d e Harris VOLHOUDEN, SOENS A K T U E E L- TJ ES... ZIEKENZORG NINOVE Vijfenveertigste Jaargang Vrijdag 3 september 1971 3' ONTMOETINGSDAG VOOR ZIEKEN Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - N1NOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 140 Fr. Prijs per nummer 3,50 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK Iedereen kent de geschiedenis van de Heer Soens, de kranige burgemeester van Strombeek die kordaat weigerde, in zijn Vlaamse Gemeente, de franstalige eed van trouw aan de Grondwet van enkele heethoofdige F.D.F.-ers in ontvangst te ne men en deze a-sociale individuen eenvoudig aan de deur zette. In zijn eigen gemeente ontstond daarover een kleine herrie bij de aanhang van 'het koppel ikwie- bussen dat op de lijst F.D.F. verkozen werd; herrie die door de Franstalige Brusselse pers dik in de verf werd gezet, zodanig dat deze zaak van niets, via ministerieel advies en interpellaties in de Ka mer, ten slotte voor de Raad van State kwam. Deze Raad heeft zich nu over dit geval uit gesproken en, houd U goed vast, besliste dat de wet van 1893 geldig blijft en geeft, uiteraard, het koppel halsstarrigen gelijk tegen de wil in van de meerderheid in dit land. Et voila... Het ligt niet in onze bedoeling de wettelijk heid van dit 'besluit te betwisten, dat is iets voor bevoegden ten zake. Maar als, zoals in dit geval, en alleen bij gebrek aan klaarheid van later ge stemde wetten of een vergetelheid in de nieuwe grondwet, aan deze toestand geen einde kwam, dan kan die Raad van State voor ons part duizendmaal wettelijk gelijk hebben, het feit blijft dat de klare en overduidelijke volkswil eist dat de eed van trouw enz... in de eigen taal zou geschieden. Dat is ons demokratisch recht, het is logisch en derhalve moet het zó zijn en niet anders. Deugt die wet van 1893 niet, weg er mee Want waar gaan we naartoe als, door onachtzaamheid van on ze parlementariërs, elk gemeenteraadslid zijn eed kan afleggen in de taal die hij zelf verkiest. Moe ten -we 't beleven dat in dit gekke land eden van trouw in het Duits, Latijn, Chinees, Engels en noem maar op zullen worden afgelegd Opmerkelijk is toch dat dergelijke dwaze toe ren alleen in Vlaanderen voorkomen, uitgelokt als ze worden door Franstalig-geobsedeerden. Ooit al gehoord dat in Wallonië afstammelingen van Tur ken, Polen, Italianen en Spanjolen hun eed van trouw in hun moedertaal wensten af te leggen 7 Primo hebben die mensen zich aangepast en leer den de taal van hun medemensen, en secundo zou den ze 'ne gang gaan. Recht naar Geel Overigens werd in de loop der tijden onze oude sloor van een grondwet zo dikwijls verkracht, ge broken, verdraaid en misbruikt dat geen zinnig mens een dergelijke eed nog ernstig neemt, de zweerders allerminst, want die weten gewoon weg in de meeste gevallen niet wat ze zweren. Hoe dikwijls heeft eik van ons, in zijn jeugd en op aandringen van de leraars, niet gezworen ooit alcohol te drinken Aan het aantal café's is goed te zien wat er van terecht kwam. Het wordt tijd dat aan dit gebruik, stammende uit de tijd van Napoleon, een einde wordt gemaakt. Dat we ons, na de uitspraak van de Raad van State, in het Brusselse aan een nieuw anti-Vlaams offensief mogen verwachten, weten we op voor hand. Wij kennen onze pappenheimers en weten dat elke gelegenheid goed is om de verfransing van Brussel steeds dieper door te drijven. Als ze echter hopen iets te bereiken zijn ze voor deze keer mis. Hebben wij tot nogtoe het geval Strombeek méér als een zwans dan als ernst beschouwd, dan is er nu iets veranderd. Steunende op de talrijke goedkeuringen en aanmoedigingen die Burgemees ter Soens over het ganse land kreeg, geven wij het de Franstaligen op een briefje dat, als het hard moet gaan, het hard zal gaan. Verder hopen we dat deze zoveelste knauw in ons recht onze par lementariërs er eindelijk zal van overtuigen dat er met de Brusselaars niet te praten valt. Geloof maar dat, toen de Franstaligen de nieuwe grond wet hebben gestemd, ze goed weten dat deze vol wolvenijzers en schietgeweren zit waarmede ze ons, argeloze Vlamingen, hopen klem te zetten. In de toekomst, en voor om het even wat, is waakzaamheid meer dan ooit geboden. En intussen maat maatregelen aankondigen te gen de lucht- en milieuverontreiniging Er gaat geen dag meer voorbij of wij horen van nieuwe, werkelijk wraakroepende gevallen Enkele dagen geleden hing er gedurende ver scheidene uren in de straten van Willebroek een dikke, prikkelende, bloedrode wolk, uitgebraakt door de schoorstenen van een fabriek voor kunst matige meststoffen. In Vilvoorde en Boom (autobestuurders die re gelmatig die streek aandoen, kunnen ervan mee- vraten) hangt permanent een dikke allesbehalve welriekende mist. In Roeselare moest een zwemwedstrijd worden afgelast wegens het te vuile water in het Roeselare- Leiekanaal (in welke waterloop kunnen trouwens zwemmers zich nog begeven, zonder gevaar voor hun gezondheid De veelbesproken Progilindustrie kreeg zopas de officiële toestemming om zich te vestigen op de Schelde-rechteroever. De Belgische petroleumef- deratie brengt de stad Hoboken voor het gerecht, omdat deze het aandierf bepaalde reglementen uit te werken tegen milieu-luchtverontreiniging. (Lee* verder op pagina 2) Het staat nu praktisch vast dat de eiectrici- teitscentrale te Ruien (in het hartje van de Vlaam se Ardennen) pitch gaat stoken. De graafwerken voor de Chevron-pijpleiding vanuit Feiuy naar Ruien werden aangevat en een Nederlandse firma kreeg de opdracht de 61,5 kilo meterlange pijpleiding thermisch te isoleren. Het negatief advies van de Bestendige Depu tatie van Oost-Vlaanderen en de gefundeerde pro festen van bevoegde professoren en allerlei vereni gingen ten spijt. Ekonomisehe Zaken heeft dus zeer waarschijn lijk een definitieve beslissing genomen in uitvoe ring van de verbintenissen die vroeger door ex- minister Leburton werden aangegaan en die op 18 juni jl. door de regering werden bevestigd. Al de zieken der stad worden langs deze vrien delijk uitgenodigd tot de die dit jaar doorgaat op zaterdag 11 september in het St.-Aloysiuscollege, met volgend programma: 15 u. Plechtige Eucharistieviering opgeluisterd door het Knapenkoor van het College onder lei ding van E.H. Jacobs. 16 u. Vieruurtje voor de aanwezigen. 17 u. Ontspanning met de gekende stadsgenoot M. De Moor. Al de zieken worden thuis per auto afgehaald en terug gebracht. Diegene die bij vergetelheid geen persoonlijke uitnodiging ontvangen worden eveneens verwacht. Zij gelieven hun naam en adres te laten kennen bij de bestuursleden van Ziekenzorg of op het Sekretariaat van de C.M. Ons Huis, Dreef. Ninuve.

Denderklok | 1971 | | pagina 1