ezw s LES UIT MOSCOU AARDGAS TE NINOVE Zevenenveertigste Jaargang Vrijdag 15 april 1973 PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Prijs voor Jaarabonnement 170 Fr. Prijs per nummer Fr. SCHENK UW MILDE GIFT VOOR DE TWEEDE OMHALING BROEDERLIJK DELEN op zaterdag 14 april en zondag 15 april a. s. Drukker Uitgever Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 VERSCHIJNT IEDERE WEEK. IB Zonder al te veel aandacht er on te vestigen, bradht de Regering ons op de hoogte van haar be sluit een wetsvoorstel neer te leggen waarbij het de Staat mogelijk gemaakt zal worden om. via de Nationale Investerings Maatschappij, kapitaal te steken in zaken die voor uitbreiding vatbaar zijn, of die om sociale redenen moeten geholpen, en om eventueel zelf bedrijven op te richten daar waar dit nodig mocht blijken. Het zijn niet precies de zelfde woorden die in de politieke pers verschenen, maar het komt op het zelfde neer. Een schijnbaar onschuldig eindeken wet dat op het eerste gezicht wel lofwaardig is en dat we volledig zouden bijtreden, was er niet ons - helaas geredhtvaardigd - ingeboren pessimisme voor elk initiatief dat onze rode regeerders nemen, maar waarvan nog altijd moet bewezen dat hun staats- iiwesteringen nuttig, laat staan rendabel zouden zijn. Wij zullen de lezer niet vermoeien met de lange lijst van mislukkingen die loopt van Sabena tot de frieten van Leuze, alleen maar terloops eens •herinneren aan Ronquières en Val St. Lambert, twee spruiten van onze nationale rode braintrust waarop ze niet fier moeten gaan. Van Ronquières hebben we trouwens nog het laatste niet gezien want de Walen lopen met plannen rond om de afvalwaters van het Bassin du Centre in Ronquiè res samen te brengen, te zuiveren en terug een hon derd km. terug stroomopwaarts te pompen. Maar kom, daarover later eens. Voor het ogenblik willen we ons houden bij het oprichten van staatsbedrijven daar waar dit nodig mooht blijken Onze kleine vinger zegt ons dat het wel weer om bedrijven zal gaan voor de Walen. Nu goed, iedereen moet zijn boterham verdienen, alhoewel hier toch mag opgemerkt dat de rode makkers met betere voorstellen moeten komen dan deze die we totnogtoe kregen. Het projekt om in Bierset Awans een nationale vliegtuigfabriek op te riahten samen met de Is raëlische Staat, is om begrijpelijke redenen afge wezen, evenals de geplande oprichting te Luik van een petroleum-raffinaderij, ditmaal met de Iraakse Republiek. Gevoegd bij de reeks vroegere misluk kingen zou een gezond denkend mens toch zijn hersenen gébruiken alvorens met nieuwe plannen voor nationale fabrieken uit te pakken. Maar de rode braintrust denkt niet, die ziet alleen maar het electorale belang der partij en dat belang eist het nationaliseren of scheppen van allerlei bedrijven en inrichtingen waar hun eigen mannekens op de leidende posten kunnen gepara chuteerd worden. Het nationaal belang, de leef baarheid van deze staatszaken, hun rendabiliteit, zijn voor de roden maar bijkomende dingen. Ze kunnen noch mogen er rekening mee houden om dat de erkenning ervan een rechtstreekse aanslag op hun marxistische nationaliserings principes be tekent. Nochtans, van Marx gesproken Neem nu het paradijs der arbeiders en boeren Rusland, waar het Marxisme DE wet is. waar alles - we zeggen wel: alles - de Staat behoort, waar alles volgens plan MOET verlopen, maar waar met de regelmaat van een klok alles in het honderd loopt. Het zou ons te ver leiden de sowjet-economie der laatste jaren van dichtbij toe te lichten, genoeg zal wel izijn te wijzen op het ontzaglijke tekort aan graan dat thans op hongersnood zou zijn uitgelo pen, zonder de hulp van de verfoeide kapitalisten van de U.S.A. en Canada. En dat is niet de eerste maal voor een reusach tig land dat vroeger bekend stond als de graan zolder van Europa. En