h Hst 0\Ks9eZ'md W;ee%< Q</ IN MEMORIAM Zevenenveertigste Jaargang Vrijdag 6 juli 1973 Dr HEMERIJCKX STICHT DIKUNGU Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 170 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Vervolg van de lofrede over wijlen Dr Frans Hemerijckx uitgesproken door P. G. Janssens ter vergadering van de Koninklijke Vlaamse Academie voor Geneeskunde van België op 16 december 1972. Hl. Na zorgvuldig zoeken naar de best geschikte plaats en na de daarbij horende palabers. wordt in 1941 een uitgestrekte vlakte met goed bebouwibare velden, met ruime watervoorziening en rijk aan brandhout, geselecteerd voor dit nieuw leprozen- oord. Op 12 'km van Tshumbe gelegen, was het niet te ver van hospitaal en missie. De inlandse hoofden gingen akkoord, de administratie stelde het licht op groen, de missie stond in voor de bouwwerken, de Cotonco en de M.A.S. 'boden hulp en Frans Hemerijckx deed het overige. Twee essentiële nieuwigheden kenmerken dit nieuw centrum het melaatsendorp wordt opge trokken langsheen de grote baan Katako-Kombe- Tshumbe-Wembonyama-Lebufu-Lusambozodat de leprozen uit hun vereenzaming worden gebracht en Frans Hemerijckx besiist zelf ibij de melaatsen te gaan wonen. Deze zelfverloochening was niet enkel bedoeld om het bewijs te leveren van een perma nente beschikbaarheid, maar vooral als een posi tieve bijdrage tot het uitroeien van onrecht en vooroordelen. Evenwijdig met de West-Oost georiënteerde grote baan, werden twee 40 meter brede lanen aan gelegd, doorkruist met een aantal straten, die alle een naam kregen. De straten werden afgelijnd met palmbomen en sierplanten. De huizen met zorg ge bouwd, op nauwkeurig verkavelde percelen. 10 a. groot en afgesloten met een omheining. Ieder huisje heeft een eigen tuin met fruitbomen en 'bananen- struiken, verder maïs-, maniok-, aardnoten-, ananas- en tabaksplanten. Ieder bezit een eigen neerhof, kippen, eenden, geiten. De watervoorziening werd verzekerd door leidingen langsheen de straten, met oordeelkundig opgestelde waterkranen, zodat zelfs de grootste invalieden zich gemakkelijk van water kunnen voorzien. Elektrische verlichting wordt ge leverd door een sterke elektrische krachtgenerator. Later zal een public address installatie deze aanleg komen vervolledigen. Via luidsprekers kun nen mededelingen en oproepen worden gedaan, maar vooral muziek uitgezonden die een blijde ge moedsstemming opwekt en onderhoudt, ook bui ten... de traditionele dansavonden, waar zieke en verminkte benen nog eens naar hartelust het Kon golese muiziekritme actief medeleven. Het dispensarium was het centraal gebouw, met een bijgebouw voor invalieden bestaande uit zes kamers met elk vier bedden. Praal werd niet gezocht, wel degelijkheid. Het ensemble werd later nog vervolledigd met een kliniek met vier zieken zalen. Het was een modelcentrum voor een piloot organisatie, dat niet alleen de verzorging der opge nomen leprozen beoogde, maar tevens het centrum was voor de mobiele opsporing en aan huis behan deling sdienst. Op de gevel van de polikliniek werd het wapen schild van Dikungu aangebracht vier ineenge strengelde sterke handen en voorarmen Staat, Missie, Cotonco en Privé. Op het grote dorpsplein werden op gepaste afstand stenen in de grond ge zet het waren de standaanwijzers voor de turn oefeningen der melaatsen, die iedere morgen aan allen werden opgelegd. De wegblijvers werden door de plantons uit hun huis gehaald. Turnoefeningen door kreupelen doen wel enigszins komisch aan, maar hun 'belang zal niemand ontgaan wat het hoog houden van geestes- en fysische toestand betreft. Wie nog over iets of wat handen beschikte, werd tot werken aangezet. De keus was vrij, maar uitgebreid tot alle traditionele ambten. Voor de vrouwen vooral pottenbakkerij, vlechten van sisal- koorden en visnetten, bed- en vloermatten, stoelzit tingen en vanzelfsprekend ook kunstvlechten in raffia. De mannen hadden keus tussen akkerbouw, schrijnwerkerij en smidse. Grote velden gerst, aard- noten, maïs werden aangelegd om het dagelijks rantsoen der leprozen te verzekeren en te verbete ren. Veeteelt en visvijvers met telapia in de droog gelegde moerassen zorgden voor