d e z\u e/7 l,/~ \J 'Qciivs IN MEMORIAM D' Fr. Hemerijckx Zevenenveertigste Jaargang Vrijdag 22 juni 1973 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 Bij de aanvang van de openbare vergadering der Academie, gehouden op 16 december 1972, ver leent de H. P. De Nayer, voorzitter, het woord aan collega P.G. Jtenssens, die volgende lofrede uit spreekt over wijlen Dr. Fr. Hemerijckx. Frans Hemerijckx is een uitzonderlijke figuur. Zijn baanbrekend werk op het gebied van de lepra bestrijding is een aanwinst met blijvende waarde. Zijn ethische waarde als arts zal een voorbeeld blijven voor velen. Zijn diepmenselijke waarde zal immer tussen ons voortleven. Hoe deze hoogstaande persoonlijkheid is ge groeid uit het alledaagse en zo weelderig mocht opbloeien uit een indrukwekkende bescheidenheid, is een boeiende en tevens prachtige les. Mits vol doende afstandsneming ziet men een reuzegestalte ontspringen uit een afwisseling van schaduw en licht en het grandiose geboren worden uit de een voud zelf. Minzaam, bescheiden, edelmoedig, bekwaam, vooruitstrevend, ijverig, doordrijvend, onversaagd, zovele gaven die hij ten dienste heeft gesteld van de mens, .zijn broeder, ook de meest verstotene. Zijn engagement voor zijn levensdoel was totaal, als arts, als missiearts, als leproloog; hij zou zieken gezond en gelukkig maken en deed het onverdroten met een opgeruimd gemoed. Een voornaam mens, wie hij ook weze, bepaalt nooit alleen zijn persoonlijkheid. Ook bij Frans Hemerijckx is de invloed van huiskring en milieu niet achterwege gebleven. Hij werd geboren te Ninove op 19 augustus 1902. Zijn vader, Theofiel Hemerijckx, een boerenzoon uit Denderwindeke, genoot een franstalige opleiding te Edingen, had een bijzondere aanleg voor hout- en ijzerbewerking en vestigde zich als kaarsenmaker te Ninove. Zo hij geen gediplomeerd ingenieur is geweest, was hij bijzonder vindingrijk en bouwde eigenhandig een dopmachine waarvan het evenwicht dusdanig berekend was, dat hij met één vinger de zware bak met kaarsvet kon omhoog of omlaag bewegen. Deze karaktervolle man, met een kop a la Streuvels, was uiterst actief, energiek en punctueel karaktertrek ken die bij Frans Hemerijckx worden teruggevon den. Zijn moeder was het type zelf van de model Vlaamse huismoeder, met hart en ziel toegewijd aan echtgenoot, kroost, huistaken. Deze zeer god vruchtige vrouw was een schone vrouw, naar het woord van Plato, d.i. zichtbaar geworden liefde Zijn humanioravorming genoot hij aan het St.- Aloysiuscollege te Ninove en het St.-Catharinacol- lege te Geraardsbergen. In deze instellingen blijft de herinnering aan een doordrijvende, wilskrachti ge student vol rijke beloften. Deze vrome en vran ke jongen deed zich niet bijzonder opmerken, met uitzondering voor zijn onverzettelijke wil om te verwezenlijken wat hij zich eenmaal had voorge nomen, alle moeilijkheden ten spijt. In de strenge winter van 1917 reed hij aldus langs de Dender op de schaats van Ninove naar Geraardsbergen. Er was veel moed voor nodig zegde hij zelf. Vader kon bij zijn thuiskomst telkens zijn bevroren vin gers verzorgen. Vrije tijd werd besteed aan knutse len, boekbinden, koper en tin drijven, aanleg en handigheid die nem later goed van pas zouden ko men. Vanaf de derde latijnse had hij zich voorgeno men arts te worden en liefst dit beroep in Kongo uit te oefenen. Zijn innerlijke drang was immers hulp te brengen aan mensen in nood, liefst in hoog ste nood. Aan de Leuvense Universiteit liep hij college als een flinke student, zonder veel problemen. Zijn laatste jaar zou hierop uitzondering maken, wan neer hij in een ernstig conflict gewikkeld geraakte met de korzelige en wraakgierige titularis voor de oogziekten. Hij heeft deze academische pietluttig heid nooit gedramatiseerd, maar gelaten ondergaan. Later zou hij echter zoete weerwraak nemen met zijn vele succesvolle oogoperaties. Wanneer hij met succes zijn eerste staar had geopereerd, schreef hij aan één van zijn medestudenten Wat zou Ana- tole vreemd opgekeken hebben Frans Hemerijckx bleef afzijdig van het club- leven, de dompersclub incluus. Daarentegen zette hij zich zeer actief in voor het stichten, in 1925, van de Missiebond der Vlaamse Studenten, een tegen hanger van de AUCAM. Bewust vlaamsvoelend stu dent, trok hij hun leuze verder door dan het alles voor Vlaanderen dat de