waar ter wereld bestaat het dat een boer naar de stad moet om te trachten een zaksken patatten te bemachtigen Voor het ogenblik zijn ze in Rusland zo ver, niet uit gebrek aan werk krachten maar aan een stomme planning die zelfs het goed en slecht weer naar zijn grillen wil schik ken. Vijftig iaar lang hebben allerlei soorten mis lukkingen zich opgestapeld vooraleer het Centraal Comité der Communistische Partij - de meesters over Rusland - zijn fouten beeft ingezien en nu een decreet heeft uitgeschreven waarbij, eindelijk, de macht van de in Moskou gevestigde Ministeries gedecentraliseerd wordt en overgeheveld naar de ondernemingen zelf, ondernemingen en bedrijven die in hun pogingen tot betere werkwijzen afge remd weiden door veel te strakke richtlijnen, uit gevaardigd door centrale organismen, bemand met ter zaike totaal onbevoegde functionarissen. In feite gaat het om een sinds 1965 door Kosy- gin voorziene hervorming, met als doel de staats ondernemingen een grotere zelfstandigheid te ver sohaffen en deze te onttrekken aan de loodzware Moskovitische administratie. In de toekomst zal de planning uitgaan van onderaan, dus van de voortbrengers zelf die hun eigen productie-metho des zelf zuilen bepalen, hun eigen planning mogen opstellen, terwijl de Ministeries nog slechts als controleurs en eventueel als raadgevers mogen op treden. Dat met deze nieuwe werkwijze een heilig principe van het Marxisme totaal werd afgebroken, ligt zo voor de hand. En dait juist op het ogenblik waarop de Russen naar kapitalistische methodes terug grijpen, onze rode braintrust de klok vijftig jaar achteruit wil zetten, is een veeg teken. Opletten is en blijft de boodschap Op uitnodiging van de n.v. Intercom, zaakwaar- nemende gasmaatschappij van de Intercommunale Interdender, had vorige maandag in de raadszaal van het stadhuis, een voorlichtingsvergadering plaats, onder het voorzitterschap van de heer De Riemaecker, schepen van openbare werken. Onder de aanwezigen bemerkten wij de heren Burgemeester Milo, Schepen De Jonghe, raadsle den De Muyter, Violon, De Ville en Goubert, en talrijke vooraanstaanden uit stad en streek. Schepen De Riemaecker verwelkomde de toe hoorders en hield volgende inleiding, doorweven van anecdoten uit de oude doos Ter gemeenteraadszitting van 7.2.1890 te Nino- ve bracht raadslid De Buysscher verslag uit na mens een commissie over het af te sluiten contract voor stadsverlichting. Wij lezen in dit verslag - dat Ninove een der eerste was onder de klei ne steden om gasverlichting te installeren; - dat de gemeenteraad in 1887 reeds de her nieuwing onderzocht van de concessie voor open bare en private verlichting; - dat het contract opgezegd werd op 13.3.1889 tegen 30.9.1890, ondanks voorstellen van de conces sionaris om de prijzen voor particulieren te ver minderen van 32 tot 27, 24, 18 en tenslotte tot 16 centiemen, en voor de stad tot 2 1/2 centiemen per bek en per uur. Na verschillende voorafgaandelijke onderzoe ken bij andere steden en gemeenten en bij maat schappijen ingesteld op electrische installaties, la zen onze vroede voorgangers volgend relaas in de pers Waar onze grote steden nog maar beschikken over verlichting bij middel van min of meer hel- der gas, is er in de provincie Luik een ijverige kleine stad die afgebroken heeft met verouderde lichtbronnen en die de moed had de electrische verlichting op gans de lijn te aanvaarden. t Is Dolhain, die, 's avonds, als een baken straalt en waarvan al de straten, fabrieken en huizen electrisch verliaht izijn. Vanuit Dolhain slingeren draden naar de bergtop om schitterend licht te dragen naar Lim it burg, een oud klein stadje, verbaasd over zijn voorsprong op grote steden. Niets mooier dan deze gemeente verlicht bij avond door electrici- teitsphares we

Denderklok | 1973 | | pagina 1