k rist en qqivs ki o Qr/ POLITIEBERICHT Tewerkstelling, Landbouw en Middenstand Vijftigste Jaargang Vrijdag 11 juni 1976 EEN WERKZAME GEMEENSCHAP: Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement330 Fr. Prijs per nummer8 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Een mens leeft niet om te werken, maar werkt wel om te leven. Maar die wijze spreuk mag ons niet beletten aandacht te schenken aan de tewerk stelling van de bevolking. Vooral nu dat wij in een ekonomisch onzekere situatie verkeren - een ver schijnsel met internationaal karakter overigens - is de zorg om arbeid zeer groot. De rol die de ge meente daarin kan spelen is beperkt. Maar daarmee is niet gezegd dat er terzake helemaal geen verant woordelijkheid voor de gemeente is weggelegd. TEWERKSTELLINGSBELEID Laten wij even blijven stilstaan bij de vraag of de gemeente een rol te spelen heeft op het gebied van de tewerkstelling in de industriële sektor. Het is duidelijk dat het stimuleren van de industriële bedrijvigheid voor een groot deel een taak is die bij de nationale en regionale overheid berust. Zij zijn bevoegd voor de ekonomische expansie. In die taak wordt zij bijgestaan door de Gewestelijke Ont wikkelingsmaatschappijen (GOMs), de interkcmmu- nale verenigingen enz Het is duidelijk dat deze in stanties rekening houden met dwingende motieven zoals bereikbaarheid (spoor, weg of water), arbeids reserves enz maar ook hun plannen veel sneller kunnen realiseren, wanneer zij op een aktieve mede werking, zowel administratief als technisch, van de gemeente kunnen rekenen. Het hoeft evenwel geen betoog, dat de tijd voorbij is dat er onder elke kerk toren ruimte moest worden gemaakt voor een hec taren groot industrieterrein. Industriële gemeenten Sommige gemeenten vervullen een onmiskenba re industriële rol. De aanwezigheid van talrijke ves tigingen of belangrijke industrieterreinen op hun bo dem betekent bijzondere mogelijkheden op finan cieel en ekonomisch gebied, maar veroorzaken ook specifieke problemen op ecologisch en ruimtelijk plan. Op het louter ekonomisch vlak en tegenover de blijvende grote behoeften aan zinvolle arbeid en tewerkstelling in Vlaanderen, hebben deze gemeen ten een belangrijke rol te vervullen door een dyna misch vestigingsbeleid. Uitrusting en verzorging van terreinen, hun goe de bereikbaarheid ook via het openbaar vervoer, de bevordering van onthaal en informatie zijn belang rijke elementen in dergelijk beleid. Dit beleid moet geïntegreerd zijn in een globaal gemeentebeleid dat uitgroeit boven het vroegere soms eenzijdige indus trieel gedetermineerd industrieel patroon. Een modern leefmilieu. Een modern leefmilieu, ook al klinkt dat op het. eerste gezicht wellicht gek, is één van de doeltref fende middelen om bedrijven aan te trekken. Goede huisvesting in een gezond leefmilieu, eigentijdse, commerciële, kulturele, sportieve en re- kreatieve uitrustingen, behoren tot de belangrijkste aantrekkingsmiddelen voor een ontwikkeld bedrijfs leven in een harmonisch leefmilieu. De tijd van de typische en exclusieve industriële werkgemeenten is definitief voorbij. Ook KMO's belangrijk voor tewerkstelling. Ambachtelijke en middelgrote bedrijven zitten in de bebouwing wel eens opgesloten. Dat is histo risch verklaarbaar. Door hard werken werd een één- mansbedrijfje uitgebreid meer ruimte en meer per soneel. Wanneer men dan ingesloten zat tussen an dere woningen dan moest men noodgedwongen een aantal belendende woningen opkopen met het oog op nog meer uitbreiding van de zaak. Het uiteinde- lijKe resultaat ervan is dat men hier en daar in volle woongebied opgeschept zit met zulke, nog al eens hinderlijke bedrijven. De gewestplannen voorzien wel in de aanleg van industriële zones, maar niet alle ambachtelijke bedrijven horen daar thuis. Vandaar dat het één van de opdrachten van de gemeente is na te gaan of er geen behoefte is aan een ambachtelijke zone. De aanwijzing van die zone, e.venals de verwerving en de uitrusting ervan resorteren onder de direkte ver antwoordelijkheid van de gemeente. Terloops