meesten wel tevreden stelde. Verkozen tot praeses, bracht deze functie hem in het bestuur van het Katholiek Vlaams Hoog studentenverbond. Hij izette zich aldaar volledig in voor het missiewerk. Om zijn bedoeling duidelijk te maken, liet hij zijn baard groeien, hetgeen toen hoogst ongewoon was. Om geld in te zamelen, nam hij allerlei initiatieven, ondermeer het opvoeren van een weinig bekend toneelstuk van Cervantes De Straatridder van ons Heer Het werd voor deze gelegenheid uit het Spaans vertaald door de E.H. Lindemans. Vermeldenswaard is het feit dat de hoofdfiguur missionaris wordt en melaats sterft. Deze werkkring versterkte nog zijn roeping als missiearts. Enigszins tot spijt van vader Heme rijckx wees hij alle voorstellen om zich in Ninove te vestigen van de hand. Vlug een fortuintje ver dienen als een burgerdoktertje lag hem niet. Kongo was zijn werkterrein en derhalve ging hij de les sen volgen aan de School voor Tropische Genees kunde te Brussel en behaalde aldaar het diploma in de koloniale geneeskunde. Zijn vorming werd ver volledigd met stages in het St.-Elisabethgasthuis te Ukkel een tropenarts moet immers alle medische problemen zelfstandig kunnen oplossen. Prijs voor Jaarabonnement 170 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Op 11 juli 1929 onderneemt hij zijn eerste afreis naar Kongo. Tshumbe Ste Marie (Sankuru-Kasaï) bereiken, betekende alsdan 19 dagen boot tot Mata- di, twree dagen trein tot Leopoldstad, opnieuw tien dagen boot tot Port Francqui, een verdere bootreis van zes dagen tot Lusambo en. eindelijk, drie dagen langs hobbelige banen voor de laatste 315 km tot Tshumbe. Deze missiepost was bediend door de pa ters van Scheut. Mede door het feit dat zijn broer een tijd nadien Scheutist zou worden, onderhield hij met deze congregatie bijzondere vriendschaps banden. De gezondheidstoestand van de inlandse bevol king was deerniswekkend. De enige gezondheids zorg werd verzekerd door een dispensarium inder tijd ingericht door een missionaris E.P. Bouvet, met het oog op het 'bestrijden van slaapziekte en fram- boesia tropica. Tshumbe betekent trouwens in de inlandse taal framboesia In 1920 volgde E.P. Bouvet de cursus voor ge zondheidsbeambte aan de School voor Tropische Geneeskunde, om een meer verantwoorde hulp te kunnen bieden. Bij zijn terugkeer bouwde hij een lazaret voor slaapzieken en voor de andere patiën ten een dispensarium zijdelings aan het missiehuis. In deze vooruitgeschoven, praktisch vergeten post, kwamen in 1928 de eerste missiezusters van Opbra- kel aan. Het orgelpunt bij de nieuwe uitbouw der gezondheidszorg was de komst van een dokter. Frans Hemerijckx was deze eerste titularis. Drager van een koffer, een instrumententas en een enorme werklust, vond hij in het dispensarium amper een stoel om op te zitten. Dit was überhaupt iets min dan verwacht, maar een uitstekende basis om de medische activiteiten geleidelijk aan uit te breiden. Een dispensarium werd afzonderlijk van het missie gebouw opgetrokken en geleidelijk aan uitgebouwd tot een hospitaaltje. De juiste toedracht van het probleem der grote endemieën leren kennen, bete kende verder onophoudend het binnenland door reizen, hetgeen meteen ook een betere kennis van de bevolking meebracht. In 1930 vervoegt zijn verloofde Marie-Salome Grootaert hem. Dit huwelijk, ingezegend te Mika- iayi, begon als een voorbeeldig idyllisch echtelijk leven. Het zette zich plots om in een jammerlijke ramp. Onbedwingbaar zwangerschapsbraken bete kende in deze verlaten plaats dood voor moeder en kind, indien de vrucht niet werd verwijderd. Deze alomvattende gewetenszaak werd door deze heroï sche moeder zelf beslecht zij ging de dood in met haar ongeboren kind. Wat .zoiets (betekend heeft aan affectieve en gewetensproblemen bij deze teer gevoelige echtgenoot kan men alleen maar gissen. Een gebroken man, plots terechtgekomen in een uitzichtloze tunnel, kan niet anders dan ook zijn eigen levensdoel terug in twijfel stellen. Een terug keer in eigen familiekring was hierbij een veilige uitweg. Terug in België komt hij alras tot het besef dat bevrijding te vinden is in noest werken en on verdroten volharden in zijn medisch apostolaat. Zonder lang verwijl is hij dan ook terug in Tshum be, meer beschikbaar, meer toegewijd dan ooit aan de noodlijdenden. (Vervolgt)

Denderklok | 1973 | | pagina 1