TU QUOQUE P. V. V. 7 Ledenvergadering Vrijdag 11 mei 1973 GESLAAGDE VAN C.V.P. - NINOVE Zevenenveertigste Jaargang Drukker Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 170 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT'IEDERE WEEK. Nauwelijks zijn, in verband met Ibramco. de dreigende onweerswolken uit de politieke hemel weggedreven of een andere storm komt opzetten onder vorm van een regeringsinitiatief dat er even aangebrand uitziet als de vroegere schitte rende zaken waarin de Staat onze zuur gewon nen centen verknoeide. Om het. vooraleer verder te gaan. nog even over Ibramco te hebben, die raffinaderij komt er. Wie het tegendeel gelooft is naïef. Want, zó willen het de Luikse socialisten en zó zal het wezen ook. Dat er werkgelegenheid wordt geschapen voor slechts enkele honderden mensen, dat de zaak nooit rendabel kan zijn - een jaarlijks verlies van 250 miljoen wordt door experts, ter zake voorzien - heeft niet het minste belang. Rode kameraad Cools heeft zijn kiezers een raffinaderij beloofd en hij krijgt ze ook. Uit een anders leer snijden is immers gemakkelijk en hém kost het toch niets. Alleen wordt het geen Iranees-Socialistisch bedrijf zoals eerst gepland, wel een Iranees-Belgisch, in deze zin dat het aantal beheerders-zetels zal worden op gevoerd en gemaakt in rode, gele en blauwe pluche, zodat de appetijt van alle regeringspartners wordt verzadigd. Hoe het verder zal aflopen kan de lezer ge makkelijk toetsen aan de prestaties van Sabena en andere nationale frietkoten die hun bewijzen - spijtig genoeg voor de belastingbetaler - voldoende geleverd hebben. De plechtige verklaring van de heer Grootjans, voorzitter van het Liberaal Vlaams Verbond, als zou de tijd voorbij zijn dat zijn partij met enkele mandaten te paaien was, moet derhalve genomen worden voor wat ze is kletskoek Want intussen kwamen er uit Luik - weeral - en dan nog precies van liberale kant. geruchten opzetten die de grote mond van de heer Grootjans wel (voorgoed zullen snoeren. Zijn partij-collega Defraigne, waals staatssecretaris voor streekecono- •mie, komt op zijn beurt met een voorstel op de proppen om de zieke ijzergieterij Delrez door de Staat te doen overnemen. Officieel heet het dat deze om ons onbekende redenen aan lager wal ge raakte onderneming, met een tekort zit van 30 tot 40 miljoen plus nog een schuld van 50 miljoen ge leend door de Nationale Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid. Niettegenstaande alle feiten en cijfers er op wijizen dat de zaak Delrez niet langer leefbaar is, .meent, het liberaaltje Defraigne toch nog deze ijzergieterij rendabel te kunnen maken door ze aan de Nationale Investeringsmaatschappij op te solferen. Met een koninklijk gebaar zou de familie Delrez haar (waardeloze) aandelen voor 1 fr. plus een goed betaald mandaat als beheerder afstaan. De schuld van 40 miljoen komt natuurlijk ten laste van de Staat. Liefdadiger kan het niet ik scheld U mijn schulden kwijt en gij zorgt voor een goed betaald job ken Anderzijds zou de Nationale Investeringsmaat- schappij de schuld van 50 miljoen tegenover de N.M.K.N. overnemen, m.a.w. de schuld verhuist van de linker naar de rechter zak. Zo dik ligt 't boeren bedrog er op dat de N.I.M. eenvoudig weigert kre diet te verlenen, laat staan de zaak over te nemen, wat veelbetekenend mag genoemd voor een instel ling die over het algemeen niet kieskeurig is qua investeringen en in het verleden al meerdere vette bokken schoot. Als ge weet dat de N.I.M. een product is van de socialisten en onder rode druk staat, hebt ge meteen een gedacht hoe aangebrand die Delrez- hutsepot meet rieken. Veronderstel ook niet dat de afwijzing van zijn voorstel de blauwe Defraigne ook maar even tot nadenken zou hebben gestemd of hem doen af schrikken van verdere pogingen om zijn politieke vrienden te redden. Nagedacht heeft hij wel, maar dan om een achterpoortje te vinden, want in dit land is alles mogelijk, zoals