W Qarns qz'M Qtf CARPE DIEM Zevenenveertigste Jaargang Vrijdag 17 augustus 1973 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 9400 NINOVE Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 170 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. ra I. Amper in leven kunnen blijven. Wie in een riant villapark woont, heeft er meestal geen besef van dat er in ons land nog krot ten-stegen bestaan waar felle ellende wordt gele den. Armoe-lijders leven immers zeer verdoken. Er is voor hen geen plaats in onze stad van winkelstra ten en auto's. En een rijkemans-auto rijdt meestai geen doodlopende steeg binnen. Toch bestaan ze, deze ellende-mensen, die met hun karig inkomen amper in leven kunnen blijven - In Antwerpen, in de Pompstraat, leeft een vrouw met twee kinderen, waarvan er eentje ge handicapt is, en met haar broer die aan epilepsie lijdt. De inkomsten van deze vrouw zijn beperkt tot de maandelijkse steun van de Commissie van Openbare Onderstand ten bedrage van 4.000 frank. Hiervan dient 1.400 fr. huishuur betaald te worden. Samen met twee andere gezinnen bewoont de fami lie een bouwvallig, onbewoonbaar verklaard huis. Er is electriciteit in één van de kamers, er is slechts één W.C. - Enkele huizen verder, in een achterhuis woont een oude man die aan chronische bronchitis lijdt. Tweemaal per week controleert hij de vuil nisemmers van de buurt. Zijn maandelijks inkomen bedraagt 1.600 fr. Hij beschikt niet eens over eigen watervoorziening en W.C. - In de rijke Beukelaarsstraat leeft een be jaard gezin in erbarmelijke omstandigheden. Om dat deze mensen geen aanbetaling deden bij een pensioenkas, is hun maandelijks inkomen beperkt tot 1.500 fr. De vrouw is gedeeltelijk verlamd. Het W.C. bevindt zich op het gelijkvloers, terwijl deze mensen slechts de tweede verdieping kunnen huren tegen een huurprijs van 800 fr. per maand. Aange zien ze niet meer dan 700 fr. per maand overhouden zijn deze mensen fysiek totaal ontredderd. - Nog steeds in Antwerpen woont een onge letterde vrouw met haar geestelijk gestoorde echt genoot, in een achterhuis bestaande uit één kamer. De muren zijn niet behangen, er is geen watervoor ziening. Zij gaat uit werken als werkvrouw en ver dient 3.000 fr. per maand. Hiervan betaalt zij 800 frank huur. - In een nette buurt van Schaerbeek betrekt Louiza een kille mansardekamer. Zij is 75 en ont vangt maandelijks 3.274 fr. pensoen. Vaak steekt zij de kachel niet aan om besparingen te doen. Zij is echter te fier om te klagen. Zij eet soms wat vleesafval dat zij bij de slager gaat ophalen, zoge zegd voor haar kat. - Een paar straten verder, in de afgeschreven Noordwijk, hokt een Marokkans gezin met zes kin deren in een bouwvallig krot zonder electriciteit en verwarming". De man had net zijn gezin naar België laten overkomen, toen hij ziek werd. Omdat hij administratief niet in orde was met de sociale zekerheid, heeft hij momenteel geen inkomen. Zijn kinderen geraken duidelijk ondervoed. Gelukkig voor hem kan hij tijdelijk rekenen op de solidari teit van de andere Marokkaanse gastarbeidersge zinnen. Maar hoelang nog 0 - Roza is 37 jaar oud, lijdt aan astma in de hoogste graad en wordt erkend als 85 G invalide. Daarvoor heeft zij een tegemoetkoming van 2.236 fr per maand. Omdat zij nooit uit werken ging, heeft zij geen recht op pensioen. Wel heeft zij recht op wezengeld (2.000 fr. per maand) omdat haar ouders, wien ze steeds ten laste was, overleden zijn. Zij betaalt 1.660 fr per maand aan huishuur. Ver der zijn er de normale maandelijkse uitgaven voor gas. electriciteit, water, verwarming, de dokterson- kosten, de apotheker, de bijdrage voor de gezins helpster die elke dag aan huiskomt. Zo blijft er nog bitter weinig over voor het dagelijks persoonlijk onderhoud, laat staan voor enige vorm van ont spanning. - En zo kan