d B^n Q<y m ME MORI AM D' Fr. ttemerijckx Zevenenveertigste Jaargang Vrijdag 20 juli 1973 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 170 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Vervolg van de lofrede over wijlen D: Frans Hemerijckx uitgesproken door Prof. D' P. G. Jans- sens ter vergadering van de Koninklijke Vlaamse Academie voor Geneeskunde van België op 16 de cember 1972. V. D HEMERIJCKX KENT GEEN RUST l In 1965 stelt Frans Hemerijckx een eindpunt aan buitenlandse contracten van lange duur. Hij komt meer permanent in eigen familiekring inwo nen. Aldus luidde een nieuwe periode in van zijn rijke loopbaan. Op het thuisfront en in het kader van de Damiaanactie zet hij zijn anti-lepra actie verder. Het zal wel niemand verbazen dat deze rustperiode vooral werd gekenmerkt door een zeer grote bedrijvigheid en talrijke buitenlandse zen dingen van korte duur. In het najaar 1966 is hij terug in Afrika om zich persoonlijk rekenschap te geven van de nieu we toestanden en van de werking van de mobiele lepradiensten. Hij bezoekt Rwanda en Burundi en ook Zaïre. In dit laatste land laat hij zich overal vergezellen van Dr. A. Makela. de eerste Zaïraanse leproloog, in Indië opgeleid dank zij de Damiaan actie. Zijn merkwaardig verslag is typisch het ne gatieve wordt niet aangedikt, maar veeleer wordt de goede wil aanwezig bij vele leden van het me disch personeel onderlijnd, hetgeen hem ertoe aan zet te besluiten niet langer te wachten om de be staande goede wil te valoriseren. Hij wijst er te vens op dat de Belgische medische coöperatie niet langer een instrument voor een Belgische politiek mag zijn, maar daar is om de Zaïranen te helpen hun eigen geneeskundige organisaties op te bou wen. Het bezoek aan meerdere leprozerieën was voor hem hartvel-sterkend Hópital de la Rive te Kinshasa, Kimpese, Yonda, Tsimuenza, Sandoa, Kapolowe. Het wederzien van Dikungu, zijn eerste levenswerk, was echter teleurstellend pijnlijk. Bij zijn afscheid in 1954 waren er 1.7C0 melaatsen ter plaatse en waren alle andere leprozen opgespoord en ambulant behandeld. Zijn zieken poogden zijn vertrek te beletten, zij huilden hun leed. zij om singelden de auto het duurde uren vooraleer hij weggeraakte. Dit was voor hem een dag van diep leed geweest... De terugkeer is het niet min ge weest, maar dit ligt diep verborgen onder een za- helijk rapport. Na de evacuatie van het Europees personeel van Dikungu door de V.N. werd dit aantrekkelijk centrum leeggeplunderd en namen de meeste me laatsen de vlucht. Hij heeft er 282 teruggevonden en onderzocht. De helft ervan zou de leprozerie kunnen verlaten, maar 128 invalieden dienen ver der ter plaatse verzorgd. De gebouwen, die in 1960 volledig afgewerkt waren, zijn goed bewaard, maar ongebruikt. Zo ook de uitrusting, die nog groten deels onuitgepakt in kisten en kratten, o.m. het Röntgentoestel. Het leprozendorp daartegen is gans vervallen. Het atelier is een verzameling van on bruikbare machines. De kamion staat verpletterd onder het ingestorte garagedak. Het sociaal tehuis is volledig buiten gebruik op drie naaimachines na. Het klooster der missiezusters is onbewoonbaar. De voorziening in sulfones is echter nog voldoende. Als personeel zijn een dertigtal personen in dienst, waarvan enkel drie of vier voor leprabehan deling werden opgeleid en inderdaad medicamen ten uitdelen en wonden verzorgen. De drie verple gers en twee hulpvrouwen beperken zich tot priva te en betalende praktijk voor de niet-leprozen uit omliggende dorpen, de klerken beheren o.m. het stilliggend atelier, vijf sociale werksters staan in voor de niet langer functionerende haard Met izijn typische zin voor humor sloot hij dit inter mezzo af met de bedenking Nu hebben de Kon golezen gevonden wat wij reeds zoveel jaren met al ons verstand en geleerdheid hebben gezocht, zonder het ooit te vinden veel geld verdienen zon der te werken In 1967 is hij opnieuw in Indië, waar hij de ba sis legt voor een nieuw belangdijk project van de Damiaanactie te Dharmapuri. nu volledig onder Indisch