d e zin en wmm v/o^s^e KERSTBEZINNINC talige EN MAAR KONGRESSEREN Hernieuwing van de Abonnementen Zevenenveertigste Jaargang Vrijdag 21 december 1973 AAN AL ONZE LEZERS EN LEZERESSEN Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 190 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Wederom loopt de Adventstijd ten einde. Hij leerde ons hoopvol gespannen te staan naar het grootse, het mysterievolle dat gaat gebeuren. De Heer zelf zal komen, de Vorst van de Vrede Hoe ontzagwekkend De mens ziet telkens opnieuw reikhalzend uit naar bevrijding en vrede Maar telkens opnieuw ontglipt hem deze weer. Hoe on machtig is hij vrede op aarde te brengen en te be stendigen Regeerders slagen er niet in de vrede te ver zekeren aan de mensheid. Telkens opnieuw falen zij en nemen zij hun toevlucht tot het brutale ge weld Chili..., Athene..., Berlijnse muur. Bethlehem en de Arabieren..., het gaat niet meer God alléén is bij machte de mens van binnen uit te bewegen tot gevoelens van recht, gerechtig heid en onderlinge liefde. Hij zal Zijn Eniggeboren Zoon zenden precies om aan de mensen te leren, dal zij elkaar moeten liefhebben. Daarom is onze bede met aandrang Dauwt Hemelen, dauwt de Gerechtige Zo kon dan de Vorst van de Vrede, wiens geboortefeest wij weldra vieren, alle men sen van goede wil bezielen met wederzijds begrip, met rechtvaardigheid en broederliefde. Dan hebben we minder nood aan kalkoen, aan licht, aan zoetigheid, maar zal de drang naar diepe en echte vredeswil, het protest tegen elke vorm van onrecht, tegen honger en armoede ons leiden naar de eenvoudige Kerststal, naar Jezus van Na zareth voor wie geen plaats was in de rijke her berg. Dan zullen we Jezus van Nazareth opnieuw ontdekken in de minsten van de Zijnen de een zamen in deze dagen; de bejaarden die een hekel hebben aan kerstmis omdat het hen niets nieuw crengt; de vreemdelingen die vol weemoed denken aan de familiekring; de hongerlijders, de daklozen, de geslagenen door het leven, de verbitterden, de wanhopigen... Moge het woord van de apostel Johannes ons in deze dagen inspireren Wie zegt dat hij in het licht staat, maar zijn brooeder haat. die is nog steeds in de duisternis. Wie zijn broeder liefheeft, blijft in het licht, zo iemand komt niet ten val. Maar wie zijn broeder haat, is in de duisternis en wandelt in het donker; hij weet niet waarheen hij gaat, de duisternis heeft zijn oog verblind. Maar als wij wandelen in het licht, gelijken wij op God, die in het licht is; dan hebben wij gemeenschap met elkaar. Mochten wij met deze Kerstdagen dit alles eens overwegen vóór de kribbe, dan wordt het vast en zeker voor ons een Zalig, Vredevol. Vreugdevol en vooral Christelijk Kerstfeest. Dat wensen we U allen, beste lezers, en wordt dan meteen vuur en licht rondom U. ZALIGE KERSTBELEVING Tijdens het laatste week-einde hebben kommu- rwsten, socialisten en franstalige liberalen (P.P.L.) de koppen bij meikaar gestoken, in afzonderlijke kcngressen. De eersten om hun toekomstig politiek programma te bepalen, de beide andere om over te gaan tot verandering der statuten of benoeming van een nieuwe voorzitter. Over de minst belangrijke groep, nl de kom- munistische, zullen we rap uitgepraat zijn. Ten eerste omdat er qua opkomst, en niettegenstaande hulp uit het buitenland, bitter weinig volk was. ten tweede omdat het huidige verburgerlijkt kom- munisme zo ver van zijn oorspronkelijk programma is afgeweken dat het niet danger vechten tegen het kapitaal is. De nieuwe vijanden zijn nu de multi-nationalen, hiermee bedoeld zijnde de grote europese trusts die zich de laatste jaren hebben gevormd. Het onbenullige van dit kongres heeft de rode B.R.T.-jongens niet belet de hamer-en-sik- kelachtige voorzitter een interview waardig te ach ten. Het rode bloed kruipt immers waar het niet gaan kan. Veel rumoeriger ging het bij de waalse libe ralen, waar een nieuwe voorzitter werd verkozen. Ex-minister Hanotte, voorzitter van de Waalse Kul- tuurraad, werd op een twintigtal stemmekens na properkens uitgebonjourd ten voordele van volks vertegenwoordiger Damseaux uit Verviers. Noch tans was Hanotte een invloedrijk en gematigd man die als Minister van de Middenstand toch wel ern stig had gepresteerd. Maar ja!... Hanotte studeerde aan de Univer siteit van Leuven en stond bij de waalse en brus- selse blauwe papenvreters 'bekend als katoliek. En daarom geen genade. Wat weeral bewijst dat niet tegenstaande alle schoonsprekerij de loge bij alle liberale leiders het nog altijd voor het zeggen heeft. Wat zijn opvolger Damseaux betreft, deze on stuimige wallingant ging zich in zijn maiden speech te buiten aan weinig elegante taal tegen over de P.S.C.-voorzitter Nothomb, die we persoon lijk ook in het hart niet dragen, maar toch beter verdient dan als een achterlijk reactionair geschol den te worden. Trouwens, de door Damseaux ge bruikte woordenschat herinnert ons maar al te goed de opruiende taal die, lang geleden, door een zekere Degrelle werd gebruikt. Of de vlaamse li- beialen het met deze heethoofdige, ambitieuse waal gemakkelijk zullen hebben zal de toekomst uitwijzen. We kunnen ons van dat manneken aan van al-les verwachten, tot de gekste dingen toe. Bij de socialisten verliep alles veel kalmer dan verwacht. Het kongres verliep immers achter ge sloten deuren - om de warmte binnen te houden - zodat, in afwezigheid van de pers, de oppositie (Lees verder op pagina 2). Stilaan naderen wij het einde van het jaar, en meteen ook de periode om uw abonnement op a De Denderklok te hernieuwen. Om U en ons veel tijd, moeite en kosten te besparen, nodigen wij onze abonnenten uit, in de loop der eerstvolgende dagen, hun abonnement te hernieuwen door overschrijving of storting van 190,- Fr. (B.T.W. inbegrepen) op postcheckrekening 4786.85 van Paul Luysterman, Ninove. Natuurlijk kan men dit bedrag eveneens op ons redactie-adres komen betalen. Wij danken U vooraf voor uw bereidwilligheid. u/üatns 6n

Denderklok | 1973 | | pagina 1