h rist e/7 bh m o ^s9ez'^d e ARME DEMOCRATIE! De Ninoofse Brandweer vierde St.-Barbarafeest Hernieuwing van de Abonnementen Zevenenveertigste Jaargang Vrijdag 14 december 1973 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 190 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. a De scheldpartijen enkele weken geleden in het Parlement tussen de socialisten en de oppositie, waren van een zo laagstaand gehalte, -zo gemeen, dat de laatste hoop die we nog koesterden op een herstel van ons democratisch regime, langs nor male weg, weer een ferme deuk heeft gekregen. Maar laten we, om de zaken klaar te stellen, even wijzen op de rechten en plichten van beide groepen. Uit de aard der zaak zelf en als niet deel nemend aan het regeringsbeleid, heeft de oppositie het recht, en zeLfs de dure plicht, niet alleen om van dichtbij dit beleid te volgen en eventuele mis bruiken openbaar te maken, maar ook om vragen te stellen die niet zo maar met enkele holle frazen kunnen afgewimpeld worden, maar van de regering een klaar, duidelijk en onbetwistbaar antwoord eisen. Voor een regering die het volle vertrouwen van het Parlement geniet, kan desnoods een kort ja of neen voldoende zijn, bij welk antwoord iedereen, oppositie inbegrepen, zich zou dienen neer te leg gen. Als om staat-, ekonomische- of andere ernstige redenen geen openbaar antwoord wenselijk is, dan kan dit per brief of nota gebeuren en zal de oppo sant zelf oordelen of dit antwoord openbaar mag gemaakt. Maar dan, en dit wensen we uitdrukke lijke te onderstrepen, moet deze oppositie haar volle verantwoordelijkheid nemen en met feiten het be twiste antwoord weer-leggen. Daar tegenover staat ook dat elke regering het volste recht heeft sommige zaken geheim te hou den. maar dan alleen deze die belangrijk zijn voor het hele land, niet deze die door partijpolitiek zou den geïnspireerd worden. Van dit standpunt bekeken moeten we zeggen dat de manier waarop Premier Leburton en co- BSP-president Van Eynde reageerden op de inter pellaties van de Volksunie en FDR-RW bedenkelijk was. Dat de Premier, aangevallen door een meer dan verdachte vraag van de V.U. over zijn persoon lijk appartement, zich in zijn eer aangetast voelde ■begrijpen we volkomen. Maar waarom direct uit pakken met scheldwoorden als fascist en nazi In zijn plaats hadden wij kort geantwoord dat zijn mijn,, niet uw zaken En daarmee was de kous af en stond Van Steenkiste als een onnozelaar te kijken. Het schelden, gepaard aan gemene verdacht makingen bereikten een hoogtepunt toen de zaak Baudoux, de in failliet verklaarde rode ondernemer uit Charleroi en toevallig goede vriend van de Premier, te berde kwam. Groots in deze strijd was bakhuis Van Eynde, die zijn zeer uitgebreid reper torium van scheldwoorden bovenhaalde, gaande van bende smeerlappen over zwartzakken tot vangers toe; allemaal lieftalligheden die ka meraad Aziel, President van de Kamer, uit het of ficieel verslag deed schrappen zogezegd uit eerbied (ja, watte!) voor het Parlement, in feite om te be letten dat het nageslacht zou weten welke hoog staande staatsmannen de socialisten aan het land hebben geleverd. Bij dat al rijst bij ons de vraag in hoe ver Leburton zelf niet schuldig is aan de verdachtma kingen die hem op de hals worden geschoven. Alles is begonnen met de voor de socio's vervelende RTT- schandalen die de rode leiders als afgehandeld be- scnouwden na het verplichte ontslag van Minister Dubois en de ziekte van Minister Anseele. Gedwongen door de openbare opinie moest Le burton tegen heug en meug een onderzoek doen instellen door het onverdachte Hoog Comité van Toezicht dat algemeen RTT-beheerder Baudrin in beschuldiging stelde, het onderzoek verder uitdiep te en in de streek van Nivelles tot enkele aanhou dingen deed overgaan. Het beloofde rapport kwam op tijd en stond bij de Premier binnen, maar sinds dien wordt er al weer zoveel geheimzinnigheid om getoverd dat we ons afvragen of er niet, vanwege BSP-zijde, moedwil