Gn ^'aams w e enb/ z\n TEGENAANVAL A K T U E E L- TJ ES... Vijfenveertigste Jaargang Vrijdag 17 september 1971 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 140 Fr. Prijs per nummer 3,50 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK Het moest er van komen De betwistingen in zake het in voege brengen der taalwetten in de Brusselse agglomeratie en het toepassen der nieu we grondwet liepen niet van een leien dakje zodat de regering, hoofdzakelijk om te redden wat te redden viel, aan liberalen en Franstaligen toege vingen deed, zoals de vrijheid van de Brusselse père de familie, en voor de rest alle andere bran dende kwesties tot na het parlementair reces in de ijskast stopte, met de stille hoop dat enkele weken rust sommige Franstalige heethoofden tot meer werkelijkheid zou brengen. Deze hoop is ijdel gebleken. Afgaande op de laatste berichten stellen we vast dat de vijand niet alleen bij zijn eisen blijft, maar zijn houding ter zake nog heeft verscherpt. Zo met het F.D.F. dat ons de meerderheid in dit land, het recht ontzegt de zetel van onze Cul turele Raad te vestigen waar wij willen, want Brus sel moet, in hun ogen, voorbehouden blijven aan de Franstaligen en mag niet besmet door een Vlaamse aanwezigheid in de hoofdstad. Dat ze hiermede aan een onzer verzuchtingen tegemoet komen doet niets ter zake. Er blijft het feit dat ons geen keus wordt gelaten omdat de dic tatuur van het Frans te Brussel sterker is dan ooit te voor. Het is trouwens een veeg teken voor de strijdbaarheid van onze parlementariërs dat wij slechts iets bekomen als het past in het kader der Waalse eisen. Anders staat het gesteld met de Voer. Voor wie het zou vergeten zijn, door de regering wordt een project opgesteld dat de vroeger bij Limburg ge voegde Vlaamse gemeenten niet naar Luik zullen teruggaan, maar rechtstreeks onder het beheer van de Minister van Binnenlandse Zaken zouden vallen. Een oplossing die er geen is,zoals wij vroeger ai schreven, niet alleen om reden van administratieve aard, maar omdat het vroeger koehandeltje waar bij wij, Vlamingen, Moeskroen met zijn 20.000 Ne- derlandstaligen prijs gaven aan Henegouwen om 4.000 Vlaamse Voerbewoners terug te krijgen, nu dubbel bedrogen zou uitkomen als aan de eisen der Luikse Walen gevolg wordt gegeven. Er is nu eindelijk toch iets veranderd. Totnog toe altijd in verdediging gedrongen, zijn enkele C.V.P.-vertegenwoordigers tot de tegenaanval over gegaan, dit onder leiding van volksvertegenwoor diger De Serrano die een ander wetsvoorstel zal indienen waarbij voor de streek van Moeskroen hetzelfde regime als voor de Voer wordt geëist nl. het vormen van een zelfstandig kanton Moeskroen dat rechtstreeks door Binnenlandse Zaken zal wor den beheerd. Goed gezien van de arbiter. Het is niet met wachten, moties te stemmen en dergelijke onzin meer dat we in deze Staat iets zullen berei ken. Ook niet met de Vlaamse kastanjes door de Walen uit het vuur te laten halen, want wordt het vuur te warm dan komt er niets. Meteen ook wordt de regering voor een dubbel vraagstuk gesteld omdat, wat mag" voor de Voer, ook moet mogen voor Moeskroen. En voor wat deze laatste stad betreft, zijn onze inlichtingen juist, dan hebben de Vlamingen ginder wel enkele facilitei ten maar die worden er met zoveel slechte wil toegepast dat het voor deze ex-Westfluten uiterst moeilijk, zo niet onmogelijk is hun eigen aard lang te bewaren. De volgende generatie zal totaal ver franst zijn. Als grootste twistappel blijft evenwel de Brus selse agglomeratie. Of en hoe deze of volgende re gering deze netelige kwestie kan oplossen blijft nog altijd een raadsel. Enerzijds zijn er de onmogelijke in te willigen Brusselse eisen, anderzijds het nu duidelijk gewor den verzet van de Vlaamse parlementaire vleugel die zich niet langer door de Franstaligen de wet laat stellen. Als ge het ons vraagt, dan ligt de grootste fout in de nieuwe grondwet die bepaald dat, voor het vormen van een regering, het aantal Nederlands en Franstaligen