k /QQms d uc/e gy HET UUR DER U/AARttEID DE HUISVESTING IN ONS LAND Zevenenveertigste Jaargang Vrijdag 23 maart 1973 I Drukker Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 170 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Dat het met 's lands financiën slecht, zeer slecht gaat is lang geweten. Maar de cijfers die ons bekend geraakten dank zij het moedig betoog van Vice-Premier Tindemans voor de Kamer van Koop handel van Antwerpen, deden ons toch even naar adem snakken. Ge moet Tindemans heten - wie van onze hui dige excellenties zou zo iets durven - om open baar met getallen uit te pakken die niet alleen wijizen op een belabberde toestand van de staats kas, maar tevens het bewijs leveren dat het gebrek aan staatszin en -huishoudkunde van onze politie kers aan het ongelooflijke grenst. In dit kort proza een analyse maken van al de, laat ons zeggen verdachte posten die door de Mi nister werden opgesomd, is niet mogelijk. Enkele ervan willen we toch onze lezers ter overweging voorleggen. Voor 1973 beloopt het bedrag voorzien voor uitgaven aan staatsinstellingen niet minder dan 102 miljard. Het voorziene tekort in deze sektor draait rond de 40 miljard en onder meer andere fraaiheden, hierin vervat, vinden we niet minder dan 19,7 miljard voor de spoorwegen. Dat de Staat bijspringt in de abonnements gelden voor pendelaars is redelijk, maar dat de cir ca 20 miljard alleen hiervoor uitgegeven worden maakt ons geen mens wijs. Jammer dat de Vice- Premier hierover niet meer uitleg verschaft, al hoewel we toch het recht hebben te weten waar en hoe onze centen worden besteed. De 7,7 miljard voor Post, Telegraaf en Tut-tut- tuit hebben ons ook doen steigeren. Om het bij de Post te houden, wie niet beter zijn taak kan ver richten dan de Post het doet, is geen cent toelage waard. Voor wat de Telefoon betreft is het erger. Aan door de abonnees gestorte waarborgen alleen be schikt deze Regie over een bedrijfskapitaal dat naar onze schatting toch in de miljarden moet lopen, zonder dat hiervoor ook maar één cent interesten wordt betaald. Elk bedrijf, waar ooik ter wereld, dat gratis 'n dergelijk bedrijfskapitaal ter beschikking krijgt, zou zijn uiterste best doen de abonnees de beste en goedkoopste service in ruil te geven. In België echter gaat dat anders. Met. een sta len gezicht verkondigde Minister Claes van Eco nomische Zaken dat de prijzen van de openbare diensten, dus ook de P.T.T., voor een bepaalde tijd geblokeerd bleven. Wast deze naïeve sindikalist toen nog niet dat de Regie van Telefoon in stilte zijn slag voorbereide Ja, ja. We krijgen einde lijk iets een nieuw nummer met 9 in plaats van 8 cijfers plus een verandering van het huidige zone- tarief in het vroegere, meer aan de werkelijkheid beantwoordende tijds-tarief. Wat deze verandering betekent weten we op voorhand opslag. De vraag is maar hoe de spe cialisten en plannenmakers van de R.T.T. indertijd hun rekening gemaakt hebben om niet te voorzien dat de toepassing van het zone-tarief zonder be paalde duur tot een massa misbruiken zou leiden. Onbekwaamheid Of de zekerheid dat, als er geld tekort is, de Staat toch bijpast. Geef die Regie van tut-tut-tut in handen van een privé-maatschappij en die zal er een dikke stuiver aan verdienen. Dat geven we U op een briefken. Alle mooie beloften en schone woorden ten spijt, blijft de Sabena ook uit de staatsruif vreten. Dat komt ervan als ge, zoals het pietluttige Sabena, de strijd aanpakt tegen de reuzen van de lucht vaart zoals Panam, T.W.A., British Airways, Luft hansa en andere. De dikke nekken van onze Na tionale Sabena moeten zich met minder tevreden stellen om, als het niet beter kan, de hele boel maar aan de meestbiedende te verpachten. Maar ja, de zekerheid dat de Staat het verlies ook hier