'QQ/ns e Eigenaardig, evervu/aardig HET NOODZAKELIJKE FEDERALISME Wees mild! Zevenenveertigste Jaargang Yrijdag 30 maart 1973 Drukker Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 9400 NINOVE Prijs voor Jaarabonnement 170 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. ALLEMAAL MENSEN Eigen-aardig Egoïsme Wolf VERGEET HET NIET Zaterdag 31 maart en zondag 1 april EERSTE OMHALING IN DE KERK VOOR BROEDERLIJK DELEN Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Broederlijk Delen, de vastencampagne van de Belgische kerkgemeenschap, tracht sinds jaren bij te dragen tot de ontwikkeling en bevrijding van de wereld. Dit gebeurt via animatie in eigen land en pro- jektiesteun in de wereld. Steeds tracht men reke ning te houden met de evolutie in de inzichten van het publiek. Nog niet :zo lang geleden kwam men in bredere kringen tot het besef dat ontwikkeling een psvcho- logisch-struktureel probleem is. Broederlijk Delen sloot hieiibij aan en lanceerde in 1969 het tema mentaliteit^ en struktuurhervormingen In 1970 legde men meer de nadruk op de mentaliteitswij ziging leren leven, anders leven Tijdens de campagne in 1971 ging het meer bepaald over de struktuurhervormingen. Men stelde vast dat Ken nis, rijkdom en macht geconcentreerd zitten in en kele landen en bij een kleine groep mensen. De onrechtvaardige strukturen die daarmee samen gaan, werken erg nadelig voor de ontwikkeling van de mensen. Een herverdeling op alle vlakken is dringend vereist. Alle volkeren zouden zich moeten kunnen los maken van de overheersing en de uitbuiting. Dit is een zaak van kollektieve houdingen en van macht. Slechts door de frontvorming kunnen deze strukturen doorbroken worden. We moeten dus samen onderweg naar bevrijding zoals de slag zin in 1972 het zegde. Wanneer met de idee samen verder uit werkte, kwam men terecht bij de faktor «Kuituur». Elk volk heeft immers zijn eigen aard. zijn eigen gewoonten, zijn eigen kuituur, en van daaruit wordt ook de ontwikkeling van dat volk bepaald. Alle volkeren zijn evenwaardig. Niemands kuituur is superieur. Dit is een leidraad die men steeds moet voor ogen houden wanneer men in kontakt komt met andere volkeren, wanneer men met hen samenwerkt. Wanneer we ons daar niet goed van bewust zijn, is de uitspraak van J. Nyerere, presi dent van Tanzanië, ook op ons toepasselijk De grootste misdaad welke het kolonialisme heeft be dreven was ons te doen geloven dat we geen in heemse kuituur hadden, dat wat we deden niet noemenswaard was, dat we er ons moesten over schamen in plaats van er trots op te zijn Broederlijk Delen wil tijdens deze vastencam pagne 1973 deze ideeën centraal stellen in haar aktie Allemaal mensen, eigenaardig, evenwaar dig Dat die toestand nog lang niet overal gereali seerd is, zal wel voor iedereen klaar zijn. De Belgische bisschoppen onderschreven een resolutie van de kommissie Rechtvaardigheid en Vrede De groeiende ongelijkheid tussen de ontwikkelde en onderontwikkelde landen is onder meer voortgevloeid uit de politieke, ekonomische, kuiturele en militaire overheersing, die geïndus trialiseerde landen over de ontwikkelingslanden hebben uitgeoefend De bisschoppen zeggen te recht dat de ongelijke toestanden niet te wijten zijn aan een fatale samenloop van omstandigheden of aan een ongelukkig toeval. Ze zijn het gevolg van de heersende betrekkingen tussen mensen en volkeren, en meer in het biezonder van het impe rialisme van het geld, dat door Paulus VI reeds aan de kaak werd gesteld We kunnen hieruit maar één konklusie trek ken dat moet veranderen. We mogen niet langer de weg van het egoïsme verder gaan. Er moet druk worden uitgeoefend op al wie verantwoordelijk is in staat, stad, kerk, provincie en gemeente opdat ze niet meer de ogen zouden sluiten voor al het onrecht dat geschiedt. Er moeten dringend maat regelen genomen worden opdat, door de strukturen die door ons werden in het leven geroepen, niet langer uitbuiting, onderdrukking en armoede zou den bestaan. Een eerste vereiste is dat we kijken in ons eigen wereldje. Hoe zou men immers kun nen reageren op wereldschaal wanneer het bij ons zelf niet allemaal gesmeerd loopt Wanneer we toelaten dat bejaarden een pen sioen kri. en waar ze niet mee kunnen leven dat gastarbeiders verwezen worden naar de krot ten in onze steden dat vreemde kinderen ver waarloosd worden dat onize steden ontaarden in stenen woestijnen dat de grondspeculatie voorrang krijgt op volksgezondheid dat het privé belang het algemeen welzijn neg steeds ver overstijgt dat we de gevangenen blijven van het geld wanneer we daarvoor onze cgen slui ten, hoe kunnen we dan aandacht besteden aan al wat veraf is We moeten het roer omgooien, en wel met een forse ruk. We zullen de gewetens moeten wakker schud den, drukking uitoefenen opdat de strukturen zou den worden gewijzigd. Strukturen geven gestalte aan een gemeen schap. We hebben echter geen gemeenschap van enkelen nodig; ze moet alle volkeren omvatten. We moeten de individualistische houding, ieder voor zich verwerpen. Die mentaliteit is er de schuld van dat de ene mens een wolf is voor de andere. Ieder mens, met zijn eigen aard, heeft recht op een even-waardige plaats. Trouwe lezers herinneren zich wel hoe we, jaren geleden al, voor het eerst met klem^ protest teerden tegen de grootheidswaanzin der Walen die een verbreding eisten - en kregen ook - van hei. kanaal Brussel-Charleroi dat naar hun mening de wegkwijnende industrie van Henegouwen terug naar de hoogte zou brengen. Te dezer gelegenheid kwam een of ander ho ger ambtenaar bij Openbare Werken tot het schit terend idee in Ronquières, in plaats van een dood gewoon sas, een plan incliné of hellend vlak te bouwen dat een unicum in Europa zou zijn. Dat is het geworden ook. Als toeristische week-eind attractie. Maar dat is dan ook alles. Wat we indertijd voorspelden is ook uitgeval len zoals voorzien, beter nog, de uitslag overtrefi alle verwachtingen. In zulke mate zelfs dat Kamer lid Charpentier aan de Minister van Openbare Wer ken uitleg vroeg en als antwoord cijfers kreeg die ons verbijsterd doen staan. Het ganse werk, Ronquières inbegrepen, waar voor de prijs in het begin op 4 tot 5 miljard werd geschat, kost aan de gemeenschap uiteindelijk het ronde sommetje van 14 miljard. Een uitgave die verantwoord zou zijn als het nut en de inkomsten evenredig tot het geïnvesteerd kapitaal zou zijn. Maar daar zijn we ver van. Nu blijkt uit het antwoord van de Minister van 13 maart 11. dat voor 1972 het vervoer lager was dan voor de laatste vier jaar, en slechts 20<rc hoger dan dit van het oude kanaal met zijn engte en talrijke sluizen. Op andere waterwegen in Bel gië ging de tonnemaat echter gevoelig de hoogte in. Onderstaande tabel spreekt voor zich zelf 1969 2.724.000 ton 1970 2.985.000 ton 1971 2.310.000 ton 1972 2.244.000 ton (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1973 | | pagina 1