mag er h.er wel even op gewezen wor den dat wij ons niet blind moeten staren op masto- dontbedrijven met honderden werknemers. De kleine en middelgrote bedrijven samen stellen eveneens vele mensen tewerk. LANDBOUW EN GEMEENTE Zowel van weraldekonomisch als van louter Vlaams-ekonomisch standpuntuit is de vrijwaring van de beschikbare, vruchtbare landbouwgrond le vensnoodzakelijk. Terecht wordt door middel van ruimtelijke ordening en planologie een harmonische en efficiënte aanwending van de beschikbare ruimte nagestreefd. Deze ruimte-ordening heeft voor de landbouw en de tuinbouw wel enkele bijzondere implikaties. In de praktijk komt het hierop neer, dat land bouw- en tuinbouwbedrijven evenals para-agrarische bedrijven naar de agrarische gebieden en landelijke woongebieden worden verwezen. Deze gebieden zijn trouwens specifiek bestemd voor landbouwuitbatin- gen. Aangezien een permanente aanwezigheid op het bedrijf vereist is zal de bedrijfsleider met zijn gezin bij zijn bedrijf wonen. Eedrijf en woning zijn niet te scheiden. Bovendien zijn vooral de grondge bonden bedrijven met uitgestrekte landerijen ver spreid en afzonderlijk gelegen in de agrarische ge bieden of landelijke woongebieden. RUIMTEBIEDING Ruimte voor de land- en tuinbouw. Hoewel de gewestplannen de bestemming van de gronden grotendeels vastleggen, moet de ge meente in haar ordeningspolitiek en grondbeleid (Lees verder op pagina 10) De aandacht van de weggebruikers -wordt ge vestigd op het feit dat op 16 juni a.s. een belang rijke nieuwigheid zal ingevoerd worden te NINOVE waardoor enerzijds de bebouwde kom nauwkeu rig zal afgelijnd worden en waardoor anderzijds het verplicht halfmaandeiijks alternatief parkeren in de meeste straten zal ingevoerd worden. Op woensdag 16 juni zullen namelijk op de vol gende plaatsen verkeersboren model F 1 (wit bord met Nincve in zwarte letters) en E 11 (blauw- rocdomrand rond bord met de cijfers 1/15 en 16/31) geplaatst worden 1) Nederwijk, kruispunt Ringlaan 2) Brusselstraat, kruispunt Nieuwe Kerk 3) Poliarestraat, kruispunt Elizabethlaan 4) Centrumlaan, kruispunt Elizabethlaan 5) Preulegem, kruispunt Aibertlaan 6) Middenstraat, kruispunt Aibertlaan 7) Ooststraat, kruispunt Aibertlaan 8) Weggevoerdenstraat, kruispunt Ezel 9) Vinkenstraat, kruispunt Stweg op Aalst 10) Astridlaan (brug over Ringlaan) 11) IJzerenwegbaan (brug over Ringlaan) Vanaf voormelde datum zal gans de stadskern begrepen tussen de ringlanen (Leopoldlaan, Eliza bethlaan, Aibertlaan. Stweg op Aalst en Ringlaan) dus beschouwd worden ais BEBOUWDE KOM. in de betekenis die daaraan door de Wegkode wordt gegeven. Voormelde ringlanen zelf zijn in die kom niet begrepen. Dat houdt o.m. in dat in gans die bouwde kom de snelheid zal beperkt zijn tot 60 km per uur. Ook hebben de autobuschauffeurs daar voorrang op de andere bestuurders wanneer zij, na hun richtings aanwijzers te hebben doen werken, hun halteplaats verlaten. Verder mogen fietsers daar nooit met twee naasteen rijden, en mogen voertuigen met een hoogst toegelaten gewicht van meer dan 7,5 Ton bmnen die kom niet langer dan 24 uur parkeren behalve andersluidende plaatselijke reglementering. Terloops weze opgemerkt dat het begrip be bouwde kom geen rol meer speelt voor voetgangers die op de openbare weg gaan. M.a.w. als er geen voetpad of fietspad is, moeten de voetgangers steeds links in de door hen gevolgde richting gaan als zij de rijbaan moeten gebruiken, ongeacht het feit of zij al dan niet binnen de bebouwde kom gaan. Het piaatsen van de verkeersborden E11 zal tot gevolg hebben dat, behoudens plaatselijke re glementering, in gans de bouwde kom het halfmaan deiijks alternatief parkeren zal verplicht zijn. Deze regeling wordt dus niet alleen van kracht op de plaatsen waar nu reeds het halfmaandeiijks alterna tief parkeren bestaat (Koepoortstraat. Abdijstraat enz.) maar ook op die plaatsen waar totnogtoe het dagelijks alternatief parkeren van kracht was zoals bv. in de Pamelstraat en Nederwijk. (Lees verder op pagina 2) wee*k

Denderklok | 1976 | | pagina 1