WINDEIEREN PARALLELISME WERELDMISSIEZONDAG WEES MILD! Zevenenveertigste Jaargang Vrijdag 19 oktober 1973 Drukker - Uitgever PAUL LüYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 1G - 3400 NINOVE Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 190 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Enkele weken geleden schreven we hier dat, gingen de door een groep socialistische jongeren aan hun partijkongres gevraagde veranderingen er door, heel wat dikke koppen aan de top gingen vallen. Zoals te verwachten was is zulks niet gebeurd. Primo was de dag van dit kongres al heel slecht gesteld. Slechts één open werkdag scheidde dit kon gres van de opening van het Parlement. Geen schijn van mogelijkheid dus om eventueel nog te kunnen reageren. En secundo, het sluitingsuur 4 uur namiddag, ook niet van aard om ernstige gesprekken moge lijk te maken. Voeg daar dan nog bij dat de mees te tijd werd verknoeid aan gezwam over het de creet van september het leger en soortgelijke onbenulligheden en ge snapt wel dat, toen het ern stige te berde moest komen, er geen tijd meer over bleef en alles naar een volgend kongres werd ver wezen. Over twee maanden, zei Van Eynde, maar in elk geval vóór de volgende verkiezingen, voegde hij er gauw voorzichtig aan toe. Heel ernstig is dat niet. Het wijst er op dat de Oude Garde van de B.S.P. nog absoluut niet bereid is de macht uit de handen te geven, niets wil toegeven, maar - en dat is veel erger - de ka daver discipline sterker als vroeger bij de socalis- ten blijft voortbestaan. Veel werd door de jonge socialisten nochtans niet gevraagd. Samengevat komt het neer op wat bij de C.V.P. sinds jaren bestaat, nl. de ouderdoms- grens van 65 jaar voor elk politiek mandaat, de onverenigbaarheid tussen sommige politieke man daten zoals burgemeester van een grote gemeente en lid van het Parlement, of een politiek mandaat en een zetel in de beheerraad van een privé maat schappij. Noteer wel dat er nog een zeer brede achter poort open bleef, want mandaten bij parastatale instellingen - en die zijn er bij de vleet - inter communales van water, gaz. tram enz... mochten behouden blijven. Allemaal nog te veel voor de oude garde als Van Acker, Van Eynde, Anseele, Machtens en es. die zich in hun prebenden bedreigd gevoelden, zich verdedigen als een duivel in een wijwatervat en hiervoor de hulp kregen van vrienden en kliek jes die ze sinds jaar en dag met veel ijver en in zicht op de juiste plaats hebben gedropt. Verder dient niet gezocht om te begrijpen waartoe het leger van attachés bij een of ander ministerie moet dienen. Hier geldt de ijzeren regel zwijgen of buiten Weliswaar bestaat in andere partijen ook wel iets in die zin. maar nergens anders dan bij de B.S.P. wordt tegen tegenstribbel aars zo dras tisch opgetreden. Rood of geen brood Dat gans het B.S.P.-kongres maar een goed op gevoerde komedie was, besluiten we uit de rede van de heer Léonard, rapporteur en tevens natio naal secretaris van de B.S.P., die de vrees uitsprak dat de gevraagde hervormingen de B.S.P. niets goeds zal brengen omdat hierdoor de partij beroofd zou worden van sommige zeer verdienstelijke en waardevolle mannen Het kan best dat de socialistische partijleiding zich zelf als verdienstelijk en waardevol beschouwt, maar de meerderheid in dit land zal er wel een ander gedacht over hebben na wat over Ibramco en de R.T.T. bekend is geraakt. Verder ziet toch iedereen dat, nationaal gezien, van versleten politiekers als het hoger genoemd viertal - en voeg daar maar gerust de namen als van een Cudelle en anderen nog aan toe - niets meer te verwachten valt, tenzij dan alleen om te dienen als rem voor de zo noodzakelijke