Chili, het vergeten drama v DE DENDERKLOK Dhr Waltniel - Ik zou graag enkele algemene beschouwingen willen naar -voor .brengen. Wij achten ons gelukkig met het ontvangen, van 'het werkdocument en het verslag van de sectie vergadering. De kwestie van het vuil wordt inder daad een hoofdprobleem. Uw initiatief komt echter te laat of te vroeg. Te laat had het probleem jaren geleden aan gepakt geweest, wij hadden all heel wat verder ge staan. Te vroeg de fusie die vlakbij de deur staat kan voor dit probleem andere facetten en dimen sies vertonen. Misschien zal men deze kwestie dan anders dienen te bekijken. Technisch verandert er niet veel voor het huidig of groot (Ninove, maar de manier kan nog anders zijn. Dhr De Riemaeeker - Gedeeltelijk hebt ge ge lijk. Maar het storten en verwerken van huisvuil is zodanig actueel dat ik nu moe9t initiatief nemen. Dat wij nog niet verder staan is niet de schuld van de gemeenten maar wel van de hoofdzetel van de Intercommunale waar men nog steeds blijft twis ten over een verbrandingsoven of een breekwerf, maar waar men geen oog heeft voor het feit van Viane en Baardegem, twee gemeenten uit het ar rondissement Aalst, kilometers ver van elkaar ver wijderd liggen en het vervoer van het huisvuil een waar probleem stelt. In Auvelais werd zonder enige subsidie een verbrandingsoven opgericht diie 22.000 inwoners be dient. Prijs 11 miljoen fr. Ik heb contact opgeno men met die maatschappij die het nuttig acht dat 30.000 inwoners per oven worden bediend. Zij richt de oven op en zetten hem in werking. Daarna kan de gemeente de oven overnemen maar wordt hier toe nochtans niet verplicht. Zonder dat wij het wisten hebben wij ook vernomen dat de stad Geraardsbergen ook met die zelfde firma contact opnam, want de zaak dus dub bel interessant maakt. Precies daarom is deze kwestie nu rijp en zelfs dringend. Graag kreeg ik uw toestemming om mij in deze kwestie verder te documenteren en te onderhande len, om U dan later hier bepaalde voorstellen te doen. Dhr Waltniel - Dat hoor ik graag. Het hoofd probleem is inderdaad hoe en waar het huisvuil verwerken. Daarom moet deze kwestie eerst on derzocht worden. Dhr De Riemaeeker - Het is precies om richt lijnen te krijgen dat ik de zaak aan de dagorde liet plaatsen. Dhr Burgemeester - Het dringendste is zeker het storten en het verwerken van het huisvuil. Dhr Waltniel - Als er in ons arrondissement maar één plaats is om huisvuil te verwerken dan is dit een slechte zaak. Ons arrondissement is daar voor te uitgestrekt. Dhr De Riemaeeker - Er zijn twee mogelijk heden om een oven te plaatsen ofwel tussen Ni nove en Geraardsbergen, ofwel in de driehoek Zot- tegem-Geraardsbergen-Ninove. En dat men dan in het Noorden van het arrondissement ook naar een oplossing zoekt. Dhr Burgemeester - Bij de Intercommunale denkt men nog altijd aan een kostprijs van 100 mil joen. Misschien blijft de beslissing daarbij steken. Dhr De Riemaeeker - Ook dan zal ons aandeel niet veel minder bedragen. Dhr Waltniel - Dat dhr Schepen zich maar ver der inlicht over de kwestie Auvelais en ons dan zijn bevindingen mededeelt. Dhr De Riemaeeker - De firma zou ons graag naar Auvelais willen uitnodigen om er de oven in werking te zien. Daarna zou er een voordracht gegeven worden waarop door alle geïnteresseerde gemeenten vragen kunnen worden gesteld. Dhr Waltniel - Akkoord. Dhr De Riemaeeker - Maar we moeten nu toch nog spreken over het grof vuil. Zoals het nu gaat kan het niet langer. Er kruipen in die ophaling heel wat overuren die zioh maandelijks herhalen want er wordt 11 maal per jaar opgehaald. En dit dan aan 200 of 400 fr. per jaar. Soms treffen wij 10 ton vuil aan op 1 plaats. Enkele voorbeelden op een plaats stonden 21 zakken afbraakmaterieel. Dat is toch geen grof vuil Op een andere plaats stond een heel salon aan de deur en nog elders een ganse camion leeg goed, bijna geen gewicht maar groot in volume. Die ophalingen zouden tweemaandelijks of tri- mestrieel moeten gebeuren. Men kan ook het volu me behalen bv. 1 m3 en indien meer zich wenden tot Openbare Werken die een rekening zal sturen. In de stad hebben wij 18 gevallen waar het grof vuil in massa buiten staat. Dhr Waltniel - Wat komt er in dat grof vuil het meest voor Dhr De Riemaeeker - Oude meubels en af braakmaterieel. Dhr Waltniel - Afbraakmaterieel moet toch niet meegenomen worden. Dhr Timmermans - Dat is een privéaangele- genheid. Dhr Waltniel - En dit geldt ook voor oude meu beien. Daarvoor moet men zelf maar een oplossing zoeken. Dhr De Riemaeeker - Afbraakmaterieel wordt nog wel door de aannemer meegenomen, maar oude meubelen zult U dan wel terugvinden in grachten of in de Dender. Dhr Waltniel - Met nandelsvuil moet de eige naar zelf zijn plan trekken, maar tuinvuil, in be perkte hoeveelheid, vind ik geen bezwaar. Dhr Burgemeester - Vroeger werd geen grof vuil opgehaald en wij hebben het ingevoerd om het storten in grachten en Dender te vermijden. Wij hebben nu het grof vuil leren kennen. Maar zoals