h 'QQtns bc e2-in d uwe e/r^/ Q<y DE ACTIE VAN Senator \V. VERLEYSEN Zevenenveertigste Jaargang Vrijdag 31 augustus 1973 PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Prijs voor Jaarabonnement 170 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. voor de verbetering van de HUISVESTING VAN ONZE MINDERVALIDEN, met succes bekroond Belangrijk Koninklijk Besluit in het Belgisch Staatsblad van 24.8.73 Wat vroeg senator Verleysen Waf wordt nu ingevoerd met ingang van 1 juli 1973 Drukker - Uitgever Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Onder de merkwaardige initiatieven onlangs door de regering in Hertoginnedal genomen, vinden w>e er een dat door de grote pers in het algemeen doodgezwegen werd, nl. het toekennen van een subsidie van 100 miljoen frank in 1973 - te brengen op 200 miljoen in 1974 - aan de in België verschij nende dagbladen. Eigenlijk niets nieuws, want weer werd het voorbeeld gevolgd van Nederland waar de kranten sinds jaren staatstoelagen genieten die nog al wat anders zijn dan de povere hulp door Leburton, Pre sident van Le Peuple en staatsminister Van den Eynde, co-President van de B.S.P. en directeur van Volksgazet aan de Belgische pers geboden. Deze miljoenen, aldus Jan Nuyts in 't Paliie- terke van 23 augustus jl., en die we graag om zijn moed eervol vermelden, deze miljoenen dus worden uit de zak van de belastingbetaler getoverd, zo ge zegd om een brede waaier van demokratische opi nievorming te waarborgen. Onmiddellijk dient opgemerkt dat de regering, en vanzelfsprekend ook de dagbladdirecties, ver trekken van de onderstelling dat alleen dagbladen meningen verkondigen. De weekbladen, die in zake vertolking van een vrije opinie meestal afwijken van de gestandiseerde dagbladen, zijn van het staatsmanna uitgesloten. Deze opinie treden wij graag bij, niet uit jaloezie omdat dit weekblad ook geen cent zal krijgen - wij ook hebben het niet nodig - maar alleen om het principe te handhaven dat, wie vrij zijn mening wil zeggen, ook vrij van financiële bindingen moet blijven. Logika zit er in dit regeringsbesluit trouwens ook niet, want om welke redenen de hulp beperkt blijft tot de partijbladen van de drie zo gezegd nationale partijen, moet Leburton ons eens uitleg gen. Wij zelf hebben daar ons eigen gedacht over. Verder onderschrijven wij ook wat Jan Nuyts zegt De socio's, sterk in de politiek maar zwak in de journalistiek, willen hun politieke macht ge bruiken om hun kranten in stand te houden... waar van wel de partij houdt maar niet haar kiezers, vermits zij die kranten niet lezen. De krisis van de Belgische dagbladpers bestaat niet. Aktueel is alleen de teleurgang van de partij organen of, om nog duidelijker te zijn, de dood strijd van krantjes gelijk Le Peuple, Vooruit, La Wallonië, Le Journal de Charleroi, die stuk voor stuk maximum een gemiddelde van 20.000 exempla ren per dag verkopen. Daarnaast is er Volksgazet die het tot 60.000 nummers brengt. Dit betekent dat heel de Belgische socialistische partijpers in haar totaliteit dagelijks nog niet de twee derden van de lezers bereikt die via één enkele titel als 'o.v. Gazet van Antwerpen of Het Volk worden aan gesproken. Goed gezien van den arbiter, maar hier komt dan een vraag van ons zullen deze twee laatste mee snoepen van de koek of de moed opbrengen om elke staatstoelage te weigeren om de handen vrij te houden En wat met dagbladen zoals de groep Standaard-Het Nieuwsblad, Le Soir, de Libre Belgique e.a. die dank zij hun benijdenswaardige journalistiek niet alleen het hoofd boven water houden, maar bovendien nog een dikke cent over houden Zullen die zich ook de mond laten snoe ren door het aanvaarden van staatspenningen en in de toekomst