airis 0(1 STUWDAMMEN DE FIRMA DEBACKER TE NINOVE DEELDE KOSTBARE PRIJZEN UIT Zevenenveertigste Jaargang Vrijdag 12 januari 1973 Drukker Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 9400 NINOVE Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 170 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Net als wij zelf zullen alle C.V.P.-leden het nieuwe maandblad ZEG wel ontvangen hebben. Hartelijk welkom aan deze nieuwe confrater die ons met de beste bedoelingen bezield blijkt en, zoals de Nationale Voorzitter Wilfried Martens het zelf zegt, zoekt naar een rechtstreeks kontakt tus sen de basis en de top. Over dit punt zullen we later eens met ZEG diskussieren. Voor het ogenblik interesseert ons alleen de passus Wij hopen dat dit ledenblad een trouwe spreekbuis wordt van alles wat leeft in de partij. Daarom staan deze kolommen breed open voor be denkingen, reakties, kritieken van alle leden. Ook hier moet de slogan worden van een partij die zwijgt naar een partij die luidop denkt Als het daarom gaat mag ZEG gerust zijn; zwij gen hebben we hier nooit gedaan. Dit weekblad is er immers een dat sinds tientallen jaren vrij en vrank zijn woordeken zegt, nooit iemand heeft ge spaard als van de algemene kristelijke en Vlaamse lijn werd afgeweken en daarom ook niet aarzelt ronduit zijn gedacht te zeggen over de laatste po litieke gebeurtenis. Wat iedereen niet langer als mogelijk had be schouwd - een feit dat zelfs de meest fanatieke Waal als totaal voorbijgestreefd beschouwde - is dank zij de zwijgende C.V.P. dan toch werke lijkheid geworden. Als formateur en quasi-zekere Premier werd de over-het-paard-getilde Leburton aangesteld, Nederlands onkundig, maar - zoals onze politikas ters het zeggen - met een voldoende passieve ken nis van onze taal; met deze passiviteit dan wel be doeld zijnde dat zelfs het flamand usuel boven het intellectueel peil reikt van deze ambitieuse sta tionschef. Noteer wel dat we, in de gegeven omstandig heden, niets hebben tegen Leburton als socialist, maar we hebben alles tegen het feit dat dit per- sonnage de klok dertig jaar achteruit stelt, van zijn unitaire opvatting van de Staat geen afstand kan of mag doen en alle nijpende problemen naar com missies wil verzenden. Niets veranderde, alleen de naam van de ijs kast (misschien wordt het nu een diepvriezer), waar alles wat ons aan het hart ligt voor ettelijke jaren kan worden ingestopt. Om welke duistere redenen dit moet gebeuren is ons niet bekend, alhoewel we met zekerheid kunnen gissen wat er achter de schermen werd bekokstoofd. Anderzijds gaat het boven ons gewoon boeren verstand dat, in weerwil van de Standaardse opinie peiling - 3 op 4 Vlamingen anti-Leburton - de C.V. P.-leiding niet de voor de hand liggende gevolg trekking heeft gemaakt om aan Leburton kort en goed een non possumus toe te roepen. V/ij weten wel dat er in de B.S.P.-kringen een gehuil van je welste zou opgaan, dat er gedreigd zal worden met nieuwe verkiezingen, geschermd met heil van het land en dergelijke politieke rom mel meer. Maar wij vragen aan de C.V.P.