IXJ u#5Se /(loins 6^ Prosper Van Den Haute Zevenenveertigste Jaargang Vrijdag 5 oktober 1973 In Memoriam Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 170 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Met een dikke nek comme ga en van zelfge noegzaamheid druipende facies zijn Mongsken Le- burton, Claesken van Economische Zaken en hun legertje experts en raadgevers uit Iran terugge keerd. Om het alle Belgen kond te doen dat. dank zij hun ingeniositeit, het land - weer eens - van een ekonomische dood is gered, omdat het gevaar van een te kort aan energiebronnen voorgoed is opgelost. Want Luik, of moeten we zeggen de Waal se co-president van de B.S.P. Cools, krijgt zijn pe- troleum-raffinaderij. Dat schreven wij hier vroeger al. Ibramco komt er, wat het ook moge kosten en weinig zal dat niet zijn. Want uitgerekend de dag van de Blijde Terug komst van de Rode Missionarissen uit het sprook jeskasteel van de Iraanse Keizer, maakt de Belgi sche Petroleumfederatie bekend dat in een zeer nabije toekomst vierduizend benzinestations zullen gesloten worden. En dat geeft ons stof tot nadenken, voor zo ver achterlijke boerkens van ons kaliber, die de moderne wiskunde met haar streepkens en bolle- kens niet begrijpen, maar voor wie 1 1 2 blijft, tot zo iets als nadenken bekwaam zijn. Want van twee dingen één. Ofwel brengen die 4.000 benzinestations dik geld op, en dan houdt de federatie die in leven en houdt ze deze winst post op haar activa, ofwel doen ze dat niet, wat wel degelijk het geval moet ziin vermits de slui ting ervan een feit wordt. En dat Ibramco ook benzinestations gaat op richten is duidelijk, vermits de Iranese Keizer hieromtrent geen twijfel laat. Raffineren en ver kopen aan de verbruiker via staatspompen is het hoofddoel dat werd gesteld. Wel vertellen onze mi nisteriële Ibramconieten dat een voorafgaande stu die uitwijst dat de Luikse raffinaderij renderend zal zijn. Voor ons part geloven we daar geen snars van. Zaken doen met Oosterlingen is altijd een ge vaarlijk spel geweest, dat werd bewezen in Liban, Irak, Algenë en andere petroleumlanden. Dat weet ook de stomste boer als hii bij een tjoek-tjoek een tapijt koopt tegen 1/10 van de gevraagde prijs. Bedrogen is hij dan nog. Alleen de rode plannen makers schijnen deze elementaire waarheid niet te kennen, want met beloften zijn de Iranezen niet te paaien. Die zullen wel een dikke winst eisen op de door hen geïnvesteerde kapitalen, en die krij gen ze ook. Want de Staat is en zal verantwoorde lijk blijven en in geval van - onafwendbaar - ver lies, het verschil mogen bijpassen. Zoals bij het Spoor, Sabena en consoorten. Dat de regering naar middelen zoekt om onze energiebronnen veilig te stellen, tot daar. Maar niet op een manier die, zoals hierboven al bewezen, falikant moet uitvallen. Die Ibramco raffinaderij zal ten andere slechts 3 miljoen ton produseren, een klein percent van het totaal nationaal verbruik, en bijgevolg van weinig of geen invloed. Het ganse Ibramcoplan bestaat er alleen in een hoop politiekers en hun aanhang vetbetaalde pos ten te bezorgen. In hoever het nationaal belang daarmede wordt gediend is bijzaak, de belasting betaler zal toch afdokken. Het argument van tewerkstelling mag ook ver geten worden. Iedereen weet immers dat deze sec tor heel weinig personeel vraagt, en in het geval Ibramco nauwelijks een paar honderd man. Tenzij, en dat leiden we af uit ministeriële verklaringen, het de bedoeling is neven-bedrijven op te richten, chemische o.a. maar hier vallen we dan weer in een sector die nu reeds oververzadigd is. Alles bij alles wordt Ibramco de slechtste in vestering ooit door de Staat gemaakt, te voegen bij de lange lijst van mislukkingen der laatste ja ren. Ons gerechtmatigd wantrouwen werd nog ver sterkt door een paar nieuwe gevallen die bewijzen hoe lichtzinnig er met