bij de goochelaars. Rien dans les mains, rien dans les poches Et voi- la! De Dienst voor Nijverheidsbevordering of hoe het ding ook mag heten zal voortaan het bedrijf 'beheren, met medewerking van de familie Delrez natuurlijk. De Staat zegt neen, maar een waalse staats dienst zegt ja. Amen en uit. En dat gebeurt alle maal in het democratisch jaar 1973. onder de neus van een drie partijen regering die hopeloos naar 13 miljard zoekt om haar budgetair tekort te dek ken, maar moet toegeven omwille van een re geerakkoord dat alleen maar akkoord gaat om zo iang mogelijk aan de ruif te zitten. Of we wel denken aan het lot van de 400 werk nemers van Delrez Minuut Het recht op werk en goed belegde broodjes heeft voor ons de voor rang op al het andere. Maar dit recht mag door niemand uitgebuit of omgebogen tot eigen voor deel, mag niet misbruikt voor politieke invloed en nog veel minder voor vriendjespolitiek. Als de woorden nog enige zin hebben, dan is de Dienst voor NijverheidsONTWIKKELING ge maakt om bestaande, gezonde bedrijven tot verdere ontwikkeling te brengen. NIET om verouderde tot ondergang gedoemde fabrieken een zachte dood te laten sterven. Het is ondemocratisch omdat er geen rekening wordt gehouden met de toekomst en zo doende geen rekening houdt met de belangen der werknemers die op kortere tijd toch verplicht zul len zijn elders een nieuwe baan te zoeken. Onze stelling is en blijft dat er in dit land ge noeg gezonde bedrijven bestaan die. mits een rede lijke staatshulp en zonder enig risico vatbaar zijn voor uitbreiding, en werkgelegenheid in eigen streek kunnen verschaffen. Als de Dienst voor Nij verheidsontwikkeling opdracht kreeg zijn aandacht in deze richting te vestigen, zouden verbluffende resultaten worden 'bereikt. Politiek gezien zit daar echter voor de blauwe Defraigne geen muziek in. Dus zal het wel bij onze vrome wens blijven. Voor zo wat 150 aanwezigen mocht vorige vrij dag voorzitter Van Paepegem de vergadering ope nen met een welkomstgroet en een smakelijk eten Tijdens het gezellige en lekkere etentje nam fractieleider de heer A. De Riemaecker het woord. Schepen De Riemaecker verontschuldigt de af wezigheid van de aangekondigde spreker, hoofdza kelijk te wijten aan de drukke politieke gebeurte nissen der jongste dagen. Hij schetst een kort overzicht van de verwe zenlijkingen gedurende de 15 jaar deelname van de Partij aan het bestuur der stad. Inspanningen werden gedaan om van Ninove een stad te maken en geen moeite werd ontzien om er een gemakkelijk bereikbaar centrum uit te bouwen. In 't vooruitzicht de voltooiing van de wege- niswerken op Graanmarkt en omgeving tegen ein de mei; op 22 juni 1973 de inhuldiging van het grootste openbaar werk dat te Ninove ooit ver wezenlijkt werd de Ringlaan; de ontsluiting en geleidelijke bezetting van het benedenindustrie- park. Op 't getouw de herstelling en modernisering van Nederwijk, Pamelstraat, Keldermeersbaan, Em. De Molstraat, IJzerenwegbaan; de verwezenlijking van een nieuw deel van het Doornkwartier; de verdere demping van waterlopen; de oprichting van een sporthal en de volledige renovatie van station en omgeving. Schepen De Riemaecker brengt openhartig ver slag uit over de toestand van de coalitie. Hij onderlijnt dat een jong dynamisch element lofwaardige inspanningen doet om leven in de brouwerij te brengen. Inspanningen die strekken tot de verheffing van ons volk moeten gesteund worden. Waakzaamheid is echter geboden voor initia tieven en inmengingen. Schepen De Riemaeaker beëindigt zijn betoog met een scherp onderzoek van de toestand in eigen rangen om te besluiten met een oproep tot samen bundeling van alle krachten van goede wil. Deze toespraak werd op daverend en langdurig applaus onthaald. Het gezellig samenzijn, met dans en muziek, dat deze geslaagde ledenvergadering besloot, ver liep in een zeer gezellige atmosfeer en duurde tot in de kleine uurtjes.

Denderklok | 1973 | | pagina 1