Zevenenveertigste Jaargang Vrijdag 16 februari 1973 Drukker Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 8f Prijs voor Jaarabonnement 170 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. (VERVOLG) Openbare biblioteek - werkingskosten 170.000 fr. Toelagen aan aangenomen of erkene bibliotheken - facultatieve 11.000 fr. Dhr Timmermans - Het biblioteekwezen neemt de 'bijzonderste plaats in in het kader van de voort durende vorming van eenieder in onze maatschap pij en van de algemene ontwikkeling van de jeugd in het bijzonder. Het stadsbestuur hecht aldusdanig veel belang aan de ontwikkeling van het biblioteekwezen. Verleden jaar werd een afzonderlijke jeugdbi- bLioteek ingericht dank zij de medewerking van de C.O.O. die ons hiervoor een woning ter beschikking stelde. Ook werd, eerst dank zij een kredietverho ging naar 170.000 fr. en vervolgens bij begroting wijziging gebracht tot 252.000 fr., het boekenpoten- tieel aangepast en verhoogd en een catalogus ge drukt om een betere keuze mogelijk te maken. De laatste kredietaanpassing van 170.000 tot 252.000 fr. was specifiek noodzakelijk voor de inrichting van de jeugdbiblioteek. Thans vervalt dit motief zodat het krediet van 170.000 fr. 'kan behouden blijven. Thans reeds kunnen, dank zij deze initiatieven, merkbare resultaten worden geboekt. Voor het eerst in de geschiedenis van onze stedelijke biblio teek werd de kaap der 10.000 uitleningen overschre den in 1972. Wij voorzien voor dit jaar nog een rui mere expansie vermits de jeugdbiblioteek nog maar pas werd opengesteld en nog niet helemaal bekend is. Buiten de stedelijke biblioteek wordt op art. 762/332 02 - Toelagen aan aangenomen of erken de biblioteken eveneens een inspanning gedaan. Het artikel wordt verhoogd van 7.000 fr. naar 11.000 fr.. gebaseerd op een forfait van 3.000 fr. voor wer kingskosten, ongeveer 10' op de aankoop van nieu we boeken en een 0,50 fr. per uitlening. Dit criteria werd vastgesteld in de commissie biblioteiken die werd ingesteld door de Stedelijke Culturele Raad en waarin ook vertegenwoordigers •zitting hebben van de parochiale biblioteek. In deze commissie werd trouwens ook de dis cussie ingezet om zo mogelijk de stedelijke biblio teek en de vrije parochiale biblioteek te fusioneren. De goede en positieve geest in deze commissie Iaat verhopen dat tegen 1 januari 1974 deze fusie een feit zal zijn. Overeenkomsten zullen ter gelegener tijd voor discussie en eventuele goedkeuring aan deze gemeenteraad worden voorgelegd. Deze eventuele fusie zou voor het biblioteek wezen in onze stad enorme mogelijkheden en voor uitzichten mogelijk maken 1) voor een aktie ten voordele van het biblio teekwezen in het algemeen; 2) beter uitbouwen en coördineren van een ak tie ten einde een groter lezersaantal te bereiken langs drie vestigingen om Oude Kaai, Jeugdbiblio teek Burchtstraat en eventueel Sint-Jorisstraat; 3) om een erkenning van groot belang te be komen samen 20.000 uitleningen, samen 20.000 boe ken. 4) langere termijn-planning middelbare bi blioteken - fuli-time openstelling. Dhr Waltniel - Wij stellen voor dit krediet te verhogen tot 15.000 fr. Dhr Timmermans - De verhoging van 7000 naar 11.000 fr. voldoet aan de werkelijke behoefte. Persoonlijk heb ik er geen bezwaar tegen dat dit krediet nog verhoogd wordt. Dhr Waltniel - Het bibliotheekwezen is van groot belang voor onze cultuur. Of het nu een stads- of een parochiale bibliotheek is heeft geen belang, maar ik vind de verhoging van 4.000 fr. te laag. Vooral wanneer wij dan de hoge cijfers van andere subsidies zien. Dhr Burgemeester - Wordt het dan 15.000 fr. Dhr De Riemaecker - Mijne heren, Sinterklaas is sinds 6 december al terug naar de hemel. Met wie onderhandelt gij voor de Vrije Biblio teek Dhr Timmermans - Met de Deken himself, het hoofd van de parochie. Dhr De Riemaecker - Ik weet dat gij sterk zijt in godsdienst (gelach). Dhr Timmermans - De Vrije Biblioteek is ver tegenwoordigd in de Culturele Raad waar een pro gramma wordt