoofdstad die zich inbeeldt europees te zijn en zelfs niet bij machte is de meerderheid van zijn bevolking op een waar dige manier te behandelen. De Vlaamse parlementariërs mogen weten dat we dat niet nemen,, dat we door dit zoveelste Her tog innedal niet zullen wandelen en dat deze eerste en enige gelegenheid om eindelijk onze eigen weg te gaan met volle handen dient gegrepen. Brussel nijpt ze, jawel. Dat is voor ons geen zorg. Maar wordt er ditmaal nog eens aan deze franstalige eis toegegeven dan vrezen we dat onze verkozenen ze niet alleen zullen nijpen, maar aan hun achterste zullen voelen. Bij de verkiezingen toekomend jaar. Adieu, verlof en vakantie... Nog luttele dagen, en iedereen heeft het weer eens gehad. Ontspanning, rust en gezonde lucht... De ene hebben het gezocht in verre, zonnige streken. Anderen vonden het wellicht in eigen nabije omgeving. Hoe dan ook, we hebben aan den lijve nog eens het deugddoende van rust en natuur gevoeld. En of we dat nodig hebben Onze huidige snel evoluerende maatschappij heeft de laatste decennia meer oog gehad voor ekc- nomische groei en welvaart (wat niet noodzake lijk synoniem is van welzijn) en verloor daarbij andere belangrijke aspekten uit het oog. Driekwart eeuw geleden reeds schreef een Fr. Van Eeden in zijn Kleine Johannes In hun steden waar zij opeen kruipen, is alles vuil en zwart en de lucht bedompt en vergiftigd door stank en rook. Zij zijn geheel vervreemd van de natuur en hun medeschepselen Intussen is 't er zeker niet op verbeterd. Massa's worden opgesloten in onvoldoend- verluchte fabrieksruimten, onze straten barsten van oorverdovend motorlawaai, onze rivieren staan vol chemisch schuim en krioelen van viskadavers. fabrieksschouwen en verwarmingsinstallaties spu wen zwaveloxyde de lucht in, giftige afvalstoffen worden de riolen ingepropt... Uit een enkwest, in de V.S. gedaan, bleek dat het autoverkeer voor de helft bijdraagt tot de lucht bezoedeling, de verwarmingsinstallaties voor 20 t.h. en de industrie voor 13 t.h. Voor alle openbare instanties wordt het een dwingende plicht de mens tegen zichzelf te gaan beschermen, en werkelijk-aidoende maatregelen te treffen. Gelukkig beginnen langsommeer stemmen op te gaan tegen natuurvernietiging en milieuvervui ling. Mochten zij maar gehoor vinden vóór het ho peloos te laat wordt. En daartoe willen wij zeker ons steentje bijbrengen. ^aa/ns en ,J JTaezind u/ee^

Denderklok | 1971 | | pagina 1