h 'lams e2-in Zevenenveertigste Jaargang Vrijdag 2 februari 1973 Drukker Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 170 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Mijnheer de Redacteur, Enigszins verrast over de publicatie van een deel uit mijn monografie over Neigembos, houd ik er toch aan U te danken voor de volle twee blad zijden die U aan mijn werk heibt gespendeerd. Toch heb ik gemeend - post factum - een korte verantwoording te moeten geven. Dat deze pas veertien dagen later komt is alleen te wijten aan het feit dat ik niet over de nodige vrije tijd be schikte. Het was geenszins mijn bedoeling een polemiek op gang te brengen over het omstreden domein. Daar de Heer Schoukens onmiddellijk in zijn pen schoot - dat is izijn goed recht - voel ik mij ver plicht te antwoorden op zijn recht op antwoord Dat zal ik evenwel later doen. Ik wil mij vandaag beperken tot een rechtzetting en een mededeling voor Ibelangstellenden. 1. Rechtzetting. In Uw inleiding op mijn monografie schrijft U: ...de historiek van het Neigembos, tot en met de klassering ervan als natuurreservaat Ik wil U laten opmerken dat we - spijtig ge noeg - nog niet zo ver zijn. Op het einde van het hoofdstuk Boomalarm (zie uw weekblad blz. 3 1'' alinea) kunt U lezen ...daar (bij de Kon. Com. van Monumenten en Landschappen) krijgt hij het onthutsend, maar goed nieuws de procedure is betekend op 4 juli 1972 Dat ibetekent dat van dat ogenblik af het Neigembos onder het statuut van klassering valt voor zes maanden Totdaar de tekst. M.a.w. Gedurende NEGEN maanden (want een recente wettekst verlengde de duur) ingaande op de dag van de betekening mag NIETS, maar dan ook NIETS aan het domein ge wijzigd worden (Decreet tot wijziging van de wet van 7 augustus 1931 op het Behoud van Monumen ten en Landschappen, 13 juli 1972) Het zou me te ver voeren uit te weiden over de procedures. Alleen dit Het klasseringsibesluit vermeldt de beperkingen opgelegd aan de rechten van de eigenaar met het oog op het vrijwaren van het nationaal belang Vervolgens dient opgemerkt dat een natuurreservaat niet hetzelfde is als een geklasseerd landschap (bv. van de 31 natuurreser vaten in het Vlaamse land zijn er slechts 4 geklas seerd als Natuurmonument). Voor geïnteresseerden verwijs ik naar «De Natuurreservaten van België uitgegeven door het Bestuur van Waters en Bossen, in 1970 en het prachtige onlangs uitgegeven fotoalbum Be schermde Landschappen in opdracht van de mi nister van Nederlandse Cultuur. 2. Mededeling voor belangstellenden. Sedert het verschijnen van De Denderklok 19 januari 1973, kreeg ik enkele aanvragen tot het ibekomen van mijn werk. Het spijt mij aan die mensen te moeten meedelen dat mijn studie slechts op een paar exemplaren werd getijpt, en ik hen op dat stuk moet teleurstellen. Ik blijf evenwel be reid inlichtingen te verschaffen, vooral over de mooie flora van het NEIGEMBOS. Met de meeste achting, J. VAN DEN HAUTE Bromeliastraat, 2 9110 Sint-Amandsberg. (VERVOLG) 9) Goedkeuring van de begroting 1973 van de Commissie van de Openbare Onderstand. Dhr Burgemeester geeft lezing en nadere uit leg over deze begroting. De stadstussenkomst komt van 4.091.000 fr. in 1972 naar 5.986.000 fr in 1973, wat een stijging betekent van nagenoeg 1,9 miljoen. Deze verhoging komt vooral voort door het stijgen van de lonen, de grotere bezetting van het rustoord en de stijging van de prijizen der voedingswaren. Dhr Goubert - Hoeveel percent gaat er naar de lonen Dhr Burgemeester - Afzonderlijk kan ik dat niet zeggen. Dhr Waltniel - Er is hier toch sprake geweest van met een afvaardiging van de Gemeenteraad een bezoek te brengen aan de C.O.O. Dhr Burgemeester - Dat werd geweigerd om dat het niet wettelijk is. Voltallig -kan de gemeen teraad wel gaan. De Burgemeester kan ook iemand van het Schepencollege delegueren. Dhr Waltniel - In het belang van de Stad en de Commissie zelf zouden wij toch over meer inlich tingen moeten beschikken. Dhr Timmermans - Zij menen dat zij onbe voegd zijn. Dhr Burgemeester - En dat wij het hier alle maal best weten. Dhr Waltniel - Allemaal goed en wel. maar •hun begroting moest in november op het stadhuis geweest zijn. Dhr Van den Berghe - Wij moeten er dus alle 15 naar toe. Dhr Goubert - Ik zou toch graag het percent aan lonen kennen. Dhr Timmermans - U (hoeft alleen maar een optellingsken te maken en de regel van drie toe te passen. Dhr Waltniel - Dat de stadsbijdrage met 1,9 miljoen fr. stijgt zouden v/ij een dure grap kunnen noemen, ware het niet dat de C.O.O. geen grap is. De helft van de heffing aan grondbelasting gaat naar de C.O.O. en dit is toch wel een sterke ver houding. Ik vraag mij toch af of zorg voor bejaar den en de onderstand nog gemeenteproblemen zijn maar veeleer staatsaangelegenheden zijn. De post bejaardenverzorging verhoogt met 500.000 fr. Is dat noodzakelijk Dhr Burgemeester - Ik weet niet zeer juist waarop men zich hier steunt. Voorheen waren er zes Zusters voor 100 ouderlingen. Voor hetzelfde aantal patiënten worden er vijf personeelsleden toe gevoegd. Men zegt ons dat de verzorging nu per fect is, was ze dan vroeger niet te best. De reden zal wel zijn dat er onder de ouderlingen veel zieken zijn. Dhr Van den Berghe - Dat is het probleem. Zij krijgen talrijke ouderlingen binnen die zorgen no dig hebben en elders worden geweigerd. Dhr Burgemeester - Waarom worden ze hier aanvaard Dhr Van den Berghe - Dat is het precies. Dhr Burgemeester - Het Rustoord zou 47 inva- lieden tellen. Dhr Van den Berghe - Dit is dan niet meer een Rustoord voor ouderlingen. Voorheen werden de oudjes ook goed verzorgd, maar nu zijn er onder hen veel meer zieken. Dhr De Riemaecker - De Burgemeester is van rechtswege voorzitter van de C.O.O. maar mag om het even welke schepen afvaardigen, misschien de ze die hij 't liefst ziet. Dhr Timmermans - Wat chance (gelach). Dhr De Riemaecker - Het College van Burge meester en Schepenen mag in zijn geheel ter plaat se gaan, maar één schepen mag er wel het werk gaan doen. De Gemeenteraad mag er niet gaan. De weigering van de C.O.O. is haar recht, maar het pleit niet voor het opzet. Ik heb bepaalde vragen schriftelijk gesteld. Dhr Waltniel - Als het over de bouwplannen en de centen ging, mochten wij er wel gaan. Dhr Burgemeester - Het Schepencollege en de volledige Gemeenteraad willen zij wel ontvangen, maar geen commissie. Dhr Timmermans - Laten wij de Burgemeester afvaardigen. Dhr Burgemeester - Zij zullen een schriftelijke vraag ontvangen. Dhr Timmermans - Er zou moeten onderzocht worden of het om zieken of bejaarden gaat. Investeringen zouden planmatig moeten gebeu ren. Dhr Waltniel - Wij dachten die opmerking te maken bij de buitengewone begroting. Inderdaad er moet eens ernstig over de uitgaven worden ge sproken. Zullen de bestaande gebouwen niet best ingericht worden voor rustoord en is het niet wen selijk aan nieuwbouw te denken De C.O.O. ziet niet vooruit. (Lees verder op pagina 2) d w ehb/ NEIGEMB0S Raadszitting

Denderklok | 1973 | | pagina 1