uitgewerkt. Dhr De Riemaecker - Ik ben verwonderd van de oppositie dat zij het overschot wil opmaken. Al dus gaan wij 14 jaar achteruit, toen het de tijd was van links en rechts plezierkens te doen. Het is pre cies of er niet meer moet verder gewerkt worden.. Wij hebben nochtans nog zekere voorzorgen te treffen 2,5 miljoen voor het zwembad, 1 miljoen voor de sporthalle, 3 tot 5 miljoen of nog meer voor een cult uurcentrum. Dan hebben wij nog het huis vesten van de administratie en dat wordt zeker een probleem met de fusie. Er is geen ruimte om bv. de secretariss van Pollare te huisvesten en ik kan hem toch niet op mijn schoot nemen. Er is ook nog het herhuisvesten van de veiligheidsdiensten waar van wij geen enkele terugontvangst kunnen boe ken. Dhr Coppens - Die uitgaven zijn toch in de begroting voorzien. Dhr De Riemaecker - 500.000 fr. voor de studie van het Cultuurcentrum is ontoereikend. Hiermee zal er niet veel gestudeerd worden. Dhr Coppens - Men zou beter wat minder stu deren en meer werken. Dhr De Riemaecker - Als ze niet meer verstand hebben als gij kunnen ze er met dit bedrag komen. Dhr Timmermans - Als we de percenten van de stadssubsidies bekijken zijn dat zeker geen Sin terklaasgeschenken. Dhr Burgemeester - Wel gaat er 40' van de begroting naar openbare werken. Dhr Waltniel - Waar zit de oppositie hier nu eigenlijk Wij voeren onze oppositie zoals wij dat willen en hebben hiervoor zeker geen lessen te ontvangen van de meerderheid. Onze verhogingen van de sub sidies brengen de openbare werken niet in gevaar, trouwens wij hebben voorgesteld het krediet voor de plantsoenen en beplantingen te willen vermin deren. Derhalve kwam het evenwicht van de be groting zeker niet in gevaar. Iedereen mag Sinterklaas spelen, het weze een kleine of een grote. Dhr De Riemaecker - Ik vestigde slechts uw aandacht op iets. Dhr Waltniel - Het is ons recht tegenvoorstel len te doen. Dhr De Riemaecker - Akkoord dat vele vereni gingen niet kunnen leven zonder subsidies, maar ik acht de bedragen meer dan voldoende. Maar nu doet gij er nog een schep bij. Dhr Waltniel - Gij betwist 15.000 fr. voor de bibliotheken maar geeft 50.000 fr. uit voor de door tocht van de Ronde van Frankrijk. Dhr Coppens - Als we 39,5% van onze begro ting besteden aan openbare werken, kan er toch geen sprake zijn van 14 jaar achteruit te gaan. Dhr Timmermans - In 2 jaar tijds hebben wij hier voor het verenigingsleven, de sport en de cul tuur prachtig werk geleverd. Dhr De Riemaecker - Niemand betwist dat. Dhr Burgemeester - De discussie is uitgeput. Dhr Waltniel - Wij stellen 15.000 fr. voor. Dit voorstel wordt verworpen met 10 stemmen •tegen 5 (PW). Het begrotingsartikel wordt goedgekeurd met 10 stemmen bij 5 onthoudingen (PW). Toelagen aan culturele verenigingen 257.500 fr. Dhr Waltniel - Wij stellen volgende cijfers voor Muziekverenigingen 70.000 Matteoti-club 10.000 Zangkoor 10.000 3 cultuurverenigingen elk 5.000 Filatel 5.000 Radio-zenders-club 5.000 Focus 5.000 Dhr Timmermans - De door ons voorgestelde cijfers werden met de verenigingen besproken en goedgekeurd. Iedereen was akkoord. Dhr Waltniel - Het zou er nog aan mankeren dat ze er niet akkoord mee gingen. Dhr Burgemeester - Zij zouden met het vier dubbele ook akkoord gaan. Dhr Waltniel - Wij vragen de stemming van ons voorstel. Dit voorstel wordt verworpen met 10 stemmen •tegen 5 (PVV). Het begrotingsartikel wordt goedgekeurd met 10 stemmen bij 5 onthoudingen (PVV). Toelagen aan Feestcommissie 410.000 fr. Dhr Waltniel - Hier wordt de klok achteruit gezet. Vroeger was er een speciaal krediet voorzien voor de karnavalviering. Nu valt dit terug bij de Feestcommissie. Dhr De Riemaecker - Er wordt maar één post voorzien om begrotingswijzigingen te vermijden. Dhr Timmermans - Dit staat toch in de memo rie van toelichting. Dhr Waltniel - Ik kan ook lezen. Ik vraag waar om die post gewijzigd werd en dit heeft zijn reden. (Lees verder op pagina 2) gezind weBHb Raadszitting

Denderklok | 1973 | | pagina 1