k fist. en 1Q o. ins ö2.\nd uue&/f£y VERDIENEN WE BETER? HUISVESTING Vrijdag 18 mei 1973 Zevenenveertigste Jaargang Drukker Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 9400 NINOVE Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 170 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Met een visademke zat de goe gemeente te wachten op tekst en uitleg die de Minister van Financies De Clercq voor het Parlement zou ver schaffen omtrent de begroting van 1973 en meer bepaald wat het zou worden met de te voorziene vermeerdering van belastingen. Een parlement zonder hoofdletter dan. want de voltallige vergadering, bemanning van 36 'koppen inbegrepen, had evengoed in een boeren- parochie-zaalken kunnen zetelen in plaats van in het Paleis der Natie. Slechts een twintigtal ver- kozenen van het souvereine volk - ongeveer 1/10 van het totaal - was present om te vernemen hoe en waar de 12 miljard te kort in de Staatskas zou den gevonden worden. De andere 190 hadden 'hun kat gestuurd. Gebrek aan interesse of dood eenvoudig schrik tot het opnemen van enige ver antwoordelijkheid Of de wetenschap dat, present of afwezig, alles boter aan de galg was. elke tus senkomst nutteloos omdat de regering toch haar eigen koers zal varen en haar wil zal doorzetten. De uitleg van Minister De Clercq was trou wens duister en vuil op vele plaatsen, een rond-de- pot-draaierij die alles en niets zegt en derhalve het ergste laat vermoeden. Wel werd bij hoog en laag gezworen dat geen nieuwe rechtstreekse be lastingen zullen worden geheven, dat besparingen worden doorgevoerd maar dat enkele aanpassin gen noodzakelijk zijn om onze prijzen op euro pees niveau te brengen. Wij kennen dat, maar het is toch wel opval lend dat al deze aanpassingen altijd naar omhoog, nooit naar omlaag geschieden. Wij weten dus wat ons te wachten staat, want dat het Parlement over deze aanpassingen niet zal geraadpleegd worden, daarvan zijn we zeker, evengoed als we met zekerheid op voorhand kun nen zeggen hoe de regering haar slag in huis zal halen. Wij staan immers kort voor de dode maanden van politiek reces, betaald verlof en andere zomer se aangelegenheden; periode waarin alle politieke bedrijvigheid stil ligt en de aandacht van de massa meer uitgaat naar buitenlandse zon dan naar bin nenlandse belastingswolken. Van deze windstilte zal de regering wat graag profiteren om telefoon, post. sigeretten en andere verbruiksartikelen europees aan te passen, m.a.w. de tarieven te verhogen of nog eens extra te be lasten. Een herziening van de B.T.W. is ook al in het vooruitzicht gesteld, in deze zin dat wat totnogtoe met 14% werd belast, nu 18% zal mogen dragen Met hier en daar nog een duwiken aan het een en ander, b.v. een extra heffing op win sten van maatschappijen, zal allicht een bedrag van 6 tot 8 miljard bijeen worden gescharreld waar mede dan het grootste gat kan worden gestopt. Voor de rest kan nog altijd 'beroep gedaan op le ningen in binnen- of buitenland en daarmede is de zaak voor een jaarken weer rond. Moeilijker is het niet, het is maar een weet. Maar toch blijft het uiterst bedenkelijk. Want we vragen ons af hoe de door alle partijen zo goed bezongen en door het volk zo moeilijk veroverde democratie nog tot haar rechten komt als de door ons zelf verkozen vertegenwoordigers, het Parle ment, zich (bewust en alleen uit partij tucht zo ge makkelijk de mond laat snoeren. Meteen rijst ook de vraag of het nog langer zin heeft de komedie van vrije verkiezingen verder te spelen en of het niet eenvoudiger zou zijn Kamer en Senaat af te schaffen. Want het nutteloze van deze instellingen zal nu wel voor eenieder klaar zijn, niettegenstaande al het gewouwel van vooraanstaande politiekers van alle partijen, die het Parlement graag in zijn vroegere glorie zouden willen herstellen. Om dat te bereiken moeten onze parlementa riërs slechts