k rist l0\K5QeZ'ind wee*6/( Q/y TERUG NAAR ERSATZ 1 Z.E.H. Pastoor E. Poelaert AKTU EEL- TJ ES... Zevenenveertigste Jaargang Vrijdag 16 november 1973 JAARGETIJDE VOOR FABRIEKSPOORT OP DE GRAANMARKT TE NINOVE 11 - NOVEMBER - VIERING TE NINOVE Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 190 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Nood maakt vindingrijk, dat is een waarheid als een koe. Wij weten nu al hoe de regering in dit land het gebrek aan petroleum tracht op te van gen, maar over wat in het buitenland in dit opzicht al werd bereikt was ons weinig bekend. Het eerste, ernstig nieuws vinden we in de Revue TIME van 12.11.73 en dat lijkt ons interes sant genoeg om eens na te gaan hoe de Amerikanen hun petroleum-probleem hebben opgelost. Een pro bleem dat op een gans ander vlak ligt dan hier in West-Europa, aangewezen als wij zijn op de goede of slechte wil der Arabisdhe landen. De States im mers voorzien voor 90% dn hun eigen energiebe hoeften, die tussen haakjes gezegd enorm zijn, zo dat een inkrimping van 10% op het totale verbruik volstaat om de eindjes aan mekaar te kunnen kno pen. En zoals gewoonlijk in moeilijke omstandighe den geen z'er Over There met de vuile voeten door. Zo besliste o.a. de Gouverneur van de Staat Oregon dat de openbare gebouwen zoals stadhui zen, hospitalen, rechtbanken enz... voortaan niet meer 's nachts, wel overdag zullen gereinigd wor den. Gevolg van deze maatregel zijn een besparing van 14% aan electricitei-t, verwarming en licht en dus een merkelijke besparng aan mazout. Daarbij liet de man het echter niet. De helft van de lampen van de openbare verlichting werden uitgevezen, zonder dat het verkeer hierdoor gestoord werd. Rugby- en voetbalmatchen, die traditioneel op vrij dagavond bij kunstlicht plaatsvonden, werden ver legd naar de zaterdag- of zondagnamiddag zonder dat het aantal toeschouwers verminderde. Licht- publicitei't werd ofwel verboden ofwel merkelijk verminderd zonder enig protest van kopers noch verkopers. Wel geven de Amerikanen toe dat het eerst een beetje onwennig doet. omdat aloude ge bruiken en gewoonten moeten veranderd, maar in elk geval het doet het, en dat is hoofdzaak. De Amerikanen nemen het gelaten, zelfs met de glim lach, overtuigd als ze zijn dat ze uiteindelijk toch de baas zullen blijven en ook deze crisis zullen te boven komen. De doorsnee Amerikaan weet ook dat, als 't spant, Uncle Sam niets of niemand ontziet en elke Amerikaan naar verhouding de lasten en het tekort aan petroleum moet dragen. Een prijzenswaardig voorbeeld van zelf-dici- pl'ine dat nog werd gesterkt door het gevolg dooi de vliegtuigmaatschappijen gegeven met het invol gen der suggesties der federale regering tot het in krimpen van het aantal vliegreizen. Met honderd tallen continentale en 'intercontinentale vluchten werden afgeschaft, met als gevolg een besparing van een niet te schatten aantal miljoenen liter ben zine of kerozine per dag, zonder rekening te hou den met het feit dat alle vliegtuigen nu hun volle vracht passagiers meekrijgen en derhalve in optima voorwaarden worden uitgebaat. Voeg daarbij nog de mogelijkheid tot vermin dering van het benzineverbruik door het ombou wen door de grote producenten als G.M.C. en Ford van de grote Amerikaanse sleeën tot kleinere wa gens, en we beseffen dat de U.S.A. zijn eigen petro- leumprobleem zo goed als opgelost is. Er zit evenwel een schaduwzijde aan het geval, ook voor ons hier in West-Europa. De stijging van de petroleumprijzen op de wereldmarkt hebben als onmiddellijk gevolg een verhoging van alle pro ducten vervaardigd op basis van petroleum, dus al les wat petro-chemisch mag genoemd. En van deze producten zijn er meer dan over het algemeen wordt vermoed, en zelfs