\i o ONS HUISVUIL Zevenenveertigste Jaargang Vrijdag 4 mei 1973 Drukker Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 170 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Het ophalen, het storten en het verwerken van het huisvuil zijn drie onderscheiden problemen die met eenzelfde geval zeer, zeer nauw verband hou den. Onze Regering (die slechts handelt als ze onder druk staat), onze Parlementariërs (die voor ge woonte hebben de problemen achterna te lopen), onze sociale voor-, in-, tegen- doch vooral neven- sprekers hebben zich nog niet gebogen (dit is hun officiële terminologie) over het probleem van het OPHALEN van het huisvuil. Al dezelfde voornoemde... bevoegde instan ties hebben wel ingelaten om het probleem van het STORTEN van het huisvuil, in deze zin dat ze - o wonder, boven wonder - unaniemiteit 'bereik ten over het verbod van verder ongekontroleerd storten op de traditionele open vuilnisbelten. Dezelfde voornoemde instanties hebben even wel geen akkoord bereikt over het probleem van het VERWERKEN van het huisvuil. 't Is met de oplossing van het laatste probleem dat men MOEST beginnen. Als de verwerking geregeld is dan vervalt met een het probleem van het storten en dan wijst het zijn eigen uit hoe de kwestie van het ophalen en het vervoer best zijn oplossing krijgt. Het probleem mooht niet aangepakt worden langs de voorkant, men moest het bewerken langs de omgekeerde kant Maar... Inmiddels hebben bestwetende en onverant woordelijke insprekers het geval tot zich getrok ken. Verkleining van het huisvuil Volgens de bisschop van Aalst en zijn kapit tel perfect Maar de inplanting van de verbrandingsoven is en blijft een geliefkoosd en dankbaar onderwerp van contestatie Met andere woorden, ter verduidelijking van onze reactie De Intercommunale Het Land van Aalst plan de een breekwerf op het grondgebied van Welle, centraal gelegen punt voor tal van betrokken ge meenten. Dit opzet gaf aanleiding tot een orkaan van protest omdat de Wellemeersen - waarin voordien nooit een buitenlander van Welle de voet gezet heeft - de mooiste brok natuurschoon was van heel het gewest. Uitgekankerde bomen werden beschreven als zeldzaamheden. Crimpers van heesters werden bezienswaardig struikgewas Puiten, padden, slakken, spinnen en grondwor- men werden bezongen als merkwaardige fauna Aalst plande intussen een verbrandingsoven, maar de plaats van zijn inplanting was het ver treksein tot contestatie De Intercommunale Het Land van Aalst plan de inmiddels een nieuw project de oprichting van een breekwerf op het grondgebied van Oke- gem. Het opzet was pas enkele weken oud toen het reeds aanleiding gaf tot vragen van parlementariërs van buiten het arrondissement. Wij geven vragen en antwoorden hieronder weer, zonder verder kommentaar. Om te besluiten. Akkoord dat de tijden der ongereglementeerde vrijheid voorbij zijn. Akkoord dat de kwestie van het huisvuil moet opgelost worden. Akkoord dat er ingegrepen worde, voor zover het GANS HET PROBLEEM betreft en niet een deel of een ondergeschikt aspect ervan Een gulden raad aan de gemeentebestuurders het gezamenlijk aanwenden van een der middelen van de dag. Ofwel gaan al de gemeentebestuurders in sta king zo voor het ophalen van het huisvuil als voor het storten ervan. Ze laten de contestatairen en de anderen - die ze door hun gelaten stilzwijgendheid steunen - stikken met hun huisvuil tot dat ze zelf een konkrete oplossing zullen voorgesteld en uit gewerkt hebben. Ofwel storten AL de gemeentebesturen het opgehaalde huisvuil voor het Parlement of voor de drempel van de bij de kwestie te betrekken de