^/QQtns 6^^ Raadszitting VAN 16 NOVEMBER 1973 Zevenenveertigste Jaargang Vrijdag 23 november 1973 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 190 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Kort na 20 uur verklaart dhr Burgemeester Mi- lo de zitting voor geopend. Dhr Collyns wordt ver ontschuldigd wegens verblijf in het buitenland. Dhr Staes Ik wou graag een vraagsken stel- ien Dhr Burgemeester - Wij luisteren. Dhr Staes - Reeds enkele maanden terug werd hier gevraagd om aan de Elisabethlaan een wacht huisje voor de autobusgebruikers te plaatsen. Er werd hier toen geantwoord dat het al besteld was, doch nu staat het er nog niet. Dhr Burgemeester - Het komt er in december. Dhr Staes - Er werd ten behoeve van de ge pensioneerden in het park een lokaal ter beschik king gesteld waar kan gekaart worden. Zou het stadsbestuur daar niet voor wat verwarming willen zorgen Dhr Burgemeester - Zijn het wel allemaal ge pensioneerden die daar komen kaarten Dhr Staes - Meestal toch. Dhr Burgemeester - WTij hebben voor dat lo kaaltje al grote onkosten gemaakt en betalen een kuisvrouw voor het onderhoud. Maar er is meer het is algemeen geweten dat daar voor grof geld wordt gespeeld en het was zeker onze bedoeling niet daar een casino op te richten. Dhr Staes - Misschien aan één tafel wordt er voor grof geld gespeeld. Dhr Burgemeester - Dat is jammer want het is voldoende orn het lokaal te sluiten. Wij kunnen dat niet toelaten. De gepensioneerden zouden ons daarover moeten inlichten. Dhr Staes - De gepensioneerden zouden door de sluiting getroffen worden. Dhr Burgemeester - Die tuisers zouden moeten verwijderd worden. Dhr E.venepoel - Er zou een reglement van in wendige orde dienen opgesteld te worden. Dhr Burgemeester - Zo ver zal het moeten komen. Dhr Goubert - De Politie moet daar optreden. Dhr Burgemeester - Als de Politie er komt valt er niets op te merken. Die mannen spelen in 't zwart en rekenen op het einde af bv. een frank is honderd frank. Dhr Sitaes - Maar er 'zijn wel dertig anderen die allen op een lijst hebben getekend. Dhr Burgemeester - Ik ben bijna zeker dat de grof-spelers er ook op staan. Dhr De Riemaeeker - Wat het wachthuisje be treft kan ik U nu de juiste data niet mededelen, maar ik zal U die schriftelijk laten geworden. De beslissing is zeker al 2 jaar oud en de bestelbon 1 jaar. De betaling is reeds 6 maanden gedaan en nu pas een drietal weken geleden heeft men ons laten weten dat het wachthuisje op 17 december a.s. zal geplaatst worden. Wij konden hieraan niets verhelpen, maar het is een echt schandaal vanwege de Maatschappij der Buurtspoorwegen. Dhr Waltniel - Namens mijn groep zou ik gaar ne een verklaring afleggen. Dhr Burgemeester - Gij hebt het woord. Dhr Waltniel - Tijdens de voorbije weken werd de openbare mening in onze stad geschokt door een nieuws dat voor ingewijden reeds geruime tijd in de lucht hing, namelijk de sluiting van de stekjesfabriek Merckx. Ik geloof dat iedereen in deze Raad akkoord zal gaan om te verklaren dat wij dit feit betreuren, omdat net andermaal de verdwijning betekent van een onderneming en van een nijverheidstak welke gedurende jaren het industrieel uitzicht van Ninove heeft bepaald. Des te meer, en dit is veruit het be langrijkste aspekt. omdat door deze gebeurtenis de tewerkstelling in onze stad een flinke deuk krijgt. Het College van Burgemeester en Schepenen van de Stad. samen met de senatoren en volksverte genwoordigers uit het arrondissement Aalst, alsme de de afgevaardigden van de vakbonden en van de ondernemingsraad werden verleden vrijdag ontvan gen op het Kabinet van de heer Staatssekretaris voor Streekekonomie. Deze week werd in de Senaat geïnterpelleerd over deze aangelegenheid. In zijn antwoord stelde de heer Staatssekreta ris een rechtstreeks kontakt met de firma Merckx voorop en beloofde hij een maximale inspanning van Staatswege om de nefaste gevolgen van deze sluiting op te vangen. Tot daar de feiten. Als ik thans het woord vraag om even op deze kwestie terug te komen, dan is het om voorname lijk twee punten te beklemtonen. a. Over het geval Merckx zelve. Ik ben niet gemandateerd om hier het geval tot in de