e Z'lH r's/- MERCI, F.D.F. A K T U E E L- TJ ES... Z.E.H. Pastoor Poelaert vijfenveertigste Jaargang Vrijdag 12 november 1971 JAARGETIJDE VOOR WIJLEN Rukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - N1NOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 140 Fr. Prijs per nummer 3,50 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK Al gaande op de uitslagen die ons bekend zijn op het ogenblik dat we dit artikel stellen (dinsdag morgen), mogen we zeggen dat de C.V.P. het er. bij de laatste wetgevende verkiezingen, niet on aardig heeft afgebracht, rekening houdende met het leLt dat op een partij, die zo lang regeringsver antwoordelijkheid draagt, over het algemeen veel sleet zit. Aan dit algemeen verschijnsel heeft de C.V.P. weinig ingeboet, bijzonder dan in Vlaanderen waar alles samen gezien slechts twee zetels zouden ver loren gaan. Dat wijst op een politieke rijpheid en stabili teit die we bij de humeurige Walen niet terug vinden. Hier werd door de C.V.P. zelfs een ernstige vooruitgang geboekt. De grootste sprong wordt echter gemaakt door het F.D.F.-R.W. dat de rangen der Waalse liberalen duchtig heeft uitgedund. Als eerste kommentaar willen we toch enige aandacht wijden aan wat in de hoofdstad is ge beurd. Het lag in de lijn der verwachtingen dat, na hun onbetwistbaar succes bij de laatste gemeen teraadsverkiezingen, de F.D.F.-ers opnieuw een vooruitgang zouden boeken, maar dat deze vooruit gang zo massaal zou zijn had zeker niemand ver wacht. Werd het te Brussel een nederlaag voor de CVP voor de liberalen is het een katastroof geworden met als gevolg dat deze zich nationaal noemen de partij nu ongeveer op het niveau van de V.U. komt en di rest van haar al zo geslonken invloed totaal verloren ziet gaan, ten voordele van het F.D.F. dat nu de derde partij in het land is gewor den. Uitgesproken francofoon en anti-Vlaams zit de ze partij, gebonden aan haar extreem programma, tussen twee stoelen en kan nooit als nationale par tij optreden. Wat dit zal geven voor de toekomst blijft nog af te wachten. Maar één feit komt klaar naar voor Brussel heeft voor Brussel gestemd. En dat verheugt ons, hoe verwonderlijk dat ook moge klinken. Wie zich ooit illusies heeft gemaakt - wij deden dat nooit - weet, nu het masker is afgeworpen, welk vlees in de Brusselse kuip zit. Wij weten nu zeker dat, niettegenstaande alle gedane toegevin gen, la Capitale onverzadigbaar is en dat steeds zal blijven. Zijn wij als meerderheid zo naïef ge weest te geloven in grendels, dubbele en 2/3 meer derheden Is dat de dank voor het begrip dat wij, ais meerderheid in dit land, hebben getoond voor de Waalse noden Zullen wij dan altijd in deze staat de hoorndragers blijven die uit schrik voor Brussel welwillend de ogen sluiten Zoveel vra gen. even zoveel antwoorden die in ons nadeel uit vallen. Nu werd klare wijn geschonken. Brussel heeft zijn eigen weg gekozen en moet er de gevolgen van dragen. De zo gevreesde carcan, die maar be stond in de geest der F.D.F.-ers, is nu werkelijk heid geworden want ze hebben zichzelf volledig ingemetseld. Het is niet te verwachten dat in de nabije toekomst Brussel nog op enige tegemoet koming van ons kan rekenen, integendeel zullen de posities in de beide landsgedeelten zich nog scherper gaan aftekenen en wordt het een gevecht waarvan de gevolgen nog niet overzien kunnen worden. Brussel wil een eigen politiek Goed. Ze kun nen die voor ons part gerust krijgen, maar dan ep een echte demokratische manier. Het dikke miljoen Brusselaars van de agglomeratie heeft, normaal, recht op 1/10 van het nationaal inkomen. Laten we dal geven, maar onder het stellige voorbehoud dat het daarmede amen en uit moet zijn, dat ze geen cent meer krijgen dan wat hun rechtmatig toekomt en dat ze voor de rest hun plan trekken. Doekskens of mamoerkens moeten we er niet lan ger omdraaien, alleen de harde taal der werke lijkheid kan de F.D.F.-ers tot 1 het besef brengen van wat ze eigenlijk maar zijn een minderheid die sinds 1830 zwierig leeft en teert op ons zweet en met onze centen de grote Jan uithangt. Van. het Vlaams imperialisme hebben ze niets te vrezen. Wij zijn geen francofonen die zich overal in de wereld als kolonialisten gedragen. Maar we zijn het beu altijd maar offers te moeten brengen om de zo wankelbare eenheid van deze Staat nog langer te steunen. Daarom onze hartelijke dank aan het F.D.F.- R.W. Omdat Vlaanderen nu eindelijk beseft dat het aan Brussel geen hoofdstad heeft en er nooit een tzal aan hebben zolang die uitzuigerspolitiek er blijft bestaan. Met deze nieuwe gemoedstoestand in Vlaanderen zal de nieuwe regering ernstig reke ning moeten houden. Wel kraaien de enkele honderdduizenden FDF- ers nu hoog van de toren. Het blijft te bezien of dat gekraai niet zal overstemd worden door het felle geroep dat onvermijdelijk in Vlaanderen zal opstijgen als aan de eisen van de Brusse laars voldaan zou worden. Daarom, we herhalen het Merci, F.D.F. Wij kennen U nu zoveel beter Veel beloven en weinig geven, doet de gekken in vreugde leven Dit ou.d-Vlaams gezegde is ons de laatste we ken meermaals te binnen geschoten bij 't zien van al wat ons door de politici werd opgedist. Destijds kon n bepaalde partij nog de hoofdvogel afschie ten met haar nooit ingeloste belofte van 25 ten hon derd belastingsvermindering, maar er is intussen al zo dikwijls en zoveel beloofd dat men heden ten dage met heel wat extravaganter dingen moet tevoorschijn komen om up to date te zijn. Wilt ge vrijheid tot abortus, stem dan... hoorden we een radiowagen verkondigen en lazen we meteen in een partijmanifest. Volgende keer presenteert men ons wellicht drugs cp een zilveren schotelke. Intussen kunnen we toch al een heel poosje voort .net al wat ons in de pollen werd gestopt lucifers, stylos, ballruetjes, zakdoeken en... hele stapels bedrukt papier... Waarbij toch even deze veelgehoorde nuchtere bedenking hoeveel nutteloos verspilde miljoenen, die beter zouden bestemd geweest zijn aan het le nigen van nood, hier en elders in de wereld. Maar ja. onze welvaartsmaatschappij heeft haar burgers zo stilaan leren zien en meten met heel speciale normen. Noemen we de grootste lawaaimakers niet de aktiefsten, wie zichzelf op het voorplan stellen de bekwaamsten; voor wie alle middelen goed zijn als t maar opbrengt de fijnste commercanten: wie Jan publiek in 't gevlei komen de echte volks- en jeugdvrienden... (Lees verder op pagina 2) Op dinsdag 16 november a.s. te 19.30 uur, in de Sint-Theresiakerk te Ninove Vrienden en kennissen van deze betreurde rechtschapen priester en volksvriend zullen er aan houden deze H. Mis bij te wonen. mm

Denderklok | 1971 | | pagina 1