BEHEER MET BIJSTAND AANDELEN BELEGGINGEN Sint-Kristoffel Bedevaart Vijftigste Jaargang Vrijdag 25 juni 1976 mm DE STAAT GRIJPT IN: TE POLLARE ZONDAG 27 JUNI 10 u. Solemnele mis door Z.E.H. Deken 11 u. Optocht en zegening der voer tuigen. Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN- JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement330 Fr. Prijs per nummer8 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Vorige week heeft de Regering een belangrijke beslissing getroffen een definitieve tekst werd goed gekeurd voor het wetsontwerp inzake beheer met bijstand Het wetsontwerp is een duidelijke afwijking van het door sommigen nog als heilig beschouwd prin cipe van de absoluut vrije onderneming, en we zul len de besprekingen in de Kamers moeten afwach ten om te weten of deze beperkte vorm van staats inmenging geen tegenstanders krijgt. De ministeriële beslissing bewijst intussen, voor zover nodig, dat het kabinet Tindemans zich niet blindstaart op de problematiek van de taalgemeen schappen en kordaat een einde wil stellen aan de golf van faillissementen en sluitingen die groten deels verantwoordelijk is voor de hoge werkloos heidscijfers. Misschien had men nog verder kunnen gaan bedrijven die ertoe besluiten hun tenten buitenlands op te slaan of gewoon op te doeken, zonder ernstige financiële redenen, kunnen dit rustig blijven doen. En wellicht had men voor sanering van zieke on dernemingen kunnen zorgen door het toekennen van subsidies afhankelijk te stellen van een overheids- participatie en dito medezeggenschap in het beheer. HERSTELPLAN DRIE JAAR. Het Beheer met Bijstand kan ingesteld wor den bij de Rechtbanken van Koophandel. De proce dure kan ingeleid worden niet alieen door het be heer van de zaak zelf, maar ook door de onderne mingsraad, de syndikale afvaardiging, de Rechtbank van Koophandel zelf, de Minister van Ekonomische Zaken of van Streekekonomie kortom, door zowat iedereen die bij de zaak betrokken is, met uitzon dering van de schuldeisers. Deze laatsten zien hun rechten nochtans op een andere manier gewaarborgd. Het wetsontwerp voorziet dat de niet bevoorrechte schuldvorderingen met 25 kunnen verminderd worden. Welnu, de schuldeisers kunnen zich daar tegen verzetten als een meerderheid van hen dat wil, op voorwaarde nochtans dat de meerderheid ook de meerderheid vertegenwoordigt van de schuldvorderingen. Hoe gaat men te werk De Rechtbank duidt een deskundige aan die de toestand van de onder neming onderzoekt op grond van de jongste twee balansen en van de laatste financiële gegevens. De deskundige brengt dan verslag uit, op grond waarvan de Rechtbank het beheer met bijstand kan uitspreken. In dat geval stelt zij ëén of meerdere experten aan die een herstelplan - ekonomisch én financieel - zullen uitwerken dat geldt voor maxi mum drie jaar. Gedurende die drie jaar kan aan de schuld eisers een opschorting van de schuldvorderingen opgelegd worden, een zg. moratorium en niet- bevoorrechte vorderingen kunnen zoals gezegd, met een kwart worden verminderd. Wanneer dit herstelplan goedgekeurd wordt door de Rechtbank - en het gaat uiteraard aileen om bedrijven met een redelijke kans op herstel en een gunstige situatie - worden voor het beheer een rechter en een kommissaris aangewezen die bepaal de beheersbevoegdheden krijgen en zullen toezien cp de akkurate toepassing van het plan. Zij handelen - maar niet noodzakelijk - in gemeen overleg met de beheerders. Evenwel, wanneer bewezen wordt geacht dat de teloorgang van de onderneming te wijten zou zijn aan de beheersnalatigheid, kunnen ae leiders van het bedrijf voor bepaalde tijd geschorst worden. Wanneer het herstel een feit is. worden de schuldvorderingen weer van kracht. De door de Regering aangenomen tekst wijkt enigszins af van het voorontwerp dat werd opge steld door de kommissie onder voorzitterschap van prof. Van .eputte zo wordt de oprichting van een speciale parastatale voor het beheer met bijstand niet meer voorzien. Premier Tindemans verklaarde van mening te zijn dat dank zij deze wet grotere ondernemings- stabiliteit zal worden bevorderd. Eenieder die geldplaatsingen wil doen houdt natuur lijk rekening met twee criteria, nl. opbrengst en veiligheid. Een ideale geldplaatsing bestaat niet, door het feit dat dergelijke verwezenlijking een zodanig suc ces zou kennen met als gevolg dat het rendement spoedig zou beïnvloed worden m de negatieve zin. Bij geldplaatsingen moet men dus voor- en na delen grondig onderzoeken zo is het ook bij aan delenbeleggingen. Velen hebben hier al af te rekenen gehad met tegenslag. Hier kan men dus natuurlijk op antwoor den dat er toch ook anderen zijn die goede zaken hebben gedaan. Enkele eenvoudige regels moeten toch in acht worden genomen. Bij de aankoop van aandelen moet men kunnen rekenen op twee faktoren. nl.het dividend dat de vennootschap zal uitkeren en de meerwaarde van het aandeel in de toekomst. En er zijn inderdaad bepaalde faktoren die deze schommelingen kunnen beïnvloeden. Op de eerste plaats zijn er de elementen die van kracht zijn in bepaalde sektoren. Verder zijn er kenmerken die een ganse markt beïnvloeden periodes van hoog- en laagconjunctuur, politieke ver wikkelingen in een bepaald land e.a. Ook de voorraad van het kapitaal speelt een voorname rol. In een periode dat men hoge inte resten kan krijgen, zal de waarde van de aandelen in het algemeen dalen. Tevens kan de monetaire toestand op zichzelf een invloed hebbenhet is duidelijk dat wanneer men vreest dat een regering een devaluatie gaat doorvoeren, de aandeien zullen stijgen. Ook kunnen de banken de algemene tendens van de beurs beïnvloeden. Wanneer de aandelen zeer hoog gekwoteerd staan, zullen de kredietin stellingen de neiging hebben om het percentage van de leningen op aandelen te verminderen, wat dan sommigen zal verplichten hun aandelen te verko pen met een afzwakking van de algemene waarde voor gevoig. Ook nog kunnen speculaties de waarde van een bepaald aandeel beïnvloeden, wanneer een ze kere groep een belangrijke participatie in een ven nootschap tracht te verwerven. Tevens kan tijdelijk een groot aantal aandelen van een vennootschap op de markt worden gebracht, bijvoorbeeld tengevolge van een overlijden. Benevens deze eerder klassieke beschouwin gen zijn er enkele meer recente invloeden die on middellijk in verband staan met de inflatie, die door slaggevend is voor de winstkapaciteit van de ven nootschap. indien de inflatie veroorzaakt is door een be langrijke vraag dan zal de vennootschap gemakke lijk de prijzen kunnen opvoeren en zal van daar ook de winstmarge gunstig kunnen worden beïnvloed. Hier kunnen de regeringen vaak welbepaalde be- (Lees verder op pagina 2) Sermoen door P. Vlassenbroeck. onderpastoor. r

Denderklok | 1976 | | pagina 1