^/Qa/Tï s Onze Burgemeesters Hernieuwing van de Abonnementen St.-N IKLAASFEESTEN Eén Miljoen TJ ES... STAD NINOVE Vijfenveertigste Jaargang Vrijdag 26 november 1971 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 150 Fr. Prijs per nummer 4 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. De redevoering, vorige week uitgesproken door de Gouverneur van West-Vlaanderen, in zijn Pro vincieraad, heeft in de pers ruime weerklank ge vonden. Hij heeft nl. gehandeld over het statuut, de bevoegdheden en de wijze van benoeming van onze burgemeesters. De ikwestie is niet nieuw. In de jaren 30-35 stelde August De Schrijver, alsdan jong minister van Binnenlandse Zaken, voor om van onze bur gemeesters een soort ambtenaren te maken. De zaak heeft toen geen doorgang gevonden, en ze scheen toen toch nog niet zo dringend te zijn, want het werk van onze burgemeesters was dan nog niet wat het nu geworden is. Minister De Schrijver zag er vooral een op lossing in voor de toen schrijnende nood van onze jonge intellectuelen, en wilde hierin het voorbeeld -volgen van Nederland. In Nederland nl. is een bur gemeester een ambtenaar, meestal een persoon die zich speciaal in zijn studies tot dit ambt heeft voor bereid, en er carrière wenst in te maken; zoals bv. een doctor in de rechten die carrière wenst te ma ken in de magistratuur. De administratieve carrière in Nederland ver eist niet noodzakelijk een bepaald universitair di ploma zoals voor de magistratuur, maar ze staat meer bepaaldelijk open voor licentiaten in be stuurswetenschappen, doctors in de rechten, inge nieurs van bruggen en wegen. Oud-politiekers ko men er ook wel in terecht. De burgemeester van Amsterdam is een oud-minister, en hier veel dich- Stilaan naderen wij het einde van het jaar, en meteen ook de periode om uw abonnement op a De Denderklok te hernieuwen. Om U en ons veel tijd, moeite en kosten te besparen, nodigen wij onze abonnenten uit, in de loop der eerstvolgende dagen, hun abonnement te hernieuwen door overschrijving of storting van 150,- Fr. op postcheckrekening 4786.85 van Paul Luysterman, Ninove. Natuurlijk kan men dit bedrag eveneens op ons redactie-adres komen betalen. Wij danken U vooraf voor uw bereidwilligheid. ter bij ons, de burgemeester van Hulst is een oud lid van de Gedeputeerde Staten. De burgemeester wordt er niet verkozen, maar benoemd door de Koningin. Hier bij ons wordt de burgemeester ook door de Koning (d.i. zijn minis ter) benoemd, maar de Koning kan niet anders dan de burgemeesters benoemen die hem door de gemeenteraad worden voorgesteld. En laat het ons maar vlakaf zeggen in veel gevallen laten die benoemingen nogal te wensen over. En wat nog erger is, dat is dat na zes jaar, wanneer ze zo stilaan de nodige bekwaamheid be ginnen te krijgen, ze riskeren buiten gestemd te worden, om dan vervangen te worden door een andere die nog zijn stiel moet leren. Een burgemeester die er de nodige bekwaam heid toe bezit, zou moeten kunnen aanblijven. En daarom zou het moeten een blijvende burgemees ter zijn. Is dat ondemocratisch Waarom zou dat Wordt een gouverneur, een arrondissementscom missaris, een rechter verkozen Ziin die ook niet (blijvend En zouden de inwoners niet veel gelijk matiger en degelijker beheerd worden door een on afhankelijke burgemeester, die trouwens zou ge controleerd worden door de gemeenteraad en het schepencollege Zoals nu de zaken geëvolueerd zijn, is het prao- tisch niet meer mogelijk het ambt van burgemees ter behoorlijk uit te oefenen door mensen die er niet de nodige opleiding toe hebben gekregen. Het resultaat is dat al het werk wordt overgelaten aan de gemeentesecretaris en de gemeentebedienden, dat de gemeente bestuurd wordt door een bureau cratie waarvan geen initiatief uitgaat, en dat d^ burgemeester er alleen is om zijn aanhangers ple- zierkes te doen. Hij moet er immers voor zorgen dat hij met de aanstaande verkiezingen herverko- izen wordt. De gouverneur van West-Vlaanderen zegt dat in zijn provincie de meeste burgemeesters hun werk behoorlijk doen. In gewoon Vlaams wil dat zeggen dat hij tegen alle burgemeesters van West- Vlaanderen mag zeggen het is U niet die ik bedoel Wij bedoelen hier ook niemand, maar het is voor het princiep. En het is goed dat die kwestie gesteld wordt door een zeer gezaghebbend persoon, en nu op dit ogenblik, bij het begin van een nieuwe legislatuur, en op het moment dat in ons adminis tratief gestel grote veranderingen op til zijn met het instellen van de federatieraden. Laat ons afwachten of de redevoering van de gouverneur van West-Vlaanderen weerklank zal vinden in het parlement. 19 7 1 Op zaterdag 4 december te 15 uur aan de nieuwe Kerk AANKOMST en ONTVANGST VAN SINTERKLAAS OPTOCHT met groepen en muziekkorpsen door de voornaamste handelswijken met snoep- worp, gescSienkenuitdeling, enz. Op dinsdag 7 december 1971 van 9 tot 16.30 uur 9 FEESTMARKT begiftigd met 150.000 Fr. prijzen voer al de loten gratis uitgereikt op eike aankoop van 20 Fr. Prijzen, premiën en geschenken ter waarde van worden uitgedeeld, in december, te Ni nove, door de marktkramers en de handelaars. December te Ninove DE MAAND DER AANoENAME VERRASSINGEN Het krioelt tegenwoordig van pseudo-progres- sisten die er het handje van weg hebben alle re delijke normen en begrippen ondersteboven te ke ren. Baldadigheden als deze welke tijdens de boe- renbetoging (door n kleine minderheid) werden gepleegd, noemen ze een gerechtvaardigde reaktie. Een Tijl die een stuk uit ons kunstpatrimo nium vernietigt, promoveren ze tot held Worden drughandelaars of sex-uitbaters geklisi dan zijn ze er als de kippen bij om te spreken van repressie (Leest verder op pagina 2) f A K T E E L-

Denderklok | 1971 | | pagina 1