alleen maar verkondigen wat de rode regering welgevallig is. Wij durven het bijna niet geloven, maar onze politieke pappenheimers kennende, vrezen we dat zij ook voor de marxisti sche sirenenzang zullen bezwijken. Met alle gevol gen van dien. Want, en we citeren nogmaals Jan Nuyts, de socio's willen met alle middelen geld voor hun armtierige kranten en halen het waar zij dat ge makkelijkst beet kunnen krijgen uit de staatskas. Zij hebben uitgerekend dat zij één vierde van de totale staatstoelage zouden moeten krijgen, hetzij 25 miljoen in 1973 en 50 miljoen in 1974 - minimum 10 miljoen per rode partijkrant. Vermits zij, de roden, echter niet alleen in de regering zetelen, moeten ook de kranten van liberale en kristelijke kiezers meedoen. En dienen die kranten om een alibi te verschaffen waarachter het tekort aan com mercieel en journalistiek inzicht van types zoals Van Eynde, Larock en tutti quanti kan schuilgaan. Wij ook vragen ons af waar een gazet als Le Soir, met een jaarlijkse winst van 10- miljoen, een alibi zal vinden om een deel van het staatsgeld binnen te rijven, tenzij dan om door haar onder houden Franstalige gazettekens zoals Le Matin en La Métropole in leven te houden. Franstalige ga zettekens die dank zij staatsgeld, ons geld dus. in Vlaanderen zullen blijven bestaan. En zeggen dat sommigen beweren dat de Vlaamse strijd voor goed gewonnen is De vraag is, en we citeren nogmaals Jan Nuyts, of de grote pers onder die chantage zal bezwijken en het afpersingsgeld aanvaarden De subsidie aan de dagbladpers wordt een komedie waaromtrent noch het laatste woord is gesproken noch de laat ste cent is uitgegeven. Inderdaad, de politieke gevolgen van deze rode zet zijn niet te overzien. De kruik gaat zo lang te water tot ze barst. Voor ons part, wij zullen blijven doorvechten voor een vrije pers, anders is het met de democra tie voorgoed afgelopen. In de maand mei 1972 diende senator Wim Ver- leysen drie wetsvoorstellen in. waarbij een reeks maatregelen werden voorzien, die de aangepaste huisvesting van onze mindervaliden moesten be vorderen. Deze voorstellen werden in senaatscommissie van openbare werken besproken in de maand juni 1973. De staatssecretaris Marcel VANDEWIELE was zeer enthousiast over deze voorstellen en be loofde aan het ministerieel comité voor sociale en economische coördinatie een ontwerp van Konink lijk Besluit voor te leggen waarbij aan de verlan gens van senator Verleysen .zou worden tegemoet gekomen. Dit ontwerp van Koninklijk Besluit werd door de regering aanvaard en ondertekend op 27 juli 1973. Thans is het verschenen in het Belgisch Staatsblad van 24 augustus 1973. Hij vroeg dat het in de toekomst niet meer zou gebeuren dat een gezin, hetwelk een aangepaste woning bouwt voor zijn gehandicapt gezinslid, zijn recht op bouwpremie zou verliezen omdat de wo ning te ruim was. Dit verlies van het recht op bouw premie bracht ook met zich mee dat het betrokken gezin geen recht had op een goedkope lening. De senator vroeg ook dat de bouwmaatschappijen zou den verplicht worden aangepaste woningen te bou wen voor gehandicapten en dat deze woningen aan sociale huurprijzen zouden worden ter beschikking gesteld. Hij stelde ook een reeks passende maatre gelen voor. 1) De woning mag ruimer zijn, zonder dat het genot van de 'bouwpremie verloren gaat; 2) De hogere bouwkosten worden bestreden door een hogere bouwpremie; 3) Het bedrag van de goedkope lening wordt verhoogd en kan zelfs (vanaf 3 kinderen) aan ver laagde interest geschieden; 4) De bouwmaatschappijen verlenen een ver mindering van huishuur; 5) De inkomstengrens wordt hoger gesteld. (Lees verder op pagina 2) Nieuw Rood Offensief 1

Denderklok | 1973 | | pagina 1