h r'St6/7 0^5 e%/ U/AT MET DE DOLLAR? A K T U E E L- TJ ES... Vijfenveertigste Jaargang Vrijdag 27 augustus 1971 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 140 Fr. Prijs per nummer 3,50 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK Op deze noodzakelijk beperkte plaats een over zicht geven van de oorzaken tot de lichte devalua tie van de U.S.A.-dollar is onbegonnen werk, daar om deze korte beschouwing die, naar onze mening, niet zonder diepgaande invloed is geweest op de ontwikkeling der laatste monetaire crisis. Het is overbekend dat de Amerikanen, na ont zaglijke offers aan mensenlevens en geld in twee wereldoorlogen, het welletjes vonden en, met de stilzwijgende goedkeuring van de ganse wereld, zowat de rol van gendarm in het wereldgebeuren zijn gaan spelen. Een spel dat, behalve nog steeds mensenlevens, ook nog enorme geldelijke inspan ningen eist voor het op voet houden van een sterk leger, de sterkste vloot en de sterkste luchtmacht ter wereld. Wie orde in zaken wil stellen moet hiervoor over de nodige middelen beschikken. De Amerikanen zijn in dit opzicht zeker niet te kort geschoten. Buiten deze militaire inspanningen werd door zelfde natie ook nog ernstig gepresteerd door het •toekennen van honderden miljarden dollars ajs hulp aan de onder-ontwikkelde gebieden, alhoewel de Amerikanen zich wel geen illusies zullen heb ben gemaakt en niet verwachtten van het gespen deerde geld ook maar een klein procent terug te zien. Die militaire en finanoiële hulp werd overal ter wereld met open handen aanvaard, maar toen als tegenprestatie door Uncle Sam werd gevraagd om aankoop van amerikaanse produkten, werd hierop weinig gunstig gereageerd zodat, mede door deze enorme uitgaven, de U.S.A.-handelsbalans uit haar evenwicht geraakte. Meer nog. Dc met ame rikaanse 'hulp overal ter wereld opgerichte indus trieën, dank zij de zeer goedkope plaatselijke dag uren, verdrongen stilaan op de wereldmarkt de amerikaanse uitvoer om te eindigen met een in de States zelf gevoerde import van buitenlandse pro- duikten. We verwijzen hier terloops naar de 25 ja ren geleden nog almachtige amerikaanse auto-in dustrie, nu in eigen land de baard afgedaan door duitse, franse en japanse wagens. Iedereen vond dat normaal. Uncle Sam scheen inderdaad over een onuitputtelijke beurs te 'beschikken en gooide met de dollars zoals wij met gazettepapier. Tot de kruik barstte. De amerikaanse belastingbetaler zag, met lede ogen, het aantal werklozen stijgen, zag hoe alles steeds maar duurder werd en de mosterd is hem in de neus geschoten. In Washington hebben ze. ook om politieke redenen, lang stilzwijgend toege keken met de stille hoop dat de andere naties zich eindelijk rekening zouden -geven van de amerikaan se noden. Helaas. Staatsekonomie is keihard en elk land zorgt voor zichzelf. Dat hebben de U.S.A. ook begrepen en het vonnis is dan ook gevallen, 'kort. brutaal, krachtig. Wel werd verwacht dat er iets ging gebeuren, maar dat .Amerika het precies in China zou gaan zoeken verwekte verwondering. Niet .voor iemand die iets afweet van internationale •business. Want China is een land met nog ongeken de mogelijkheden, industrieel nog nergens en met een arme bevolking van circa 700 miljoen mensen. Dat Amerika het in de gegeven omstandigheden, mede ook om veiligheidsredenen, van die kant ging zoeken, is niet zo zeer te verwonderen. Op hun beurt hebben de States eerst aan zichzelf gedacht. Als tweede maatregel werd de dollar van de goudprijs losgemaakt en de invoerrechten met 10% verhoogd. Te oordelen naar de beroering die deze (beslissingen op de werelmarkt 'hebben gebracht, mag gezegd dat de slag raak was en elke munt aan .het wankelen heeft gebracht. Het feit alleen dat al- Je beursnoteringen gedurende een week werden ge staakt, de devaluaties in alle landen en de nervosi teit van alle regeringen wijzen er op dat de dollar ■zijn invloed nog niet heefit verloren. Wel werd er lichtjes aan geknaagd, maar iedereen weet dat de States, met hun enorme mogelijkheden, op zeer korte (tijd terug de financiële leiding zullen in han den nemen. Dat de houding van Frankrijk in deze kwestie Washington diep heeft ontgoocheld was zo tussen de regels door te lezen. Want onze zuiderburen, ook harde kerels als het op centen aankomt, heb ben feitelijk het signaal tot al deze moelemeie ge geven. Hebben ze niet, op eigen hand en in tegen stelling tot de aangegane verbintenissen, verleden jaar hun eigen munt met 10% gedevalueerd en meteen de eis tot revaluatie met 14% van de Deut sche Mark gesteld? Zijn ze niiet de eersten geweest om hun dollars in goud om te zetten in tegenstel ling tot andere naties die hun vertrouwen in de dollars hebben bewaard. Weliswaar hebben de Fransen hiermede voorlopig hun ekonomie van een katastroof kunnen redden, maar uitgesteld is niet afgesteld en het izou wel kunnen dat de Fransen, die een kuil groeven voor een ander, weer in moei lijkheden geraken. We wensen dat niet. Maar in Europees verband gezien, stellen we toch vast dat, waar alle andere naties een gezamenlijke houding aannemen, de Fransen weer alleen aan zich zelf hebben gedacht en met sluiikse middelen trachten de heerschappij over de Europese ekonomie te be reiken. Nu Engeland en anderen tot de E.E.G. zul len toetreden is dit opzicht wel vermetel en zeer waarschijnlijk tot een pijnlijke ondergang ge doemd. Verleden week, op den bots af, even de knop van onze kijkkast omgedraaid, en een wonder stuk je programma ten beste gekregen. Een gelegenheidsreporter interviewde in ver schillende jeugdklubs jongens en meisjes van 16-18 jaar en beleefde blijkbaar reuze-genoegen aan de antwoorden welke hij uitlokte en dan ook kreeg. Al bij al kwam het hele spektakel neer op steeds hetzelfde refreintje ouders en ouderen begrijpen de jeugd niet meer, kunnen niet mee met de nieuwe ideeën; elk individu heeft het recht zichzelf te vormen, en... van ouderen, opvoeders en gezag moeten we het zeker niet hebben... En dan als apotheose, uit de mond van de 16-18 jarigen Ouderen en de ouders moeten zich leren aanpassen, moeten als het ware heropgevoed wor den... Als klap op de vuurpijl meende de gelegen heidsreporter de klubjongens en meisjes om hun oordeel te moeten vragen betreffende enkele pro blemen die (aldus de reporter en niet wij) hen dagelijks bezighouden seks, pornografie, drugs, homofilie, abortus... (Als je me nou... Eensluidend antwoord Iedereen persoonlijk moet in elk van deze kwesties volledig vrij zijn te doen en te laten wat hij wil. Elke ingreep van 'hogerhand, elke afkeuring reeds zou fout zijn. Voila, zij kunnen het weten. Ouderen, ouders en gezag kunnen zich nu maai gaan reppen om de nieuwe ideeën bij te be nen... Over een paar dagen zwaaien de schoolpoorten weer open voor onze jongens en meisjes. Ergens hebben we gelezen (en het is ons sterk bijgebleven) dat jonge mensen niet entoesiast kun nen izijn als ze in scholen en universiteiten alleen maar beschouwd worden als een soort elektro nische breinen die volgepropt moeten worden om later te functioneren in het produiktieproces en als ze in een aantal professoren en leraars alleen maar een soort robots ervaren die tegen betaling wat kennis en specialisatie doorgeven. Overschot van gelijk hebben ze Van onze scholen mag verwacht worden dat zij in de eerste plaats opvoeden Opvoeden is mensen maken voor morgen. Opvoeden is het doorgeven van generatie tot generatie van geestelijke waarden die het leven zin, inhoud en richting geven. Opvoeden is per slot van rekening het door geven van datgene wat de mens meer mens maakt, meer medemens. Van ouderen, ouders en gezag moeten wc het niet hebben (klinkt de kreet die tegenwoor dig nogal opgeld maakt. (Lees verder op pagina 2) y/aams e^n d we

Denderklok | 1971 | | pagina 1