-leiding in gemoede of het niet beter is een status-quo of een licht stemmenverlies onder de ogen te nemen, liever dan het risico te lopen om - na een lang Leburton-bewind - als bedrogen onnozelaars voor de kiezers te komen. Want dat deze man, die zei van de C.V.P. zijn buik vol te hebben, zijn hoge functie zal gebruiken om de C.V.P. te kraken waar hij kan, dat laat voor ons geen twijfel. Het is allemaal goed en wel van een zwijgende naar een luidop-denkende partij te willen overstap pen, zoals ZEG het zo goed... zegt Maar men moet het ook DURVEN zeggen, en dat is niet meer het geval. Wil de C.V.P. haar verloren aanzien en macht terugwinnen, dan dient in de eerste plaats gezorgd voor een open kontakt tussen leiding en leden, zodat deze laatsten een klaar inzicht krijgen over de bedoelingen van de partij. Daarom is het ook noodzakelijk dat onze par lementariërs niet langer als boodschappers of ple- zierkens-doeners van de kiezers moeten doorgaan, maar zich aan veel ernstiger werk kunnen wijden. Vast overtuigd dat onze opvatting door onze lezers wordt bijgetreden, denken we ZEG een dienst te hebben bewezen, een aanduiding hoe de gewone man erover denkt, waaruit de leiding dan maar de nodige les dient te trekken. Zeer ernstige problemen worden gesteld door de pollutie van onze rivieren bij zover dat sommige deskundigen beweren dat de mens over afzienbare tijd alle leven zal onmogelijk maken, indien geen ernstige maatregelen worden getroffen. Anderzijds wordt de watervoorziening van de belangrijke centra steeds moeilijker. In België heb ben wij het geluk nog vrij belangrijke waterbron nen te bezitten in onze Ardennen. In vele Waalse kringen meent men dat men deze rijkdom moet uitbaten. Principieel hebben wij hieromtrent geen enkel bezwaar zolang het om een billijke bijdrage gaat. Het bouwen van de stuwdammen met daarbij de nodige infrastruktuurwerken zal enorme inves teringen vergen maar ook, tenminste tijdelijk, werk verschaffen aan een belangrijk arbeiderspotentieel. Nu wil men een staatsonderneming oprichten die, natuurlijk op kosten van de gemeenschap, deze werken zal laten uitvoeren, maar indien er een boni is moet dit bedrag gestort worden in de kas van de betrokken provincies. En hiermee gaan wij dan niet akkoord, en zelfs zijn wij verontwaardigd over het feit dat sommige parlementairen dergelijke wetsvoorstellen indie nen. Ofwel wordt er een intercommunale opgericht door de betrokken provincies en gemeenten die dan op eigen kosten en initiatief, bij een degelijke uit bating, een billijke winst verwezenlijken door ver koop van electriciteit en het leveren van water. Ofwel wordt het een verwezenlijking van de Staat en komt de opbrengst van deze investering ten goede van de schatkist, met als uiteindelijk gevolg dat dergelijke realisaties tot de economische ontplooiing van deze streek kan bijdragen. Er kan toegegeven worden dat dergelijke in plantingen een grote invloed kunnen hebben op de natuurlijke uitbouw van de streek en altijd be paalde servituden veroorzaken. Maar het zelfde vraagstuk stelt zich overal in het land waar autosnelwegen, kanalen, industrie zones enz... veiwezenlijkt worden. Zou men in de toekomst daarvoor ook een bijdrage aan de be trokken provincies moeten storten Naar aanleiding van de verkoopsmaand in het Centrum van de stad werd vorige week over gegaan tot de trekking van de winnende nummers van de tombola. De Firma Debacker, gevestigd Oudstrijders- plaats 17 te Ninove, gaf het winnende biljet num mer 499.108 uit dat recht geeft op de personen wagen Toyota. Ook het reservenummer voor die wagen, het nummer 312.224 werd door een klant van deze Firma ontvangen. En omdat alle goede dingen uit drie delen be staan werd ook het nummer 313.123 uitgegeven, waarvan de bezitter eigenaar wordt van een draag baar T.V.-toestel. Dit geluk en de eer die één der oudste midden- standsbedrijven uit het stadscentrum te beurt valt, verheugt ons des te meer omdat de Juffrouwen en de Heer Debacker reeds vele jaren op de bres ston den om de belangen van de middenstand te behartigen. Oprecht gefeliciteerd WELKOM

Denderklok | 1973 | | pagina 1