'QQtns e eZ-'in K II L T II U R Zevenenveertigste Jaargang Vrijdag 15 jiini 1973 VAN 25 MEI 1973 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 179 Fr. Prijs per nummer Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. In een vorige uitgave verscheen onder de hoof- ding Patatfriet een artikel van Schepen De Rie- maecker waarin op scherpe manier het schandaal van de bevuiling van straten en voetpaden werd gehekeld. Een moedig woord waarvoor steller de volledi ge verantwoordelijkheid neemt door er nog aan toe te voegen dat iedere betrokkene van nu af goed zou weten op wie hij kwaad moet zijn Uitzondering gemaakt van de uitbaters zelf, zal dat getal mistevredenen uiterst gering zijn omdat de mosterd, pickels of mayonnaise al lang in de neus van de goe gemeente geschoten zijn, of moe ten we zeggen aan haar hielen blijft plakken. Wie op bepaalde dagen in de vroegte zijn trein of bus moet halen weet uit ervaring hoe prettig het is tot de knoesels in alle soorten vuiligheid te moeten baggeren of wat nog prettiger is, een halve portie friet in zijn brievenbus te vinden. Het kwaad blijft nochtans niet beperkt tot de stadskom alleen, ook andere kwartieren zijn het slachtoffer van deze uitwas van onze moderne kui tuur. Zo werd ons o.m. gemeld dat de prachtig aan gelegde en door stadsdiensten netjes gehouden gras perken aan de Groeneweg ofwel vertrappeld wor den, ofwel bedekt liggen met allerhande soorten afval van snoep en ijsroomibakjes. Maar aan wie de schuld De uitbaters zelf izal misschien weinig schuld treffen. Voor zo ver we weten beschikken die over een geldige toelating van het Stadsbestuur, en zorg den er in het algemeen voor dat in de onmiddellij ke omgeving van hun exploitatiezetel voldoende deponeer-gelegenheid is voor afval, izodat normaal hier alles wel in orde is. Of er niet te veel toelatingen werden uitgereikt en of de staanplaatsen oordeelkundig werden ge kozen zijn zaken die niet van de gewone burger, wél van het Schepencollege en de Gemeenteraad afhangen. Onze mening is dat aan dit punt niet voldoende aandacht werd besteed zodat ingrijpen wel noodzakelijk blijkt. Waar ligt de verantwoordelijkheid dan wel Op gevaar af velen tegen ons in het harnas te jagen durven we gerust zeggen dat de fout bij de konsumenten zelf ligt. Bij hun opvoeding, of wat er moet voor doorgaan. En wie opvoeding zegt, izegt meteen kuituur. En daar zitten we bij de knoop van de hele zaak. Het staat vast en het is in de dagelijkse om gang te zien dat de Vlamingen qua kuituur op an dere volkeren een duidelijke achterstand hebben. Kuituur bestaat er niet in goed gekleed te gaan, auto te rijden, seksueel voorgelicht te zijn of ge- engageerde nonsens uit te kramen. De eerste en grote principes van elke kuituur zijn het in acht nemen van beschaafde omgangs vormen, het gebruiken van een deftige, gekuiste taal, het opbrengen van eerbied voor de eigendom van de medeburger, het besef nooit een ander iets aan te doen wat men niet wil dat zich zelf zou geschieden. Dat TV en een speciale soort pers een flink aandeel in de huidige verwildering der massa heb ben is zeker, maar de vraag mag ook gesteld of onze onderwijsinrichtingen, allemaal, wel zuiver op de graat zijn en niet jammerlijk te kort schieten bij het aanbrengen van de burgerzin bij de jeugd. Wij geloven van wel. Maar op het gemeentelijk vlak loopt ook wel een en ander mis. Wij hebben er absoluut niets tegen dat de Schepen van Kuituur zich inspant tot het oprichten van een overdekt zwembad en het openen van een