bijpast zal er voor veel tussen zitten. Simplistisch gezien, zult ge zeggen. Akkoord, maar kan geen enkel van onze staatsinstellingen op eigen benen staan, zonder verlies werken, laat staan er een cent aan te verdienen Het waanzinnige wordt bereikt in de sector van toelagen aan de kolenmijnen. Van 1,1 miljard toe lage in 1965 steeg dit cijfer voor 1972 tot 6,2 mil jard hetzij een gemiddelde van 188.000 Ir. per mijn werker. Voor 1973 is een tekort van 7 miljard voor zien, we zeggen voorzien... en iedereen weet wat dat wil zeggen. Om het in duidelijke woorden te zeggen, de in de Walen gedolven kolen kosten meer aan dagure. cu ze aan de verbruiker worden ge rekend. Hier is maar één oplossing radikaal slui ten Het uitgespaarde geld kan nuttiger besteed en aangewend worden voor het scheppen van meer nieuwe industrie. Weer eens een schoolvoorbeeld waartoe een door politiekers geleide economie kan leiden. Aan alle handelaars en fabrikanten vraagt de regering vrijwillig hun winst te beperken als me dewerking in de strijd tegen de inflatie. Gemak kelijker gezegd dan gedaan. Onze politiekers zou den er beter aan doen het goede voorbeeld te stel len en met de deflatie in eigen rangen te beginnen. Zesendertig ministers met alle toebehoorten aan wagens, chauffeurs, kabinets- en andere chefs, heb ben we waarachtig niet nodig. Agglomeratie-, kuituur-, gewest- en andere ra den overkoepelen de bestaande arrondissements- en provinciale diensten. We weten dat sommige voorzitters van deze nieuwigheden tot 1 miljoen per jaar opstrijken aan vergoedingen plus de bijbrokken. En dat -zijn maar een paar voorbeel den uit een zeer lange lijst. Dat het maar weinig betekent in een totaai budget van 400 miljard per jaar Weten we ook. Zoals we weten dat wie de tering naar de nering niet kan schikken, uiteindelijk op droog zaad zit. Een huismoeder die de laatste centen uit de kast krabt, koopt geen roast-beef, die houdt het bij sto- verij. Onze regeerders zouden er goed aan doen het bij manier van spreken bij pellepatatten en haring te houden. Als voorbeeld voor de belastingbetaler, die toch weer in zijn zak zal moeten schieten. Het Nationaal Instituut voor de Huisvesting publiceerde de uitslag van een in 1972 ingesteld onderzoek nopens de kwaliteit van de doorsnee huisvesting in ons land. Dit gebeurde reeds voor de tweede maal sedert 1961 en het is wel bijzonder belangwekkend de uitslagen even te vergelijken, voor wat de verhoudingen gezonde en ongezonde woningen betreffen. De gemiddelde leeftijd van de Belgische wo ning bedroeg in 1961 56 jaar en omvatte in afge ronde cijfers een miljoen ongezonde woongelegen- heden, waarvan 600.000 verbeterbaar en 400.000 nog goed om af te breken. In 1972 was het getal der ongezonde woningen gestegen met 20.000 en is de vergelijking procents- gewijze van gezonde en ongezonde woningen van 62/< tot 389c voor gans het land. Hiervan is de ver gelijking Vlaanderen/Wallonië 609c gezonde en 40 i ongezonde voor Vlaanderen, en 54% gezonde te gen 46% ongezonde voor Wallonië. De verhoudingen voor de provincie Brabant vallen hierbij op in gunstige zin. namelijk 75% ge ronde voor 259c ongezonde. Op gebied van komfort en sanitair voor wat de binneninrichting betreft, is een merkelijke voor uitgang vast te stellen in dit laatste decennium. Inderdaad waar tien jaar geleden slechts 36,7890 der woningen over een w.c. met spoeling beschik ten, izijn er nu 56%. Waar in 1961 22,199c een bad kamer met warm water konden gebruiken, zijn er nu 48' Zelfde vooruitgang is aan te merken voor de verwarming. Nu zijn er 30% uitgerust met cen trale verwarming tegenover 12,22% tien jaar ge leden. Slechts 9% van de woningen zijn niet aan gesloten op enige riolering. (Lees verder op pagina 2) eï-in

Denderklok | 1973 | | pagina 1