puntjes uiteen te zetten. Tijdens de besprekingen in Brussel is me even wel opgevallen hoe licht dikwijls de oorzaak van deze sluiting op de rug geschoven wordt van één enkele partij, nl. de bedrijfsleiders en de aandeel houders. De fabriek werd zogezegd leeggepompt en er werden niet de vereiste investeringen en moder nisaties doorgevoerd. Zoals steeds staan de beste stuurlui aan wal en wordt er gemakkelijk gesproken en oplossingen voorgesteld door mensen die aan het geval Merckx niets riskeren of in het geheel niets riskeren. Men vergeet daarbij maar al te dikwijls eventjes zoveel jaar terug te denken aan diegenen die met inzet van eigen vermogen en dank zij hun initiatief, on dernemingslust en werkkracht er precies toe geko men zijn een bedrijf op te richten waar zovelen on zer medeburgers gedurende jaren een tewerkstel ling in eigen streek hebben gevonden. Door de gang der zaken en de evolutie der tij den is het lot van orn het even welke onafhankelij ke stekjesnijverheid zeer twijfelachtig geworden. Primo omdat de bedrijfstak als dusdanig geen toe komst meer heeft. Secundo omdat een onafhanke lijke stekjesonderneming steeds zal leven en wat erger is, mag leven in de schaduw van de grote internationale trust Swedish Match in ons land vertegenwoordigd door de Union Allumettière, waaraan wij in onze stad ook geen al te beste aan denken hebben bewaard. Wij hebben in Brussel horen spreken over het probleem der prijsaanpassingen. Ik heb dit geval persoonlijk beleefd in 1967. Het grote probleem was niet van net Departement van Ekonomische Zaken een verantwoorde prijsaanpassing te bekomen, in tegendeel. De moeilijkheid was juist van de Union Allumettière te bekomen dat deze prijsaanpassing ook door hen zou worden toegepast; zoniet had dit, om voor de hand liggende concurrentiegegevens, voor Merckx geen zin. Mijne Heren, ik stel U de vraag wie onder ons, wie in het algemeen, zou in het kader van de geschetste broze levensmogelijkheden er voor te vinden zijn nog ettelijke miljoenen te investeren in dergelijke ondernemingen. Voor al diegenen welke bij Merckx hun brood moeten verdienen hoop ik hartsgrondig dat met de hulp en de medewerking van het Departement voor Streekekonomie, een oplossing kan worden gevon den die tot het voortbestaan van de firma kan lei den. Ik ben echter te dien opzichte zeer sceptisch gestemd. Kan geen oplossing worden gevonden, dan dient onvermijdelijk en prioritair te worden ge zorgd voor al diegenen welke hierdoor hun betrek king zullen verliezen. Dit kan enkel door een poli tiek van industrievestiging zoals deze gedurende jaren door het stadsbestuur met de eenparige steun van de gemeenteraad wordt gevoerd. Dit voert me tot een tweede punt van bespreking, nl. b. De industrievestiging in Ninove. Wij hebben gedurende jaren in Ninove tijd, noch geld noch inspanningen gespaard om in onze stad de optimale voorwaarden te scheppen voor de vestiging van nieuwe nijverheden. Ninove bezit voor het ogenblik een industrie park. In de interpellatie welke Senator Vernimmen deze week in de Senaat hield, wordt echter botweg verklaard dat ons industriepark verkwanseld werd aan kleine ondernemingen. Dit is een zeer goedkope uitlating. Wij integendeel achten ons gelukkig in Ninove een bepaald aantal kleine en middelgrote ondernemingen te tellen, die arbeidsintensiever zijn dan de grote mastodonten waar het kapitaal en de machines een veel groter rol 9pelen. Ik spreek dan nog niet van de gevaren een groot deel van de bevolking te zien afhangen van één bedrijfstak of wat nog erger is, van eén onderneming. De bevin dingen met de garens en de lucifers moeten ons een ies zijn waaruit de nodige konklusies dienen te worden getrokken. Langs de andere zijde dient ook te worden vastgesteld dat inzake resultaten deze naar onze mening niet in verhouding staan tot de geleverde inspanningen. Welke zijn de oorzaken daarvan Naar onze mening tweeërlei. 1. Een onvoldoende uitbouw van de verkeersinfrastruktuur rond Ninove. Moge ik eraan herinneren - dat het jaren voetstappen én ongelukken heeft gevergd vooraleer wij tot een degelijke ver- (Lees verder op pagina 2). S^nli W"*H

Denderklok | 1973 | | pagina 1