VU e ©zin VAN 25 MEI 1973 Zevenenveertigste Jaargang Vrijdag l juni 1973 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 170 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Even na 20 uur verklaart Burgemeester Milo de zitting voor geopend. Nog nooit zagen we zo een belangstelling van wege de dagblad- en weekbladpers. Liefst 8 pers mensen waren aanwezig. Ook de publieke belang stelling was groter als naar gewoonte. Dhr Burgemeester - Ik verontschuldig dhren Schepenen De Jonghe en Timmermans die op reis zijn. Schepen Coppens komt strak nog. Dhr Waltniel - Ik vraag het woord bij hoog dringendheid. Dhr De Riemaecker - Ik ook. Gaait het over de markt Dhr Waltniel - Ja. Over het rode plein. Dhr Burgemeester - Ik zou vragen eerst het le punt van de dagorde te behandelen omdat dhr architect Appelthans hier aanwezig is om de nodige uitleg te verschaffen. 1) C.O.O. Aan passings- en uitbreidingswerken kliniek. Aan de hand van versoheidene plans geeft dhr Appelthans uitgebreide toelichting over de voor ziene aanpassings- en uitbreidingswerken. Dhr Van den Berghe - Zullen de aanpassings- werken geen invloed hebben op het brandglas van de kapel Dhr Appelthans - Dit plan omvat alleen de gro te lijnen, de specifieke moeilijkheden dienen daar na onderzocht te worden. Dhr Burgemeester - Welike zal de capaciteit ;zijn na het uitvoeren van deze plannen Dhr Appelthans - Dit kan ik niet juist zeggen. Dhr Burgemeester - Ik meen alles samen zo wat 135 bedden. Dhr Appelthans - Ja. Dhr Burgemeester - Wat is de prijsraming Dhr Appelthans - 500.CO0 fr. per bed. Dhr Waltniel - Hoeveel tijd is er nodig om deze werken uit te voeren Dhr Appelthans - Dit is nu moeilijk te zeggen, de studie moet hiervoor verder doorgedreven zijn. Dhr Waltniel - Zal het 9 maanden of 9 jaren duren Dhr Appelthans - Zeker geen 9 jaren. Dhr Waltniel - Wij hebben een zwemkom ge had die 27 jaren aangesleept heeft. Dhr De Riemaeaker - Daarvan hebt U zelf 14 jaar helpen verliezen. Dhr Appelthans - Voor een nieuwbouw met 250 bedden hadden we 5 jaar nodig, de administra tieve rompslomp inbegrepen. Dhr De Riemaecker - Is meer dan 2 jaar ver antwoord, gerekend vanaf de dag dat U het dienst bevel ontvangt Dhr Appelthans - Neen. Dhr De Riemaeaker- Aanpassingswerken kunt ge niet vergelijken met nieuwbouw. Dhr Waltniel - Dat is juist. Dhr Appelthans - In 2 jaar is het te doen. Dhr Waltniel - Hoe lang zou een nieuwbouw duren met 150 bedden Dhr Appelthans - Vanaf het dienstbevel ander half jaar tot twee jaar. (dhr Coppens komt zijn plaats innemen). Dhr Burgemeester - Wij danken de heer Ap pelthans voor zijn klare uitleg. Wel mijne Heren nu moeten wij beslissen. Op 3.4.1963 vertrok de COO met de princieps beslissing die op 7.6.1963 door de Gemeenteraad werd aanvaard. Op 29.6.1964 keurde de COO het financieringsplan goed en dit werd op 6.11.1964 door de Gemeenteraad goedgekeurd. Op 20.12.1966 stond het Ministerie 60/V staatstoelage toe voor een uit breiding tot 76 bedden. Op 29.5.1969 keurde de COO een voorschets goed met een uitbreiding tot 161 bedden en deze schets werd door de Gemeenteraad .bekrachtigd op 4.7.1969. In 1971 en 1972 werd er met sluiting door het Departement gedreigd in geval van niet-aanpassing. Op 10.2.1972 werd de kwestie door de COO en de Gemeenteraad samen onderzocht. Op 10.4.1972 sprak de Gemeenteraad zich gun stig uit voor verbouwingswerken. Op 14.3.73 keurde de COO een voorontwerp goed dat ons hier vandaag wordt voorgelegd. Het omvat 135 bedden 36 voor de heelkundige dienst, 58 voor de inwendige dienst. 20 voor het moeder huis en 21 voor de kinderafdeling. Mijne heren, ik vraag U het licht op groen te willen zetten. Dhr Goubert - Is de uitbreiding zoals ze ons hier wordt voorgesteld gevraagd door het Departe ment Dhr Burgemeester - Maar natuurlijk, zij drin gen aan. zo niet wordt de instelling gesloten. Dhr Waltniel - Het is ons nog steeds niet klaar en duidelijk hoe daaraan moet worden begonnen. 