verjonging van het socialistisch kader. Hoe is het anders mogelijk te begrijpen dat een Van Acker opnieuw tot voorzitter der Kamer van Volksvertegenwoordigers werd benoemd Die had gerust het voorbeeld van Senaatsvoorzitter Struye mogen volgen die wél graag zijn 20-jarig jubileum zou gevierd hebben, maar moest wijken voor Harmei. Niet te vroeg, zeggen we, maar dat is dan een persoonlijke mening. Aziel blijft pal Die wil, niettegenstaande zijn hoge ouderdom, Kamervoorzitter blijven om, als 't kan, het voorbeeld te volgen van Kamiel Huys- mans die als eerste honderdjarige in het Parlement nog wou zetelen. Maar met dit verschil dat Kamiel een man was met prestige, terwijl Achiel weinig of niets heeft bijgedragen tot de herwaardering van het politiek mandaat. Alles samen bracht het laatste B.S.P.-kongres alleen windeieren en bleef alles zoals het was. Van de gelegenheid gebruik maken om via nieuwe re glementen er een Anseele uit te bonjoeren hebben de socialisten niet gedurfd. Jammer, niet zo zeer voor de B.S.P. zelf, wel voor de demokratie die met dergelijke methodes regelrecht naar de dieperik gaat. Zondag 21 oktober a.s. Hoe eigenaardig het ook moge lijken, toch kan men een zeker parallelisme trekken tussen de oor log die de Duitsers in de jaren veertig voerden tegen Rusland en de huidige strijd van Israël te gen de Arabieren. Toen de Duitsers op 22 juni 1941 Rusland bin nenrukten beschikten zij voor dit front alleen over 3,8 miljoen manschappen tegenover meer dan 4 miljoen Russen. Op diezelfde dag werd in Rusland de mobili satie afgekondigd met als gevolg dat niet minder dan 15 tot 20 miljoen manschappen het leger gin gen vervoegen. Het merendeel hiervan werd naar Siberië gestuurd, ten dele om fabrieken te bouwen die oorlogsmateriaal moesten produceren, maar ook om zich voor te bereiden op de strijd. In december 1942 hadden de Duitsers om en rond de 900.000 manschappen verloren, de Russen meer dan het dubbele, doch op dit moment konden deze laatsten twee miljoen goed getrainde soldaten, voorzien van nieuw materiaal, in de strijd werpen om met succes de Duitsers vóór Moskou te stui ten. Het kostte de Duitsers in begin 1942 heel wat moeite om deze 900.000 soldaten te vervangen, ter wijl het voor de Russen mogelijk was om einde 1943 Stalingrad te ontzetten met een nieuw leger, twee miljoen man sterk. En zo ging, langzaam maar zeker, de balans overhellen in het voordeel van de Roden die dan uiteindelijk de overwinning zouden behalen te meer dat de Duitsers meer en meer manschappen moesten sturen naar het tweede front in Italië, en later naar een derde front in Frankrijk. Nu ook in het Midden-Oosten, kunnen wij vast stellen hoe moeilijk Israël het heeft om het Sy rische leger volledig te vernietingen, en steeds maar worden er op het noordelijke front nieuwe troepen aangevoerd door Jordanië, Saoudi-Arabië, Irak, Marokko en zeer binnenkort mag men nog andere kon tingenten verwachten. Israël meent een overwinning te kunnen be halen in het noorden om dan zijn volledige leger macht in te zetten tegen Egypte. Maar met de dag wordt de mogelijkheid kleiner om dit doel te be reiken. Inderdaad, terwijl de Arabieren hun front aan het Suezkanaai stelselmatig verstevigen, lijden de Israëliërs in het noorden nog steeds zeer belang rijke verliezen aan materiaal en' soldaten. Het leit alleen al dat President Nixon laat doorschemeren dat de U.S.A. misschien recht streeks zullen tussenkomen, is al meer dan een vingerwijzing dat de toestand niet rooskleurig is. Hoe de zaken verder zullen evolueren kun nen wij natuurlijk niet voorspellen, maar Israël heeft er geen belang bij om een langdurige strijd aan te gaan.

Denderklok | 1973 | | pagina 1