sporthalle in het vooruitzicht kan stellen. Maar zijn dat niet allemaal dingen die wel de ontwikkeling van het lichaam bevorderen, maar helaas weinig of niets bijbrengen tot de ontwikkeling van de geest die alleen een duurzame stempel op onze toekomst kan drukken. Dat hiervoor scholen en universiteiten bestaan! Zuiver wetenschappelijk gezien, ja. Maar zoals ho ger reeds gezegd, het gaat om de eerste principes van de kuituur, om al die dingen die het leven onder en samen met mekaar dragelijk en aange naam moeten maken, de dingen die ons, Vlamingen, een minderwaardigheidsgevoel geven als we staan tegenover Fransen, Duitsers en noem maar op. Wij worden wel eens de Amerikanen van Europa ge noemd, maar hebben we niet, met brio, al hun gebreken overgenomen, terwijl toch hun kwalitei ten heel hoog staan. Is het veel gevraagd de Schepen van Kuituur te verzoeken om, samen met zijn Kultuurraad, een inspanning te leveren aan de basis, m.a.w. te overleggen hoe, van onderaan uit, kan gewerkt om de aangeklaagde wantoestanden uit de wereld te helpen. Die mogelijkheid bestaat. En om die te verwezenlijken mag altijd op onze hulp worden gerekend. Een datum om te onthouden zaterdag 23 juni 1973 HET SINT - ALOYSIUSFEEST dat vakantiestemming oproept. Orkest Vermoesen in Restaurant en Bodega. Knallende DJ-avond in de bierhalie. (VERVOLG) 11) Stedelijk zwembad - Balans per 31 deeember 1972 der regie. Dhr Coppens geeft lezing van de (balans. Dhr Van den Berghe - In de memorie van toe lichting staat niets vermeld over de automaten. Het komt me vreemd voor dat hierbij amper een winst geboekt wordt van 3.000 fr. Wat houden die automaten in Dhr Burgemeester - Frisdranken en koffie. Dhr Van den Berghe - De opbrengst is miniem. Dhr Burgemeester - Misschien zit de voorraad ook in deze cijfers verwerkt. Dhr Waltniel- Daar zou het wel kunnen zitten. Dhr Burgemeester - Schepen Timmermans kent al die tarieven. Dhr Van den Berghe - Ik -was steeds in de me ning dat automaten veel opbrachten. Dhr Waltniel - In dit document komen bepaal de posten tweemaal voor. Er klopt iets niet. Dhr De Riemaecker - Dat komt door die be weegbare bodem (er wordt gelachen). Dhr Waltniel - De gebouwen en de beweegbare bodem hebben een afschrijving over 33 jaar. Dat zijn toch tzware illusies. Dhr Burgemeester - Dat zal dan toch op be paalde voorgeschreven normen berusten. Dhr Waltniel - Dergelijke zaken zouden eerst in de sectievergadering dienen onderzocht en be sproken te worden. Dhr Burgemeester - Dat is juist. Dhr Coppens - Ik zal dhr Waltniel een schrif telijk antwoord bezorgen. Dhr De Riemaecker - Neen, neen. 'het punt ver dagen. Dhr Burgemeester - Inderdaad, en dan zal Schepen Timmermans hier ook aanwezig zijn. 12) Lening van 620.000 fr. voor het ondergronds brengen van het elctriciteitsnet Leopold laan (Gemeenteraad van 22 december 1971). Dhr Coppens - Deze werken werden reeds vroe ger goedgekeurd. Algemene goedkeuring met 12 stemmen. 13) Lening aankopen in der minne en onteigenin gen voor het realiseren van bijzondere plan nen van aanleg. Dhr Coppens leest de verschillende aankopen die reeds vroeger werden goedgekeurd. De lening beloopt 3.450.000 fr. Dhr Waltniel - Hoeveel aankopen werden er in de minne geregeld Dhr De Riemaecker - Allemaal, behalve deze in'de Abdijstraat. Dhr Waltniel - Wie deed de transacties Dhr Coppens - Ik. Zij werden reeds goedge keurd. Algemene goedkeuring met 12 stemmen. (Lees verder op pagina 2) "sfe,«-» i_ajq\K s q d uwe e/ró/ Raadszitting

Denderklok | 1973 | | pagina 1