beheer en een nieuw succes. Aansluitend hierbij bezoekt hij de anti - lepra organisatie in Thailand en Maleisië en verleent te dier gelegen heid zeer geapprecieerde raadgevingen en sugges ties. Aan de medische faculteit van de Universiteit van Kuala-Lumppur houdt hij een lezing over le prabestrijding door vroegtijdige diagnose en on middellijke behandeling in het kader van ambu lante diensten. Hiermede wil hij eens te meer het opzettelijk ignoreren van lepra door artsen uit lepralanden bestrijden. In streken waar melaatsen aan alle straathoeken te bedelen liggen, worden zij stelsel matig geweerd uit de dermatologische klinieken en is het lepra onderwijs of onbestaande of onbenul lig. Het tekort aan leprologen en aan leprakennis bij de artsen is hemeltergend. Melaatsheid is een ziekte zoals een andere en heeft als dusdanig een plaats in het normaal curri culum. Tegen net bezwaar van reeds overbeladen programma's stelt Frans Hemerijckx de derde we reld overladen met steeds meer leprozen. Vandaar zijn streven naar het oprichten van enkele leerstoe len in de leprologie om de nodige status te bezor gen aan deze discipline in de medische scholen en faculteiten en een integratie van lepra onderwijs te vergemakkelijken. Wanneer wordt de eerste leerstoel Frans Hemerijckx opgericht in Indië of Zaïre Nu begint zijn lijdensweg. Het slikken wordt moeilijker. De pijnlijke dilatieproeven mislukken. Zijn eerste reactie is dan ook ik ben een vogel voor de kat Na de operatieve tussenkomst te Parijs, laat hij zich ogenschijnlijk overtuigen dat de vernauwing geen tumorale, maar een sclerose- rende etiologie heeft. Aan de herstelperiode komt geen einde. Zolang het enigszins mogelijk blijft, Beheert hij verder de Damiaanactie, met al de moeilijkheden inherent aan dit type van organisa tie. Hij zou willen ten spoedigste volledig hersteld zijn. Hij heeft nog izoveel plannen en er is nog zo oneindig veel te doen. Maar hij moet uiteindelijk toch een opname in de Universitaire Kliniek te Leuven aanvaarden. Hij is nu een ongeduldige pa tiënt, met een diffuse carcinomatose, die blijkbaar zijn toestand niet begreep tot op de dag dat de be handelende chirurg hem veel moed toewenste. Nadat hij op zijn aandringen bevestiging had gekregen van de juiste diagnose, werd het een getransfigureerde patiënt, geen klachten meer over zijn ondraaglijke pijnen, alleen goedheid en zachtheid, een vriendelijke glimlach voor allen, serene kalmte. Hij had afscheid genomen van zijn familie en zijn laatste raadgevingen gemurmeld en scheen niet meer te behoren tot deze wereld. Hij wenkte me dichterbij en prevelde in mijn oor ik heb nog een klein stukje leven, een heel klein stukje, en glimlachend toonde hij een halve wijsvinger. Daags nadien ontsliep hij zacht. Zijn sterven zal me steeds voor ogen blijven als een heldhaftig voorbeeld (A.M. Lacquet in E.H. Hermans De arts als patiënt, Staffleu. 1972.) Frans Hemerijckx heeft steeds beweerd dat hij geen Boodschap te brengen had. Zijn leven zoals zijn deed zijn echter een permanent voorbeeld ge weest voor allen. Hij was geen heilige, maar een ede' mens. Hij was geen schroomvallige klerikaal, maar een diepovertuigd christen. Hij klaagde de onrechtvaardigheden in de wereld niet aan in mooie zinnen, maar stak zelf de handen uit de mou wen. Hij heeft ziin geheel bestaan gewijd aan zijn roeping om mensen gelukkig te maken en slaagde er volkomen in. Het is in deze rustige, zelfverge- tende, totale inzet dat zijn boodschap te zoeken is. De eenvoud zelf van zijn realistische aanpak, van zijn edelmoedigheid, van zijn onbaatzuchtig heid is uitgegroeid tot een grandioos geheel, waar over wij allen eindeloos trots mogen zijn. Mevrouw Frans Hemerijckx - Grootaert, U moogt er trots op zijn dat gij, dank zij uw zelfver loochening en moed. uw echtgenoot zijn levens werk hebt laten volbrengen. (Lees verder op pagina 2) Wegens het wettelijk jaarlijks verlof zal De Denderklok de eerstvolgende TWEE weken niet verschijnen op vrij dagen 27 juli en 3 augustus).

Denderklok | 1973 | | pagina 1