70 miljoen voorziene uitgaven zijn zeer. zeer rek baar. De duur en de kosten werden ons klaar en deskundig uiteengezet. Iedereen was er over ak koord dat de nodige aanpassingen dienden gedaan om sluiting te vermijden. Wij hebben steeds 'in de mening verkeerd dat naar nieuwbouw moest wor den uitgekeken. Nu zal het steeds een verouderde instelling blijven het hart is verouderd en de ligging is niet meer verantwoord. lik ben ontsteld hier te vernemen dat een nieuw 'bouw met 150 bedden kan gerealiseerd worden in anderhalf jaar en dat de verbouwing 2 jaar zal du ren en 70 miljoen zal kosten waarvan 30 tot 40 miljoen ten laste van de stad. De aanpassingswerken moeten zich beperken tot het voorkomen van sluiting, maar deze plannen voorzien veel meer dan wat noodzakelijk is. Wij hebben hier reeds al te lang gewacht om een nieuwbouw ernstig te bespreken en aan te van gen. Welke ziijn de absoluut noodzakelijke aanpas singswerken om sluiting te voorkomen Dhr De Riemaecker - Als CVP-er moet ik dhr Waltniel steunen en zou ik trachten tijd te winnen. Als gemeentebeerder echter moet ik zeggen dat het min één is. Ik heb de voorziene verbouwingswer ken van de Kliniek HH. Harten horen uiteenzetten en medegedeeld aan het Schepencollege. Wat hier vandaag wordt voorgelegd kan alleen de sluiting voorkomen. De administraties zullen moeten uitma ken of wij een goede verbouwing voorstellen. Noch de ene noch de andere kliniek staat hier in onze stad op haar plaats en kan er onmogelijk ideaal uitgebouwd worden. De huisvesting van ouden van dagen stelt zich echter niet buiten stad izodat de thans voorziene uitgaven een belegging zijn voor de toekomst. In derdaad moeten beide klinieken thans mensen wei geren die wel niet echt ziek zijn, maar evenwel thuis niet meer kunnen verzorgd worden. Daarom zal onze groep dit voorstel goedkeuren al ben ik akkoord met hetgeen Mr Waltniel gezegd heeft. Dhr Waltniel - Ik kan dat wel allemaal volgen en veronderstel dat de gébouwen eventueel kunnen aangewend worden voor ouden van dagen. Maar toch zal het probleem voor een nieuwe .kliniek zich stellen over enkele jaren. Zal Volksgezondheid ons dan nog willen helpen Zal deze uitgave de deur niet sluiten voor subsidies voor nieuwbouw Door het Ministerie zal concentratie van kli nieken uitgevoerd worden. Zal Ninove er dan nog wel bij zijn Dhr Burgemeester - Dat is allemaal juist maar we staan er vóór. De concentratie is inderdaad drei gend. Ook de privé-kliniek plant uitbreiding. Wij weten niet wie er zal verkozen worden. De kosten voor uitbreiding kunnen niet mi niem zijn omdat onze instelling nu veel te klein is. Na 10 jaar geraken wij hier toch aan een vooront werp voor verbouwing. Wat zal het worden met een nieuwbouw Dhr Waltniel - Nieuwbouw kan heel wat vlug ger gaan omdat Volksgezondheid de voorwaarden kent voor een ideale kliniek. Voor verbouwingen echter moet alles onderzocht worden. Dhr Burgemeester - Technisch is dat juist, maar administratief is het wat anders. In '63 dringt het Ministerie aan voor aanpassingen en slechts in 1966 wordt het princiep ervan aanvaard. Dhr Waltniel - Het is misschien om reden dat het om een verbouwing gaat. Dhr Burgemeester - In 1963 werd ons de raad gegeven niet aan nieuwlbouw te denken daar deze formeel zou geweigerd worden. Dhr Waltniel - lik meen toch dat een nieuw bouw vlugger zou gaan. Dhr Van den Berghe - Met groot Ninove zul len we toch ook over meer mogelijkheden beschik ken en zal de instelling niet te groot zijn voor ouden van dagen op te nemen. In deze optiek is de uitgave van 70 miljoen verantwoord. Dhr Burgemeester - Kleine kernen van klinie ken zullen nog behouden blijven maar voor nieuw- (Lees verder op pagina 2) e^6/ ^/aams Raadszitting

Denderklok | 1973 | | pagina 1