de dierlijke pro teïnes. Gevelde bomen werden ter plaatse in planken gezaagd en in de schrijnwerkerij verwerkt tot ta fels, stoelen, bedden, vensters, deuren, krukken, zie- kenwagentjes, en noem maar op. De smidse ge bruikte als basismateriaal achtergelaten benzine- vaten, gebroken springveren, afgedankte fietska ders, wrakken van auto's en camions. Hieruit wer den grendels, scharnieren, sloten, messen, beitels, truwelen als het ware getoverd... Frans Heme rijckx was de promotor en de technicus van deze hoogst belangrijke knutselarij. De voeding werd met zorg geregeld met het oog op waarde en gevarieerdheid van het regime. Het verbruik van gierst, een zeer interessant graan gewas maar lastig om tot moes te stampen, werd gestimuleerd. Om dit te vergemakkelijken, werd een bloemmolen aangeschaft. Het probleem van de voeding der zuigelingen van melaatse moeders was steeds zijn grote kom mer. Om het contact met de moederhuid te beper ken werd de vrouw in een hemd gestoken dat enkel een zorgvuldig ontsmette tepel bereikbaar liet. Bij flesvoeding was geitemelik de enige beschikbare grondstof, die echter door de inlanders niet werd gebruikt. Het werd dan ook een hele kunst om in landse vrouwren het melken van geiten te doen aanvaarden. De missiezusters hebben gedurende lange tijd zelf voor het melken moeten instaan. Dank zij de bijzondere zorg bij het spenen, bleef de kindersterfte die in vele leprozerieën teleur stellend was, opvallend laag te Dikungu. Een gevarieerde voeding werd met volharding sterk aangemoedigd en mogelijk gemaakt door eigen produktie, ook van vruchten zoals sinaas appelen, citroenen, pompelmoezen, avocada's, fruit- bananen, papaïas enz. Het leprozencentrum Dikungu beschikte over een eigen munt penningen die werden uitgereikt als betaling voor het geleverde werk, met koop kracht in eigen winkel waar allerlei waren en be nodigdheden werden aangeboden aan de kostprijs. Aldus werd voorkomen dat deze voordelen zouden misbruikt worden door vreemden. Het centrum werd geleidelijk uitgebreid. Noch tans wanneer Frans Hemerijckx in 1950 eindelijk een plaatsvervanger kreeg voor het hospitaal van Tshumibe en zijn voornemen naar Dikungu te ver huizen kon verwezenlijken, was hij gedwongen zijn intrek te nemen in een vrij primitieve woning. Hij zal verder bijbouwen school, sociaal tehuis, mo derne kliniek, huizen voor verplegers, kapel, huis voor de aalmoezenier, klooster voor de zusters, groot atelier, huis voor de gezondheidsbeambte en in allerlaatste instantie een huis voor de leproloog zelf. Frans Hemerijckx zal het nooit bewonen. Voorrang werd gegeven aan de mens, aan het sociale huis aan huis bezoek; waar nodig verzor ging aan huis; kinderheil; kook-, naai- en huishoud kundige lessen; onderhoud van het personeel rond de woning, netjes omgehakt en beplant. In een woord alles wat een beter, aangenamer en meer zinvol leven voor de leprozen en hun familie kon verzekeren werd aangemoedigd. Het bereikte resultaat was opzienbarend en getuigde van een geest van vernieuwing. Dit bleef niet onopgemerkt en Frans Hemerijckx werd uit zijn verdokenheid weggehaald en aangezocht zijn leprabestrijding op een ruimere schaal te ontwik kelen. Het voorhanden zijn van sulfonen in 1947-48, met de daaraan verbonden nieuwe hoop voor een efficiënte leprabehandeling, betekende voor hem meer dan een actieve medicatie. Sulfonen boden een aanvaardbare ibasis voor een metamorfose de behandeling in eigen midden en de uitschakeling- van het verstoten der leprozen. De kernachtige, dynamische formule van Hemerijckx sulfonen, een jeep en een glimlach was geboren... Aangesteld als eerste leproloog voor de Kasaï, in 1950, kan hij een bredere vlucht nemen. Deze nieuwe opdracht heeft veel van hem gevergd. Hij inspecteerde niet. maar door enkele dagen samen werken ter plaatse met iedere agent van de ge zondheidsdienst, met iedere dokter, in ieder missie- dispensarium, in ieder melaatsendorp van heel Ka saï, leerde hij aan hoe men de lepra programma tisch diende te benaderen. Bekommernis die men terugvindt in zijn leidraad voor de jonge leprolo- (Lees verder op pagina 2) ^to.ciins D' Fr. Hemerijckx

Denderklok | 1973 | | pagina 1