heel onverwachte. Zo verhoogd in de States de prijs van de tri plex, nodig voor de bouwnijverheid, met 20' omdat de lijm die de verschillende houtlagen samenhoudt, uit petroleum wordt vervaardigd. Om zelfde rede nen gingen de prijzen van sommige chemische land bouwvetten, met aardgas als grondstof, met 30' de hoogte in. Zelfs de dames zullen direct aan den... lijve getroffen worden want lippenstift, nylonkou- sen en andere fanfrelusjkes komen ook van de pe troleum, zoals ook nog films, vuilnisbakken, para- plukrukken, valse gebitten en dito tanden. De auto-industrie, die de laatste decennia syste matisch het metaal door plastiek verving, gaat nu de weg terug omdat metaal voor het ogenblik be terkoop komt. Vandaar de grote vraag naar non- ferro metalen, zoals koper, tin. aluminium en der gelijke. Hiertegenover staat dan weer dat de fabrikan ten van ondergoed op basis van katoen en wol. de handen meer dan vol krijgen. In Amerika hebben ze uitgekiend dat het verkoopcijfer, alleen voor deze winter, met 25' zal stijgen. Maar niet alleen petroleum wordt schaars, ook in papier dreigt een tekort. Uit een studie ter zake blijkt dat de voorraad hout in de Scandinavische landen. Canada en Amerika niet bij machte is het kolossale verbruik van papier bij te houden. De toestand in deze branche wordt zo kritisch geacht dat zeer ernstig aan recuperatie van oud papier wordt gedacht. Verwondering moet zulks niet ba ren als men ziet welke massa's papier elke dag ver loren gaan. Alleen al in de U.S.A. loopt dat in de honderdduizenden of zelfs miljoenen Ton. alleen al voor het krantenpapier. Hierbij valt op te merken dat een gewone gazet in de States plus minus een dikke kilo weegt. Aan het oprichten van verzamel- diensten voor oud papier wordt alle aandacht be steed. terwijl plannen voor het verwerken van af val tot nieuw papier klaar liggen. Naar schatting kunnen op een .tiental jaren tijd miljarden dollars gerecupereerd worden. Dat alles bewijst dat de tijd van niet gecontro leerd verbruik van vele basisproducten voor goed voorbij 'is en na de zeven vette, de zeven magere jaren kunnen volgen. Op dinsdag 20 november a.s. te 19.30 uur, in de Sint-Theresiakerk te Ninove Vrienden en kennissen van deze betreurde rechtschapen priester en volksvriend zullen er aan houden deze H. Eucharistieviering bij te wonen. Ingewijden wisten reeds lang dat de Fabriek Sigtay reeds jaren aandrong om langs haar eigen dom op de Graanmarkt een grote fabrieksin- en uitgang te bekomen. Steeds werd dit verzoek zeer terecht gewei gerd. Groot was dan ook onze verwondering toen we dezer dagen drukke bedrijvigheid merkten op de eigendom van de Sigtay aan de Graanmarkt, en de afsluiting was weggenomen. Nu vernemen wij dat Sigtay van het Stads bestuur de toelating bekwam cm langs de Graan markt een fabrieksin- en uitgang te bouwen langs- waar grote wagens de fabriek kunnen in- en uit rijden. Op het ogenblik dat deze iabriek aan het weg kwijnen is en reeds heel wat personeel werd afge dankt ol verplaatst, precies nu geven onze vroede stad.-vaders de toestemming om ons goed-geregle- menteerd Marktverkeer te storen door het in- en uitrijden van grote wagens. Waarom wordt nu precies aan die fabriek een privelegie toegestaan dat jarenlang werd gewei gerd Ja, waarom Begrijpe wie kan, maar ons verstand gaat het toch te boven. De plechtigheid ter gelegenheid van de Her denking van de Wapenstilstand 1914-18. werd te Ninove een mager beestje, zoals trouwens iedereen wel had verwacht. Nu dat de scholen ook niet meer aan de optocht deelnamen, eventals talrijke andere organisaties, blijkt het voor elkeen duidelijk dat uit deze plech tigheid de optocht zeker mag geweerd worden. (Lees verder op pagina 2).

Denderklok | 1973 | | pagina 1