gelijk moet. Daarmede hebben wij, zeker met de beste bedoelingen, afstand gedaan van ons meerderheidsrecht. Maar rekening gehou den met de unitaire mentaliteit hebben wij zeker ongelijk gehad. Toch is nog niet alles gezegd. Als de Vlaamse parlementaire fractie, in plaats van zich in ver dediging te laten dringen, tot de tegenaanval over gaat en tegenover elke Brusselse eis een andere stelt, zal het besef van hun machteloosheid tot het brein der Franstaligen wel doordringen. Zij moeten rap tot het besef gebracht dat België alleen unitair kan blijven dank zij de goede wil der Vla mingen. Hopen wij nu maar dat De Serrano niet alleen zal blijven staan en door de anderen zal gevolgd worden. Het Jantje dat ooit eens de pruimen zag han gen is ons altijd tamelijk simpatiek geweest. Enerzijds because zo een beetje voorloper van kontestatie en andere tegendraadse uitingen schoon zijn vader 't hem verbood anderzijds: omdat hij toch min of meer in het normale, het redelijke, het aanvaardbare, het geloofwaardige bleef als eieren zo groot 't Jantje van de D.W.B., dat is 'n ander geval 't Was lang geleden, maar dezer dagen hebben we weer - net als de meeste Ninovieters - een epis tel van hem onder onze deur gekregen. Maar liefst iets van 8 bladzijden lang Te lang om te lezen, hebben velen gedacht, en meteen het ding naar de scheurmand gemikt. Spijtig, want de lektuur ervan kan de zwaarste zuurpruim aan het lachen brengen. Jantje heeft werkelijk - zoals hij zelf zegt - een luciede kijk. op mensen en dingen. Onze westerse samenleving noemt hij kortaf het meest schijnheilige en rotte stelsel dat ooit de wereldgeschiedenis heeft verpest De doorsnee-burger die ze bewoont - dus zijn eigen medeburgers - komplimenteert hij met troe telnaampjes als zonder ruggegraat, zonder bloed, zonder hersenen, jaknikkers, kuddedieren (we zeg gen maar dat), logisch redenerende napraters, in één woord het meest-onpersoonlijke, halfslachtige mensentype dat ooit werd geprefabriceerd Koningen zijn voor hem de meest schijnhei lige profiteurs die gesteund worden door prelaten, edellieden, bankiers, moralisten en generaals Rijkswachters zijn door de wet beschermde delinkwenten en sadisten Rechters men sen die lijden aan sexuele frustratie en klassen- psychose Advokaten, dokters, notarissen, profes soren creaturen die menen dat ze tot een bevoor rechte kaste behoren Wie gaat werken op kantoor of fabriek is on vermijdelijk een zoollikker en alle studenten en al wie nog verder studeert zijn nuttige vak idioten School, gezin, pers, teevee, moraal, recht, noemt de Jan erg middelmatig Ons politiek stelsel is fascistoide Onze pers en andere massamedia de meest hypokriete woordzwendel vol onrecht, onbevoegd heid en energieverspilling We hebben een kerk waar alleen farizeeërs van voor staan, farizeeërs die zich schriftgeleer den wanen Dat het erg gesteld was met onze westerse maatschappij, wisten we. Maar dat het zó erg was... om dat te weten hebben we nu toch moeten wach ten op het vernuft en het doorzicht van de knappe en luciede geesten van Jantje en C". Om te besluiten roept Jan al zijn medeburgers zonder hersenen op tot de revolutie, tot boycot tegen de aanstaande 11 11 11-aktie en tot het onder gaan van een degelijke hersenspoeling (in de Sa vooistraat. nummer vier) om te worden - zoals de grote Mao het duidelijk verlangt - één dier voor hoede-elementen van de grote revolutie. Er zijn ooit mensen geweest die het ons kwa lijk namen wanneer we de werkelijke bedoelingen van de D.W.B. aan het licht brachten. Er zijn ooit mensen geweest die in bepaalde organismen de D.W.B. de hand boven het hoofd hielden. We bevelen hen de aandachtige lektuur aan van dit luciede D.W.B.-pamflet. Men heeft ons zelfs al eens verweten dat we de D.W.B. teveel in de schijnwerper plaatsten En dit keer doen we 't weer, omdat w'er ons nu eens echt niet konden van weerhouden aan onze lezers te vertellen welke reuze-pruimen Jantje dit keer toch heeft zien hangen.

Denderklok | 1971 | | pagina 1