het nu gaat kan het niet langer verder. Dhr Tiimmermans - Er zal toch nog grof vuil moeten opgehaald worden want de mensen weten niet waar er mee heen. En daar is dan de weggooi- verpakking nog bijgekomen. Dhr Waltniel - En wat met flessen in glas Dhr De Riemaeeker - Dat mag al is er gevaar voor kwetsuren als de flessen stukgeslagen zijn. Dhr Timmermans - Tweemaandelijkse opha ling meen ik het best. Voor de handelaars moet een overeenkomst zijn met de stad. Dhr Van den Berghe - En daarbij rekening houdend van volume en gewicht. Dhr De Riemaeeker - Wat verwacht gij van de ophaaldienst. Het handelsvuil zal weg zijn maar ik denk dat er van die gelden weinig zal in de stads kas terecht komen. Ge gaat toch niet verlangen dat de schepen of de ontvanger de huisvuilronde mee maken (gelach). Dhr Waltniel - De stad is geen transportfirma. Dat zal wel een hopeloos geval worden. Dhr Evenepoel - Bvb. aan die 18 gevallen kan een bepaalde plaats en dag aangeduid worden waar op zij zelf hun grof vuil moeten vervoeren. Dhr Timmermans - Dat kan dat voor het grof vuil in het algemeen gebeuren. Dhr Van den Berghe - Inderdaad, iedereen moet dan zijn kans krijgen. Dhr De Riemaeeker - Veralgemening hiudt ook gevaar in. Er zal iedere avond gestort worden. Laten we het zo stellen voor het grof vuil boven 1 m3 een speciale regeling waarvoor ik U een voorstel zal doen. Dhr Waltniel - Akkoord. Dhr De Riemaeeker - Gewone beurten voor grof vuil om de twee of de drie maanden Dhr Burgemeester - Laten we proberen om de twee maanden. Dhr Waltniel - Akkoord. Het vervolg van dit verslag leest U in ons vol gend nummer. Terwijl de onderhandelaars in het Midden-Oos ten van een kilometerpaal in het snikhete Suez- gebied verhuizen naar een koelere vergaderzaal 'in Genève en terwijl we als nooit te voren zeuren over dichtgedraaide oljekranen, zwijgt men in' alle talen over het Chileense drama. Het mislukken van Allendes experiment, het instellen van een marxistisüh-socialistisch regime op democratische wijze, mag men echter niet als volkomen zonder betekenis beschouwen. Er kun- nen heel wat lessen uitgehaald worden, o.a. uit de fouten gemaakt door Allende en zijn Unidad Po- pulas volkseenheid Vooreerst vergaten ze de arbeidersklasse- die acnter Allende stond, één te maken. Wanneer er immers moet gehandeld worden, mag van interne verdeeldheid geen sprake zijn. Diezelfde eenheid mist ook de EEG Ook Allende maakte een grove fout zijn hou ding" was steeds matig en aarzelend. Allendes va der stamde immers uit een burgerlijk milieu (zijn vader was advocaat). Zo kende hij niet de radicale houding van de misnoegde arbeidersklasse. Al-lende reageerde dan ook niet toen pers en gerechterlijke instanties, beiden in ultra-reöhtse handen, over hem de grofste leugens verspreidden. Ook in zijn land bouwpolitiek durfde hij het niet aan het vee en de machines te nationaliseren. Op het vlak^van de internationale politiek werd het hem fataal. In tegenstelling met Castro, een goede vriend van hem, zocht hij geen steun bij de USSR of China wanneer de USA Chili de duimschroeven aandeden. Hij wilde per se alle buitenlandse invloed, uit het land bannen. Zo ontstond een ongelijke machtsver houding, maar Allende geloofde steeds in het ver haal van David en Goliath... Ook de staatsgreep zelf leert ons heel wat; In- dien Minister Van Den Boeynants de oprichting van een beroepsleger wil, dat hij dan maar aan Chili denke, waar ons het gevaar van een beroeps leger wordt aangetoond een beroepsleger neemt een politiek standpunt in. De officieren worden voor het grootste deel uit éénzelfde milieu gere kruteerd. Het leger krijgt één bepaalde kleur In een leger van vrijwilligers, gevormd door dienst plichtigen, bestaat er geen gevaar voor een actieve politieke rol er is geen eenzijdige kleur en de sol daten blijven zich steeds burgers voelen. Automa tisch blijft het leger dan neutraal en kan er geen misbruik van de macht zijn. Tenslotte kan men zich ook afvragen of gewa pend verzet zinvol is. Evenals Tjedhoslovakije stemt. Chili tot nadenken. Iedereen vindt de vervolgingen en de executies wreed, maar bijna niemand reageert actief. De meeste regeringen zwijgen. Ook de Belgische. Men stelt zioh tevreden met een 50-tal Chilenen poli tiek asiel te verelenen. Het is erg dat men mensen in nood in de steek 'laat. Wat erger is, is dat men zijn eigen mensen aan hun lot overlaat. Van Lancker die zou kunnen getuigen in welke miserabele situatie de Chilenen nu leven, wordt door de junta stevig in haar greep gehouden. Van Lancker is de enige niet... De Bel gische regering onderhandelt over zijn vrijlating. België heeft nochtans met zijn belangen, zijn in vesteringen, zijn technische assistentie voldoende invloed in Zuid-Amerika om de vrijlating binnen de 24 uur 'te eisen. Maar indien er te veel zou geëist worden zou onze wereldbefaamde FN een goede klant kunnen verliezen en dat mag niet. Ja, zelfs in de. Kerst tijd kan de mens even hard blijven. T •V t.

Denderklok | 1973 | | pagina 3