/QQlVS ■a IS DAT KULTUUR? Raadszitting !.i Zevenenveertigste Jaargang Vrijdag 27 apri! 1973 VAN 10 APRIL 1973 Drukker Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 170 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Met genoegen vastgesteld dat er tijdens de laatste gemeenteraadszitting toch iemand is ge weest, stout genoeg om de Schepen van Kuituur en Sport enkele pertinente vragen te stellen over sommige taferelen uit de karnavalstoet. Daarmee nam, bij manier van spreken. Sche pen De Riemaecker ons de woorden uit de mond, want het lag wel in onze bedoeling hierover de betrokken Schepen enkele hartelijke en welge meende woorden toe te sturen. Als verantwoordelijke voor sport en kuituur, aangesteld door de meerderheid, is het zijn plicht er over te waken dat deze beide takken van onze samenleving aan hun trekken komen, m.a.w. dient hij er voor te zorgen dat de voor deze doeleinden uitgetrokken kredieten werkelijk de ontplooing van kuituur en sport ten goede komen. En dat is niet waar Het begrip kuituur omvat o.m. het aankweken van de kunstzin, de verfijning van de omgangs vormen onder medeburgers, de totale eerbied van het individu, inbegrepen natuurlijk de eerbied voor ieders filosofische opvatting. Zo staat het ergens geboekt in de gekende Verklaring van de Rechten van de Mens. de bijbel der humanisten en andere rooie jongens. Wij zeggen ronduit dat we alle respect hebben voor de politieke of filosofische opvatting van elk medeburger, maar daar tegenover staat dat wij hetzelfde recht voor onze eigen, kristelijke opvat ting eisen. Wij leven niet achter het ijzeren gordijn en voor zo ver we weten wordt onze opvatting nog altijd door de meerderheid in dit land gedeeld. Wij nemen graag aan dat met Karnaval veel zaken op de kop worden gezet. Humor en satire zijn ook een - zelfs benijdenswaardige - vorm van kuituur, maar noch het een noch het andere mag ontaarden in de platste vulgariteit, zoals dat bij de laatste karnavalstoet wél het geval was. Als de kuituur van sommige seks-maniakken zich ibeperkt tot het verlagen van de vrouw tot melkkoe, dan mogen ze dat gerust, voor zo ver met de uitbeelding ervan Ibinnen de muren van hun lokaal gebleven wordt. Het vat geeft maar wat het in heeft... Maar als een dergelijk kultureel vertoon in een karnavalstoet verschijnt is het de verdomde plicht van de karnavalraad de deelneming ervan te verbieden. Doen ze dat niet, dan moet door de bevoegde Schepen ingegrepen worden. Het excuus van deze laatste dat aan deze koe stal, als straf, slechts de laatste prijs werd toege kend wijst op zijn schrik zijn eigen kiesvee te ont stemmen. Want het zijn tenslotte niet zijn, wel ónze centen die deze wansmakelijke grappen mo gelijk maken. De kulturele activiteit kan op heel wat andere gebieden tot uiting komen. Zo bereikten ons de laatste dagen enkele be richten over baldadigheden en vernietigingen in het stadspark, aangebracht door sommige jongeren. Wie hiertegen ingrijpt krijgt als beloning last met de ouders op de koop toe. Ons persoonlijk is een geval bekend waar een- door de stad aangelegd voetbalveld verlaten ligt terwijl op hetzelfde ogenblik en slechts 50 meter er vandaan, onder het wehvillend oog der ouders, zo niet met hun medehulp, in de voor- en achter tuinen van deze groene woonwijk gevoetbal wordt dat het een aard heeft. Een verontwaardigde moeder, die protesteerde dat haar voortuin hier onder leed. kreeg als ant woord dat alles toch maar eigendom van de Stad was en ze zich met haar zaken zou bemoeien. En er zijn nog andere, minder smakelijke voor beelden die wij voor het ogenblik liever niet aan halen. Waaruit weer eens blijkt hoe noodzakelijk het is onze mensen op hun plichten tegenover hun medeburgers te wijzen. Het repressief optreden der politie kan hierin wel enigermate verbetering brengen; hoofdzaak blijft toch het ontwikkelen van de burgerzin van ouders en kinderen. En dat behoort tot de werkzaamheden van de Schepen van Kuituur. Het is allemaal goed en wel van de belastingbetaler tientallen miljoenen te eisen tot het oprichten van in de kiesstrijd beloofde kuituur- en sportcentra. Wij hebben daar helemaal niets tegen. Wel integendeel Maar afgaande op wat we zien en weten vragen we ons toch met bezorgdheid af wélke soort kuituur daar zal aan geleerd en beoefend worden. Zouden de kulturele Schepen en dito Raad er niet goed aan doen hun medeburgers eerst een mi nimum aan beschaving bij te brengen, vooraleer paleizen te bouwen die de gewone man, bij gebrek aan kunstzin, alleen maar kunnen afschrikken 1 Het voorbeeld van Aziel Van Acker, eerst doen en dan nadenken, schijnt in Ninove een waardige opvolger gevonden te hebben. Hoe ver en hoe lang de Gemeenteraad de fan- taziën van onize Schepen nog zal volgen, weten wij niiet. Maar er mag gerust een einde worden aan gesteld. (VERVOLG) 5) Wegeniswerken Nederwijk - goedkeuring ver rekening. Dhr De Riemaecker - Het werk ging over drie fazen 1) De eigenlijke oprit ten laste van de Staat. 2) Het deel vanaf de laatste huizen tot aan het huis nr 232. 3) De verlenging tot aan de Em. De Molstraat. Er wordt lezing gegeven van de verschillende verrekeningen en op dit uitgebreid werk is de meer uitgave slechts 150.000 fr. Algemene goedkeuring met 14 stemmen. 6) Boven-industriepark - goedkeuring grondver- koop voor uitbreiding van bestaande industrie. Dhr De Riemaecker De onteigeningen belopen 388.000 fr. en er moet een huurvergoeding betaald worden van 44.000 fr. Algemene goedkeuring met 14 stemmen. De grond wordt verkocht aan 50 fr. de m2. Algemene goedkeuring met 14 stemmen. 7) Industriewegen Nederwijk- Grondaanwervin- gen - eventueel opdracht aan college voor het instellen van gerechtelijke proceduur. Dhr De Riemaecker - De vraag is of de Firma deze grond mag aanwerven. Het Koninklijk Besluit heeft deze grond aangewezen als industriegrond. Dhr Evenepoel - Op het eerste plan was daar parking voorzien Dhr De Riemaecker - Ja. Algemene goedkeuring met 14 stemmen. 8) Onteigeningen Nederwijk - minnelijke over eenkomsten. Dhr Coppens - Het gaat hier om de eigendom van de Juffrouwen De Smet. De prijs bedraagt 750.000 fr. alles inbegrepen. Dhr Evenepoel - Ge hebt die eigendom nodig Dhr Coppens Ja. voor de verbreding van de Nederwijk. Dhr De Riemaecker - En voor het leggen van de riolering. Dhr Evenepoel - Blijft het café op de hoek behouden Dhr De Riemaecker - Dat is nog niet beslist. Dhr Burgemeester - Ik denk dat wij er niet zullen moeten aan raken. Algemene goedkeuring met 14 stemmen. (Lees verder op pagina 2) Jo\fcs2e

Denderklok | 1973 | | pagina 1