onze centen wordt omge sprongen. Vooreerst is er de staatsinvestering van 650 miljoen in de N.V. Tissages Apprets et Soieries te Seneffe, maatschappij die verleden jaar een ver lies boekte van 39 miljoen frank, zonder de nor male afschrijvingen en dies meer. Als we met deze laatste rekening houden durven we zeggen dat het werkelijke verlies een dikke 100 miljoen zal be dragen. Om te beginnen, want daar zal het niet bij blijven. Over de manier waarop de experts» van de Staat zich in deze zaak door een opschepper, die zichzelf voor handelsingenieur uitgaf, lieten bij de neus nemen, is nog niet alles gezegd, evenmin trouwens als over de 35 miljoen obligaties van de Firma Olida-Caby in Nijvel, waar ook een zeer belangrijk tekort werd vastgesteld. Maar laten we tot Ibramco terugkeren. Een voorlopige schatting voorziet een tussenkomst van de Staat van 3 miljard frank, wat betekent dat de werkelijke kosten het dubbele zullen bedragen. Om te beginnen... want eens de vinger in de molen, moet de ganse arm er door. Is het dan niet de hoogste tijd dat onze parle mentariërs zich gaan bezinnen en van de socialis tische partners eisen een einde te stellen aan deze verkapte vorm van nationalisatie die wel in de lijn ligt van hun rode plannen, maar niets te maken heeft met échte demokratie. De massa geld die al verkwanseld werd en nog zal worden kan beter besteed aan de ontwikkeling en- uitbreiding van bestaande, gezonde bedrijven. De regering is er om te regeren, niet om pompist te spelen. Juichen De belastingbetaler zeker niet, de rode bonzen wel. Donderdag 27 september jl. hadden honderden vrienden en kennissen eraan gehouden om een laat ste groet te brengen aan de heer Prosper Van Den Haute die op zondag 23 september, in de ouderdom van 78 jaar, zachtjes in de Heer ontsliep. De Heer Dokter Fr. Van Der Hulst sprak na mens de Kerkfabriek O.L,-Vrouwparochie van Ni- nove, waarvan de overledene voorzitter was, vol gende lijkrede uit Achtbare familie, Mevrouwen, Mijne Heren, Heden morgen brengen wij onze dierbare voor zitter der O.L.Vrouw-kerkfabriek, Mr Prosper Van Den Haute, naar zijn laatste rustplaats. Het past dat wij hulde brengen aan deze recht schapen, eenvoudige, gemoedelijke man die door zijn openheid en vrolijkheid de sympathie van al len wist te verwerven. Als 19-jarige werd hij in het strijdgewoel van de eerste wereldoorlog geworpen. Door zijn onver schrokkenheid, zijn moed, zijn eenvoud en gemoe delijkheid wist hij de sympathie van allen te win nen. Als vader legde hij er zich op toe samen met zijn echtgenote een kristen gezin op te bouwen en zijn kinderen een degelijke kristelijke opvoeding te geven. De boom kent men aan zijn vruchten - en deze zijn rijk en schoon en overvloedig. Hij was een gezelschapsmens die ervan hield met zijn vrienden en kennissen te praten en vro lijk te zijn, had deugd van een goede mop en aan vaardde het leven met dankbare vreugde. Door een goed woord of een kwinkslag wist hij de verstandhouding te herstellen waar het no dig was. Hij was vooral een diepgelovig man, dat zat hem in het bloed De philoophische en theologische problemen wimpelde hij af door te verwijzen naar de Paus en de Kerk van Rome: onze lichtbaken op de weg naar God. Sinds jaren mochten de leden van de Kerk fabriek, hem eerst ais lid, later als voorzitter waar deren om zijn bezogdheid de O.L.-Vrouwekerk in haar luister te herstellen. Daarvoor was hem niets teveel. Tijdens de verbouwingswerken was hij da gelijks daar om de vorderingen na te gaan. De voltooiing van deze énig mooie voorgevel was voor hem één van zijn schoonste belevenissen. Mijnheer de voorzitter, vriend Prosper, ge hebt ons verlaten in stilte alsof ge zelf op dat plechtig ogenblik niemand wilde storen, éénvoudig, discreet, (Lees verder op pagina 2). d z\n Juicht. Belgen, Juicht!

Denderklok | 1973 | | pagina 1