partementen of besturen, bepaaldelijk - het Ministerie van Binnenlandse Zaken; - het Ministerie van Volksgezondheid en het Leefmilieu; - het Staatssecretariaat van het Gezin; - het Staatssecretariaat van Huisvesting en van de Ruimtelijke Ordening; - het Staatssecretariaat van de Institutionele en Administratieve Hervorming; - het Provinciaal Gouvernement; - het Arrondissementscommissariaat. Aan elk bestuur een billijk pak Derwijze geen mogelijkheid tot verwijt van iemand miskend te hebben. Eén zekerheid geen malkontenten Hetgeen we vandaag verkondigen voor de zwans, kan - indien het zo verder gaat - morgen in werkelijkheid omgezet worden. Volksvertegenwoordiger De Facq geboortig uit Sint-Gillis-Dendermonde, V.U.-volks- vertegenwoordiger van het arrondissement Brussel, ondervroeg op 30.1.1973 de Minister van Volksge zondheid en van het Leefmilieu over milieube scherming - verbrijzelingsinstallatie voor fabrieks- en huisafval te Okegem en Denderleeuw Te vermelden de stad Brussel heeft het on mogelijke gedaan om zelf stortgelegenheid te be komen te Okegem. Aalst heeft, op dit gebied, Brussel nageaapt De vraag van 30.1.73 Nadat een plan tot oprichting van een verbrij zelingsinstallatie voor fabrieks- en huisafval te Welle werd verijdeld door de spontane actie van de bevolking, is men nu bezig met de voorbereiding van de inplanting van zulke installatie, te Okegem en Denderleeuw. Deze installatie zal door het lozen van restwa- ter en door luchtverontreiniging het weinige dat nog overblijft aan natuurschoon in deze streek ver pesten. Mag ik van de heer Minister vernemen welke maatregelen getroffen worden opdat deze zaak een gunstige wending zou krijgen Het ministerieel antwoord van 27.2.73 Ik heb de eer het geacht Lid mede te delen dat het exploiteren van een verbrijzelingsinstallatie onderworpen is aan de bepalingen van het Alge meen Reglement voor de arbeidsbescherming. Het gaat hier inderdaad om een vergunnings- plichtige inrichting waarvoor een aanvraag tot ex ploitatie moet worden gericht aan het Provincie bestuur. Tijdens het onderzoek de commodo et in- commodo dat op de aanvraag moet volgen, hebben al de belanghebbenden gelegenheid hun opmerkin gen aan het gemeentebestuur kenbaar te maken. Daarna moet door het Provinciebestuur het dos sier voor advies worden overgemaakt aan de Ge zondheidsinspecteur van de provincie Oost-Vlaan- deren, die niet zal nalaten nauwkeurig advies uit te brengen na een grondig onderzoek en rekening te hebben gehouden met alle aspecten van deze zaak. Tot nog toe werd hiervoor nog geen officiële aanvraag gedaan. Volksvertegenwoordiger Anciaux Geboortig uit Boechout, heeft de V.U.-volks- vertegenwoordiger van het arrondissement Brus sel, Dr Anciaux, de Minister van Volksgezondheid en van het Leefmilieu ondervraagd over bescher ming van het milieu - oprichting van een breek werf voor huisvuil en industrieel afval op het grondgebied van Okegem en Denderleeuw De vraag van 20.2.73 De intercommunale Het Land van Aalst heeft het plan opgevat een gigantische breekwerf (50 ha) op te richten tussen de Dender en de spoor lijn Denderleeuw-Geraardsbergen, in een natuur gebied dat, tot nu toe. ongerept is gebleven. In deze installatie zouden tientallen gemeenten uit het Aalsterse dagelijks honderden vrachtwagens huisvuil en industrieel afval komen deponeren. Uit ingewonnen inlichtingen blijkt dat het voor opgestelde procédé geen waarborgen biedt inzake reukloosheid. Integendeel, een beheerder van de voornoemde intercommunale geeft toe dat het in (Lees verder op pagina 2) °lQams eft 5Js9^ind wee^/«

Denderklok | 1973 | | pagina 1