de lijst verdergaan. Er zijn er nog du i zenden. Wie in de ellende versukkelt, geraakt er zelden nog uit. Het wordt een kringloop waarin men steeds dieper wegzakt. Wie in ellende leeft, is vaak onge letterd, is administratief nergens in orde, kent vaak de weg niet naar de sociale voorzieningen. Kinderen die in de ellende geboren worden, krijgen geen normale opvoeding noch scholingskan sen, worden vaak ziek en psychologisch oneven wichtig, verliezen het geloof in zichzelf en in vriendschap, weten niet wat wooncuituur is. vin den geen geschikte arbeidsmogelijkheden, zijn on stabiel en hebben geen normenbesef. Waar ligt de armoede-grens Hoger hadden wij het over mensen die in el lende leven. Ellende betekent dat je over zulk een gering inkomen beschikt dat je nog net niet sterft. Het inkomen van deze bevolkingsgroepen zou men het u vitaal minimum kunnen noemen. Als we echter spreken over armoede in België dan bedoelen we méér mensen dan zij die in bittere ellende leven. Men kan immers een inkomen hebben dat boven de grens van het vitaal minimum ligt, en daarbij nog arm zijn. Armoede is een relatief begrip. Het betekent dat je inkomen te ge ring is om volwaardig aan het sociale, economische, politieke en culturele leven in de hedendaagse sa menleving deel te nemen. Om dit relatieve begrip enigszins te omschrij ven hebben een groep economisten van de werk groep Alternatieve Economie trachten uit te re kenen beneden welke inkomensgrens men als arm moet aangezien worden. Zij probeerden in geld om te rekenen wat in België heden ten dage levensnoodzakelijk is. niet alleen om in leven te blijven, maar ook om dat le ven een beetje menselijk te maken. Deze armoe de-grens noemen zij dan het socio-vitaal mini mum Zij becijferden dat dit socio-vitaal minimum in onze samenleving voor een gezin van vier personen (man en vrouw, twee kinderen tussen 10 en 14) neerkomt op een maandinkomen van 11.639 fr., voor een alleenstaande op 5.000 fr., voor een kinderloos gezin op 8.200 fr. Mensen die onder deze armoede grens vallen, leven in feite aan de rand van de welvaartsmaatschappij. Om dit socio-vitaal minimum te berekenen gin gen de economisten ervan uit dat het beschreven standaardgezin wekelijks 1.096 fr. moet uitgeven voor voeding 275 fr voor vlees, 79 fr voor vis, 141,5 fr voor groenten, 509 fr voor ontbijt en avondmaal (broodmaaltijden), 91,5 fr voor allerlei. Per maand is dit 4.749 fr. Daarnaast voorzien zij per maand 6.890 fr voor andere uitgaven 2.940 fr voor woning (inbegrepen huur, verlichting, ver warming. onderhoud enz.), 750 fr voor drank, 600 fr voor persoonsverzorging, 1.500 fr voor kleding, 300 fr voor vrije tijd en 800 frank voor vervoer en verschillende. Een gezin met twee kinderen tussen 10 en 14 jaar, dat geen 11.639 frank inkomen heeft per maand, wordt aldus als «arm beschouwd (cij fers van 1972). (vervolgt) Terugkeren uit verlof hebben we altijd prettig gevonden. Veel prettiger dan het gaan. Omwille van de massa problemen die we, gewild of onge wild, maar dank zij de massa-media, achter ons kunnen laten en de zorg tot het vinden van een antwoord of een oplossing tot na het verlof kunnen uitstellen. Of Ocana in 't geel en Van Springel in het groen Parijs zullen bereiken, of de nieren van Merc.kx weer normaal gaan werken of niet zijn, nationaal gezien, natuurlijk zeer belangrijke aan gelegenheden, anders zou de TV er niet zo een na drukkelijke ernst bij te pas brengen. Minder ernstig is het feit dat de dollar blijft zakken, het pond sterling zweven en de mark met succes de Everest bestijgt. Rimpels in het voor hoofd zullen we van deze schommelingen niet krij gen, daar ons deviezenbezit zich beperkt tot een pulleken waardeloze muntstukken. (Lees verder op pagina 2) k "Ven \.mm d u/e ekb/ Er zijn nog armen in België

Denderklok | 1973 | | pagina 1