bij te pas komt. Zelfde geheimzinnigheid-waar-ze-niet-past om ringde ook de geboorte van Ibramco, een socialis tisch geesteskind dat in verdachte omstandigheden werd geboren, een volkomen rood monopolie dat een gewone regering fataal zou zijn maar nu, na wat politiek gekonkelfoes door de drie nationale partijen werd geadopteerd. In het geval Baudoux gaat de Premier ook niet helemaal vrij uit. Niet dat we de goede trouw of de eerlijkheid van Leburton in twijfel trekken, maar op zijn minst is het toch verdacht dat bij de reis van Leburton en Claes zelfde Baudoux ook in Teheran was om er te handelen over de bouw van 20.000 woningen. Hetzelfde trouwens als in Zaïre waar Baudoux verscheen in het zog van het gevolg van de Premier, niet bekleed met enige officiële functie, maar toch kontakten legde voor de aan bouw van een Maison de la Mutualité of iets in die aard. Een onvoorzichtigheid te meer vanwege Le burton die, als Premier, maar niet de lijn kan trek ken tussen politieke overtuiging en zijn nationale plicht eerst het land te dienen. Want daar ligt de grote knoop. Eenmaal de macht in handen zijn de socialisten niet langer de dienaars van een welbegrepen democratie, maar sturen ze recht aan op de dictatuur van het prole tariaat - dictatuur die, overal ter wereld waar ze heerst, geen kritiek toelaat, opzettelijk het partij met het nationaal belang verwart en niets liever doet dan de kritiek monddood te maken. In dit verband wijzen we naar de poging van ex-Premier Van Acker met het inbeslag nemen van dagbladen die hem al te ruw behandelden, naar een Major en een Van Eynde die het aandurfden voor radio en TV sommige reporters voor fascisten uit te schelden, alleen maar omdat ze niet in de gewenste rode lijn meeliepen - een conditio sine qua non waar zelfs de hardsten en slimsten niets tegen vermogen. Simonet, een intelligent man, die naar een mo dern socialisme toe wilde, werd naar het Europees Parlement overgeheveld, tot zijn groot spijt. Zagen we nu niet zelfde Simonet, bij een congres van linkse jongeren, openbaar verklaren dat de socia listen opnieuw méér naar links zouden moeten en terug grijpen naar de Charte de Quaregnon. Dat feit spreekt zeer duidelijke taal. Ais Simonet terug wii in de Belgische politiek zal en moet hij de strakke partijlijn volgen - zijn politieke carrière ligt aan deze prijs. Samengevat kunnen we alleen vaststellen dat de naïvelingen die nog altijd geloven in een omme keer in de rode gedachten, weer eens bedrogen uitkomen en, blijven wij allemaal zonder reactie, vroeg of laat de gebroken potten zullen betalen. Democratie is géén rode dictatuur, wel het vrijwillig aanvaarden van controle en kritiek op het staatsbeleiid. Vorige zondag, een autoloze zondag overgoten met een vriendelijk winterzonnetje, vierde de Ni noofse Vrijwillige Brandweer haar patroonheilige Sint-Barbara. Met het muziekkorps voorop werd gestart naar de dekenale kerk waar te 10.30 u. de H. Mis werd op gedragen voor de afgestorven leden. Na deze kerkelijke plechtigheid legde Comman dant Moeremans een bloemengarve neer aan het monument der gesneuvelden, terwijl het muziek korps Te Velde en het Vaderlands Lied speelde. Aan de vernieuwde monumentale gevel van de kerk werd een groepsfoto genomen. Toen gaf de Fanfare tot 13 u. een wandelconcert ten beste en werden enkele leden-herbergiers be zocht. Het hele gezelschap reisde dan naar de feest- (Lees verder op pagina 2). Stilaan naderen wij het einde van het jaar, en meteen ook de periode om uw abonnement op u De Denderkiok te hernieuwen. Om U en ons veel tijd, moeite en kosten te besparen, nodigen wij onze abonnenten uit, in de loop der eerstvolgende dagen, hun abonnement te hernieuwen door overschrijving of storting van 190,- Fr. (B.T.W. inbegrepen) op postcheckrekening 4786.85 van Paul Luysterman, Ninove. Natuurlijk kan men dit bedrag eveneens ep ons redactie-adres komen betalen. Wij danken U vooraf voor uw bereidwilligheid.

Denderklok | 1973 | | pagina 1