d e Raadszitting Hernieuwing van de Abonnementen Zevenenveertigste Jaargang Vrijdag 7 december 1973 VRIJDAG 23 NOVEMBER 1973 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 190 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. (VERVOLG) 6) Voorstel voor het verlichten van de openbare gebouwen. Dhr Timmermans - Om bepaalde gebouwen van onze stad letterlijk en figuurlijk meer te doen uitstralen, stel ik voor de volgende gebouwen op bijzondere wijze te verlichten de dekenale kerk, de Koepoort, de Abdijpoort, de Dekenij en het stad huis. De firma Philips, die zich in die zaken gespe cialiseerd heeft, maakte een studie over de voorge stelde verlichting. De kostprijs voor de nodige ma terialen is als völgt Voor de kerk Fr. 329.550 Voor het stadhuis 39.138 Voor de Abdijpoort 23.926 Voor de Koepoort 45.050 Voor de Dekenij 8.831 De aanleg door de Maatschappij Edas zou kos ten 51.303 Fr. Alles samen dus ongeveer 500.000 Fr. (Schepen Timmermans leest dan de volledige technische studie opgemaakt door de Firma Phi lips. Dhr Goubert - En dan nog het verbruik. Dhr Collyns - Wat zal dat wel kosten Dhr Goubert - Ik vind het ogenblik slecht ge kozen om dit voorstel te doen. nu iedereen begaan is met energiebesparing. Dhr Timmermans - De verlichting kan starten nadat de energiecrisis voorbij is. Dhr De Riemaecker - Na de oorlog tegen de Arabieren (gelach). Dhr Goubert - Ik zou toch de kostprijs van het verbruik willen kennen. Dhr Timmermans - Dan moet ge eerst beslis sen hoe lang die verlichting mag branden. Dhr Burgemeester - Alles samen vind ik het toch wel wat veel in ene keer. Akkoord voor de keik, maar de Koepoort en de Abdijpoort moeten gerestaureerd worden. De Dekenij en het stadhuis staan midden de straat. Volgens mij moeten we het nu alleen bij de kerk houden. Dhr De Riemaecker - En dan alleen de toren. Dhr Waltniel - Deze was toch al verlicht Dhr Burgemeester - Tijdens de voorbije zomer. Dhr Waltniel - En waarom die verlichting niet behouden Dhr De Riemaecker - Dat gaat niet. het was maar een grote verlichting in het kader van het Abdijenjaar. Dhr Waltniel - Dat men in Brussel, Antwerpen enz. historische monumenten verlicht, akkoord. Dit zijn dan toch andere kunstmonumenten dan de onze en bovendien staan zij in culturele centra. En dat zijn wij toch nog niet. Akkoord voor de kerk, maar een half miljoen plus het verbruik acht ik toch wel wat overdreven. Trouwens, Schepen Timmermans, uw wandel route loopt nog steeds doorheen de Polder en niet langs de kerk. Ik heb zo de indruk dat men naar iets in de stad zoekt om het te kunnen verlichten. Dhr Timmermans - Ge moogt onze kunstwer ken niet onderschatten, de kerk trekt vele toeris ten. Wij moeten ons zeker niet vergelijken met gro te steden maar de kerk is een der prachtigste Ba- rokmonumenten van het land. En als er 13,5 mil joen frank aan de hoofdgevel besteed wordt, waar om mogen wij dan dit kunstwerk niet doen uit stralen. Akkoord de Koepoort en de Abdijpoort te verlichten na de restauratie. Dendermonde is ook geen toeristisch centrum maar niettemin worden er verschillende gebouwen verlicht. Ninove ligt op de Denderroute aangeduid als trefpunt en cp de plaatselijke folder staat een wandelweg van dit trefpunt waarop de kerk wel voorkomt. De verlichting van gebouwen trekt aan en geeft sfeer. Ninove bij night kan er wel bij winnen. Dhr Burgemeester - Wanneer zou die verlich ting branden Dhr Timmermans - In de zomer, en geregeld door een automatische klok. Dhr De Riemaecker - De Schepen vraagt ons eerst minder licht en nu meer licht (gelach). Met de Abdijpoort en de Koepoort stel ik voor te wachten tot na de restauratie, daarna akkoord. De verlichting van Dekenij en stadhuis is volgens mij persoonlijk overbodig. Nu zou ik alleen de kerktoren verlichten en met de rest wachten, want ook de andere gevels worden eerlang gerestaureerd. Dhr Timmermans - De hoofdgevel mag toch ook verlicht worden. Dhr Burgemeester - Dat meen ik toch ook. Dhr De Riemaecker - Is hij wel van ver zicht baar Dhr Burgemeester - Absoluut. Dhr Van den Berghe - Zelfs van in Dender- windeke. Dhr De Riemaecker - Moet de Sint-Theresia- kerk niet verlicht worden (gelach» Dhr Waltniel - Ik dacht het juist voor te stel len. Dhr Burgemeester - Wij houden het dus voor lopig bij de verlichting van de toren en de hoofd gevel van de dekenale kerk. Dhr Timmermans - In totaal is dat 4.000 watt. Dhr Waltniel - En wat zal de prijs zijn voor dat gedeelte Dhr Timmermans - Ongeveer 1/4. Zo wat een 80 tot 90.000 fr. Dhr Collyns - 1/4 van 500.000 fr. is volgens mij gelijk aan 125.000 fr. Dhr Waltniel - Inderdaad, ik vrees dat de be rekening van dhr Schepen fout is. Dhr De Riemaecker - Laat ons het princiep goedstemmen. het ontwerp moet hier toch nog voor komen. Dhr Burgemeester - Dat zal wel het beste zijn. Proportioneel zal er meer materieel nodig zijn voor een gedeelte dan voor het gehele project. Ik denk dat de prijs op de helft zal komen. Vraag prijs voor het gedeelte dat wij nu wensen te verlichten. Dhr Timmermans - Voor de toren 59.000 en voor de hoofdgevel 25.000 fr. Met de aanleg bij on geveer 100.000 fr. Dhr Waltniel - Ik wens een preciese bereke ning. Het is een deel van een offerte. Dhr Timmermans - Maar het zijn netto-een heidsprijzen die voorgesteld worden. Dhr Collyns - Dat wil nog niets zeggen. Als men minder materieel mag leveren kan de prijs stijgen. Dhr Waltniel - Dat is juist. Vraag een gede tailleerde offerte. Het princiep om de toren en de hoofdgevel van de dekenale kerk te verlichten wrordt aanvaard met 8 stemmen tegen 1 (dhr Collyns) bij 5 onthoudin gen (de PVV en dhr Staes). Dhr Staes - Ik heb mij onthouden omdat men hier wel veel geld wil besteden voor het verlichten van openbare gebouwen, maar niets over heeft voor de verwarming van het kaarthuisje der gepensio neerden. Dhr Waltniel - En wij hebben ons onthouden om dezelfde reden als deze van dhr Staes (dave rend gelach). 10) Groeneweg - voorstel tot uitbreiding zone voor sociale woningbouw. Dhr De Riemaecker - Het gaat hier om een princiepsvraag. De wijk Groeneweg zou uitbreiden in de richting Denderhoutem met een toegang on geveer aan de Wilgenlaan en een andere ongeveer aan de Lindelaan, zodat praktisch de verbinding tot stand komt met de wijk Ter Duvst. De uitbrei ding zou 250 woningen omvatten. Eerst moeten wij het princiep goedkeuren en daarna kunnen wij het BPA Groeneweg wijzigen. Dhr Waltniel - De uitbreiding van het kerkhof werd hier goedgekeurd. Voor hoe lang is er dan begraving mogelijk Dhr De Riemaecker - 20 jaar. (Lees verder op pagina 2). Stilaan naderen wij het einde van het jaar, en meteen ook de periode om uw abonnement op a De Denderklok te hernieuwen. Oni U en ons veel tijd, moeite en kosten te besparen, nodigen wij onze abonnenten uit, in de loop der eerstvolgende dagen, hun abonnement te hernieuwen door overschrijving of storting van 190,- Fr. (B.T.W. inbegrepen) op postcheckrekening 4786.85 van Paul Luysterman, Ninove. Natuurlijk kan men dit bedrag eveneens op ons redactie-adres komen betalen. Wij danken U vooraf voor uw bereidwilligheid. e*6/

Denderklok | 1973 | | pagina 1