ti r's^n !q q m s Q(/ U/OTERGEET BELGIUM PATATFRIET Zevenenveertigste Jaargang Vrijdag 25 mei 1973 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 170 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Over het amerikaanse Watergate schandaal hebben we totnogtoe geen woord gerept, niet bij gebrek aan goesting of inspiratie, wél omdat we onize amerikaanse pappenheimers kennen en uit ervaring weten dat alles wat van Over There komt met een flinke dosis zout dient genomen, m.a.w. door de U.S.A.-sensatiepers dik in zeer kleurrijke verf wordt gezet. Want wat is het hele geval anders dan een vui le geschiedenis van aftaptelefoontjes, inbraak, mi crofilms, pakken dollars en wat nog al meer. Een versie van een moderne kiesstrijd uit dewelke, moest alles gekend zijn, de beide partijen in een niet al te proper hemd zouden komen te staan, zoals dit ten andere het geval zou zijn moesten we de juiste ondergrond kennen van de verkiezingen in eigen land. Alle verhoudingen in acht genomen dan, is het Watergate-geval maar kalissewater vergeleken bij de straffe Balegemse genever die we de laatste dagen met de komplimenten van de Regie van Telefoon en Telegraaf te slikken kregen. Want gaat het in Amerika om centen van iNixon- of Mc. Govern-supporters, dan heeft dat toch geen weerslag op het belastingsbiljet van de Amerikanen zelf. Onze reputatie van dappersten onder de Gal liërs getrouw, doen onze ministers en hogere amb tenaren het hier veel beter. Mogen we De Standaad - één der beste eu- ropese kranten - geloven, en we doen dat, dan zit ten de Socialisten, nog niet bekomen van de Ibram- co-indigestie, met een ander geval op de maag dat niet gemakkelijk zal verteren. En. toeval of niet, het zijn juist weer Socialisten, en juist weer Waal se, die geen onderscheid weten te maken tussen het mijn en dijn, tussen de staats- en hun eigen kas. De feiten zijn wel genoegzaam bekend, maar voor wie ze toch niet weet dan deze korte samen vatting. Elk werk voor of levering aan de Staat moet het voorwerp uitmaken van een openbare aanbe steding. Anders gezegd iedereen moet de gele genheid krijgen tot mededingen. De toewijzing ge schiedt aan de laagst biedende. Zo was het vroe ger, zo izou het, moeten blijven, waren er niet de rooie makkers, tuk op profijten allerhande, langs achterpoortjes de zin der wet veranderen en voor miljarden bestellingen aan de eigen vriendjes be zorgden, zonder aanbesteding dan. omdat het zo gezegd om dringende werken ging. Is al zeer erg op ;zichzelf, maar gewetenlozer is dat ter dezer intentie opgerichte vennootschap pen die met deze dikke brokken gingen lopen, of wel behoren tot familie, ofwel beheerd worden door vrienden van een Minister in functie of hoge ambtenaren. Zo werd het beton, nodig tot de bouw van Tele fooncentrales, geleverd door een firma B.E.E. waar van de directeur, een zekere Burton, de vriend is van de algemene beheerder van de Telefoon ka meraad Baudrin. De maatschappij I.I.I. - Implantations et Inves- tissements Immobiliers te Mons, die kolossale wer ken toegewezen kreeg zonder aanbesteding, zit in handen van familieleden van zelfde Baudrin, ter wijl de Ondernemingen Verbeeck medebeheerd worden door een zekere Penoit. kabinetschef van Minister Anseele, gewezen Post- en Telefoonmi nister. Het meubilair, nodig voor al deze nieuwe ge bouwen, werd zonder aanbesteding toegewezen aan de Firma Equimau. Toevallig zijn in deze zaaik de vrouw en de bloedeigen zoon van Minister Du bois van Lessen niet alleen aandeelhouders, maar ook de leidende figuren. Hierover door de pers ondervraagd, bevestig de Minister Dubois deze feiten, maar zei verder van niets te weten. Daarvan denken wij het onze en gij het uwe, en waarschijnlijk denken wij bei den hetzelfde. Volgens een geloofwaardige raming werd op deze manier de kleinigheid van zes miljard ver spild; zes miljard die niet in onze zakken terecht kwamen maar die we allemaal samen toch zullen betalen via een aanpassing der telefoontarie ven. Na het geval Ibramco, nog vers in het geheu gen, zitten vanzelfsprekend de rode bonzen met dit nieuwe (het laatste schandaal uiterst ver veeld, want dat hun vele aanhangers op de duur niet alles zullen blijven slikken mogen we gerust aannemen. Wij denken hierbij vooral aan de vele goed menende Vlaamse socialisten die de Waalse partij- diiktatuur moe zijn en, evenals elk goedmenende demokraat, vijandig staan tegenover een bende pro fiteurs die wel de mond vol hebben over demokra- tie en verdediging van de werkman, maar in feite niets anders zijn dan arrivisten die op de rug van de arbeiders aan de top geraakten, er zich met alle middelen vasthaken, en er zich ontpoppen als schaamteloze ploetokraten, veel erger dan wat het zogezegde kapitalisme ooit voortbracht. Wij vragen ons ook af wat in het Parlement zou gebeuren moest het andersom zijn en het schan daal niet rood, wél geel of blauw zou 'zijn. Intussen stellen we vast dat de Socialisten alles mogen doen zonder dat er veel reactie komt. Wij vragen ons af hoe de C.V.P. - ook de jonge dialogeerders - zal reageren. Zwijgend toezien is immers onmogelijk geworden. Het is nu de tijd om de tanden te laten zien en de Waalse Socialis ten wijs te maken dat wij het spelletje beu zijn, en - als het toch niet anders kan - onze verant woordelijkheid zullen nemen. Er kome van wat wil. De C.V.P. is en blijft toch de sterkste partij van het land met verplichtingen tegenover haar kie zers aan dewelke, in dit geval, niet mag getornd. Het weze een verwittiging. De gevolgen van de verkoop van frieten in de stadskom te Ninove zijn niet langer duldbaar. Honderden meters in de omgeving van elk verkooppunt moeten het ontgelden. Ledige verpakkingen op de openbare weg Halfgevulde verpakkingen liefst met heer lijke mayonnaise of pickels in geel-groene verf Bijna gevulde pakjes, doch liefst vertrappeld, bij voorkeur midden het voetpad Ga 's voormiddags een kijk nemen op de hoek der Centrumlaan, rond de keurige en meest hygië nische voedingsinstelling van Ninove. Om van te walgen. En onze politie zult ge vragen. Patatfrit is een glibberig onderwerp voor ons ninoofs politiekorps. Om zeker niet uit te glibberen - nooit een p.v. tegen nalatige uitbaters - nooit of nooit een p.v. tegen bevuilers van de openbare weg. Zelfs nooit gedacht aan een opmerking of een wenk. Het laatste woord is daarmee niet gezegd. Als het zo voort gaat dan komt er eerstdaags een voorstel tot verbod van verkoop van frieten voor verbruik op de openbare weg. Iedereen zal dan gelegenheid krijgen zijn ver antwoordelijkheid puibliek op te nemen. En opdat ieder betrokkene van nu af goed zou weten op wie hij moet kwaad zijn, teken ik A. De Riemaecker. z'\nd wee^/

Denderklok | 1973 | | pagina 1