dat doen waarvoor ze dik worden be taald, nl. de stem van het volk laten horen daar waar ze moet gehoord worden in Kamer en Se naat. Wordt aan deze plicht gefaald, dan komt met een het bestaan zelf van onze democratie in het gedrang en wordt werkelijkheid wat nu als een bittere boutade wordt beschouwd praten mogen we, 'betalen moeten we Wij weten wel dat er in de huidige omstan digheden een bijna bovenmenselijke moed nodig is om als parlementariër tegen de wil van de par tijleiding op te roeien, het zou politieke zelfmoord zijn, maar de wetenschap dat ons democratisch be staan alleen door een totale ommekeer in eigen rangen kan gered, moet voldoende zijn om allen die het goed menen tot actieve dienst op te roepen. Want daar ligt het paard gebonden. Een hoge levensstandaard, een gemakkelijk en soms weel derig leven heeft de massa zodanig afgestompt dat alle aandacht gaat naar het eigen persoontje, ter wijl geen aandacht werd besteed aan zaken van openbaar nut. Het privaat initiatief, tegengewerkt door steeds hogere belastingen of staatstussenkomst, heeft plaats gemaakt voor een politieke lamlendigheid die door sindikale potentaten naar hartelust werd misbruikt en helaas, door onze parlementariërs werd gesteund, zodat we in het sukkelstraatje ge raakten waar we nu zitten. Maar wij vragen U door wiens schuld En verdienen we wel beter Het is opvallend hoe vaak men hoort vernoe men dat er in ons land geen sociale problemen meer zijn die een oplossing vergen. Werklozen- vergoedingen, ziekteinvaliditeit, minimum gewaar borgd inkomen en noem maar op. Een feit is zeker dat ons land op gebied van de sociale verwezenlijkingen als zeer vooruitstre vend beschouwd wordt, maar dit betekent nog niet dat er geen verbeteringen mogelijk zijn. Het begrip armen, zoails het begrip rijken, is natuurlijk zeer relatief, maar wanneer men het princiep aanvaardt dat een familie die over een maandinkomen van minder dan 3.000 fr. per per soon arm is, komt men tot de vaststelling dat er toch nog 1.500.000 inwoners van ons land in deze kategorie kunnen gerangschikt worden. Wat de huisvesting betreft zijn er momenteel meer dan 400.000 van onze woningen gerangschikt in de kategorie van de krotten. Jaarlijks neemt dit cijfer nog toe. Een premie uitkeren bij de afbraak van krotwoningen is natuurlijk een lofwaardige stimulans. De inwoners die een 'krotwoning ver laten cxm een degelijke woning te (betrekken kun nen ook een premie krijgen, doch deze is veel te klein. Daarbij komt dan nog dat de ingewikkelde administratieve slommer, die er aan verbonden is, om soms slechts een paar duizend frank te beko men, de belanghebbende er vaak doet van afzien om een aanvraag in te dienen. Zou men die pro cedure niet kunnen vereenvoudigen De sociale woningen die opgericht worden moe ten dienen om de minder bedeelden een degelijke huisvesting te verzekeren. Ook hier moeten we vaststellen dat amper circa 10% van deze wonin gen door deze kategorie van inwoners betrokken worden. Is het dan aanvaardbaar dat families met een maandinkomen van 10.000 fr. en meer per persoon een sociale woning (kunnen huren Inwoners van krotten die een sociale woning willen huren zouden tot in een zekere mate de voorrang moeten krijgen op sommige anderen. Het heeft toch weer eens geen zin van sociale en goedkope woningen op te richten, dit dank zij de medewerking van de Staat, en deze dan daarna te verhuren of te verkopen tegen matige prijzen aan ndet-armen. Drie maatregelen dienen getroffen om aan deze kwestie op lange termijn een oplossing te geven nl. de premies verhogen voor families die een krotwo ning verlaten. Ook wel de vergoeding aanpassen voor de eigenaars die krotwoningen slopen. De administratieve slommer vereenvoudigen. Bij het verhuren van sociale woningen voorrang verlenen aan bepaalde kategordeën van families.

Denderklok | 1973 | | pagina 1